62392831 640x330 - رشد ۱.۵ برابری صادرات دانش‌بنیان در ۷ ماهه اول سال/ایجاد ۲ خانه نوآوری و فناوری در خارج از کشور

رشد ۱.۵ برابری صادرات دانش‌بنیان در ۷ ماهه اول سال/ایجاد ۲ خانه نوآوری و فناوری در خارج از کشور

رئیس مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری با اشاره به رشد یک و نیم برابری صادرات دانش‌بنیان در هفت‌ ماهه نخست سال، از ایجاد دو «خانه نوآوری و فناوری» در خارج کشور در سال جاری خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند، امیرحسین میرآبادی با بیان این که ایجاد و تقویت مستمر زمینه‌های شکوفایی شرکت‌های دانش بنیان و فعال کردن بیش از پیش بخش خصوصی در حوزه اقتصاد از برکات مبارک انقلاب اسلامی است که به ارتقای توانمندی کشور در حوزه علم و فناوری به عنوان یکی از عوامل اقتدارآفرین در عرصه تعاملات بین‌المللی کشور منجر شده است، خاطرنشان کرد: توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان، علاوه بر ارتقای اعتبار علمی کشور و تقویت اقتدار کشور در عرصه مذاکرات بین‌المللی را نیز به‌ دنبال دارد.

وی با اشاره به بسترسازی‌هایی که انقلاب‌ اسلامی‌ ایران در راستای رشد و شکوفایی بخش‌ خصوصی فراهم کرده است، افزود: کشور ما در دهه‌های گذشته از لحاظ اقتصادی وابسته به نفت بود و پس از تاکیداتی که مقام معظم رهبری در خصوص تقویت صادرات غیر نفتی داشتند و متذکر شدند که بایستی اقتصاد را از نفت جدا و یک اقتصاد غیرنفتی را ایجاد کنیم؛ به تدریج، زمینه لازم برای نقش‌آفرینی بخش خصوصی در اقتصاد، توجه به توانمندسازی بخش خصوصی، خصوصی‌سازی و … شکل گرفت که تمام این موارد را می‌توان از جمله گفتمان‌هایی دانست که انقلاب اسلامی ایران ایجاد کرده است.

ایجاد بسترهای جدید در حوزه بین‌الملل پس از انقلاب‌ اسلامی‌ ایران

رئیس مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری خاطر نشان کرد: گفتمانی که پس از انقلاب‌اسلامی حول تعریف همکاری‌های مشترک علمی و فناوری با سایر کشورها، شکل گرفت و امروز با نظر مؤکد مقام‌ معظم‌ رهبری و سیاست‌های دولت جمهوری‌اسلامی‌ایران، دنبال می‌شود، سبب شکل‌گیری یک جریان پیوسته و حضور متخصصان، فناوران و شرکت‌های دانش‌بنیان در عرصه‌های بین‌المللی شده است.

وی با بیان اینکه خانه‌های نوآوری و فناوری (آی هیت)، بستری برای نقش‌آفرینی شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه بین‌الملل است، تصریح کرد: ما در خانه نوآوری و فناوری ایران(iHiT) در تهران هر هفته میزبان یک هیات عالی‌رتبه از جمله نایب رئیس مجلس الجزایر، وزیر خارجه نیکاراگوئه، رئیس جمهور کوبا، نخست وزیر سوریه، رئیس مجلس ویتنام و … هستیم.

میرآبادی ادامه داد: با وجود اینکه هر یک از این کشورها در حوزه‌هایی دارای ظرفیت های مخصوصی هستند، اما با یک ارزیابی کلی از توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان ما به واسطه‌ بازدید کوتاهی که داشتند، پیشنهاد همکاری‌های جذابی را به ما می‌دهند که تمام این موارد، فرصت‌های جدید رشد اقتصاد دانش‌بنیان تلقی خواهند شد.

وی با اشاره به ظرفیت‌هایی که پس‌ از انقلاب‌اسلامی، هرساله تقویت شدند، گفت: به عنوان مثال حدود ۲۰ سال پیش، شرکت‌های دانش‌بنیان بیشتر به‌صورت استارتاپ‌هایی بودند که در قالب تیم‌های کوچک فعالیت می‌کردند و به مرور زمان این تیم‌ها رشد کردند و تبدیل به شرکت‌های کوچک و متوسط شدند، به‌تدریج توانستند به بازارهای بین‌المللی راه پیدا کنند و در دو سال اخیر رشدهای قابل‌توجهی را تجربه کنند.

رئیس مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری، اظهار کرد: با نیم نگاهی به آمارهای رسمی صادرات شرکت‌های‌ دانش‌بنیان در چهار سال اخیر، متوجه خواهیم شد که دنیا ما را در حوزه فناوری و محصولات دانش‌بنیان پذیرفته است.

میرآبادی خبر داد: میزان صادرات شرکت‌های‌ دانش‌بنیان در سال ۱۳۹۸، ۶۰۰ میلیون دلار در سال ۱۳۹۹ (به واسطه‌ شیوع ویروس کرونا)، ۳۰۰ میلیون دلار در سال ۱۴۰۰ مجددا ۶۰۰ میلیون دلار در سال ۱۴۰۱ با یک رشد ۳۰ درصدی ۸۶۰ میلیون دلار شد.

میرآبادی با اشاره به برند «ایران قوی فناور»، گفت: برند ایران قوی فناور یعنی باید اقتدار ایران را به واسطه‌ فناوری در دنیا معرفی کنیم و رئیس‌جمهورمان نیز از این رویکرد بسیار حمایت می‌کنند؛ فناوری در اینجا، تمام حوزه‌ها از جمله حوزه‌های نظامی، کشاورزی، سلامت، انرژی و … را شامل خواهد شد؛ به بیان دیگر افق ایران باید در دنیا، قوی و فناور باشد و به عبارت دیگر فناوری، پایه‌ اقتدار جمهوری اسلامی ایران قرار گیرد.

وی یادآور شد: در سال ۱۴۰۲ خانه نوآوری و فناوری ایران در تاشکند (ازبکستان) را  افتتاح کردیم و بخش عملیاتی کار آغاز شده و فاز عملیاتی مرکز فناور نوآوری مشترک ایران ونزوئلا را نیز شروع کردیم، ولیکن هنوز افتتاح نشده و در مرحله آماده سازی است؛ امیدواریم تا پایان سال به بهره‌برداری برسد.

به نقل از معاونت علمی ریاست‌جمهوری، وی در پایان با اشاره به ظرفیت‌های جدید صادراتی در قالب شرکت‌های مدیریت صادرات، گفت: در سال ۱۴۰۲ در تعدادی از کشورها، شرکت‌های مدیریت صادرات را دنبال می‌کنیم و تا پایان سال حداقل پنج شرکت مدیریت صادرات یا EMC را در نقاط مختلف جغرافیایی از جمله آسیا، قاره آفریقا، آمریکای لاتین، آسیای شرقی و … خواهیم داشت.

پایان


منبع

همچنین ببینید

62989634 310x165 - افزایش بیماران مبتلا به درد چشم پس از خورشیدگرفتگی روز دوشنبه

افزایش بیماران مبتلا به درد چشم پس از خورشیدگرفتگی روز دوشنبه

یک پزشک اهل نیوجرسی گفت که پس از خورشیدگرفتگی روز دوشنبه، با هجوم افراد مبتلا …

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x