Img20240305120248357 650x330 - خراسان شمالی و آخال ترکمنستان، مرکز فرهنگی و تجاری مشترک ایجاد کنند

خراسان شمالی و آخال ترکمنستان، مرکز فرهنگی و تجاری مشترک ایجاد کنند

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بجنورد، ایجاد مرکز فرهنگی و تجاری مشترک میان استان خراسان شمالی و استان آخال ترکمنستان را به‌عنوان یک پیشنهاد ویژه، خواستار شد.

مازیار زند در جلسه کارگروه صادرات غیرنفتی اتاق بجنورد که با حضور استاندار آخال ترکمنستان در محل پتروشیمی خراسان برگزار شد، افزود: در این خصوص به‌طور مثال می‌توانیم یک هفته بزرگداشت مختوم قلی را به‌صورت مشترک در نقطه مرزی به‌عنوان گذر مرزی موقت برگزار کنیم و تجار دو کشور نیز مراودت داشته باشند.

زند از آمادگی اتاق بجنورد برای آماده‌سازی مقدمات این موضوع خبر داد.

وی همچنین ایجاد گذر مرزی مشترک بین دو کشور، ایجاد مرکز تجاری مشترک و گسترش مراودات تجاری و اقتصادی طرفین را ازجمله پیشنهاد‌های اتاق بازرگانی خراسان شمالی برای توسعه مناسبات دوجانبه اعلام کرد.

محمدرضا حسین نژاد، استاندار خراسان شمالی نیز در این جلسه گفت: خراسان شمالی دارای اشتراکات فرهنگی و اجتماعی زیادی با کشور ترکمنستان است که این ظرفیت می‌تواند شرایط صادرات بین ۲ کشور را بیش‌ازپیش گسترش دهد.

وی تصریح کرد: قومیت‌های مختلف در خراسان شمالی با صمیمیت و همدلی در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند و امیدواریم این سفرها زمینه همکاری‌های بیشتر در زمینه‌های مختلف با کشور ترکمنستان ایجاد کند.

حسین نژاد ادامه داد: تعاملات خوبی در بیابان‌زدایی بین ۲ استان وجود دارد و با احداث گذر مرزی شرایط دوستانه ۲ کشور باید تقویت شود.

روشن خوجه قلی یف، استاندار آخال ترکمنستان نیز بر توسعه روابط تجاری و اقتصادی طرفین تأکید کرد و ابراز امیدواری کرد: در آینده نزدیک اتفاقات خوبی بین دو کشور رقم بخورد.

وی اظهار کرد: امروز در بازدیدهایی که از اماکن گردشگری و صنایع استان انجام شد، از حضور ترکمن‌های این خطه خوشحال شدم.

خوجه قلی یف اضافه کرد: در ۲ روز گذشته از جاذبه‌های طبیعی، صنعتی، علمی، تجاری و آموزشی بازدید و با ظرفیت‌های این استان آشنا شدیم.

منبع: اتاق ایران آنلاین

همچنین ببینید

Img2024071709474132 310x165 - پیامدهای انتشار گواهی سپرده 30 درصدی و افزایش نرخ‌های سود

پیامدهای انتشار گواهی سپرده ۳۰ درصدی و افزایش نرخ‌های سود

بانک مرکزی در تاریخ ۹ بهمن ۱۴۰۲، دستورالعمل انتشار اوراق گواهی سپرده خاص به مبلغ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *