62971591 640x330 - جداسازی پلاسما از خون در عرض نیم ساعت و با دقت بالا

جداسازی پلاسما از خون در عرض نیم ساعت و با دقت بالا

دانشمندان دانشگاه فناوری نانیانگ، در سنگاپور، تراشه‌ای در اندازه سکه ایجاد کردند که می تواند به طور مستقیم پلاسمای خون را فقط در ۳۰ دقیقه از خون جدا کند، که نسبت به فرآیند سانتریفیوژ چند مرحله‌ای که روشی استاندارد است، راحت‌تر و کاربر پسندتر است.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند به نقل از ایسنا، این روش که با نام ExoArc خوانده می‌شود می‌تواند با از بین بردن بیش از ۹۹٫۹ ٪ از سلول‌های خونی و پلاکت‌ها به آرامی و در یک مرحله، به خلوص پلاسما خون برسد.

این امر به شدت باعث افزایش تجزیه و تحلیل بالینی مولکول‌های DNA بدون سلول و RNA و همچنین نانوذرات می‌شود که معمولاً به عنوان وزیکول های خارج سلولی شناخته می شوند. این ذرات اغلب برای غربالگری برای نشانگرهای زیستی که علائم بیماری‌هایی نظیر سرطان هستند، استفاده می‌شوند.

در حال حاضر، تنها راه جداسازی پلاسما خون استفاده از سانتریفیوژ است که نمونه‌های خون را با سرعت زیاد می چرخاند تا سلول‌های خونی از پلاسما جدا شوند.

با این حال، حتی پس از چند بار سانتریفیوژ، هنوز هم برخی از سلول ها و پلاکت های موجود در پلاسمای خون وجود خواهد داشت که می توانند تجزیه یا تخریب شوند و با انتشار محتوای اضافی، منجر به مواد ناخواسته شوند که بر صحت آزمایش های تشخیصی تأثیر می گذارد.

به نقل از ستاد نانو، این تیم یک دستگاه نمونه اولیه قابل حمل (با اندازه ۳۰ سانتیمتر) را برای قرار دادن تراشه ExoArc (۳.۵ سانتیمتر) ساخته است، که دارای یک رابط صفحه لمسی بزرگ برای انجام تنظیمات بوده و همچنین پمپ ها و لوله های داخلی برای پردازش نمونه های خون و جمع آوری پلاسما خون جدا شده را در خود دارد.

این تیم به همراه  متخصصان مرکز ملی سرطان سنگاپور (NCCS) و چند بیمارستان و مرکز تحقیقاتی دیگر، با تجزیه و تحلیل مشخصات میکرو RNA پلاسما خون، از نظر بالینی عملکرد ExoArc را تأیید کردند. آنها نشان دادند که این روش قادر است با حساسیت ۹۰ درصدی سلول‌های سرطان ریه را نشان دهد.

این تیم تحقیقاتی همچنین دریافتند که مشخصات میکرو RNA  پلاسما و وزیکول‌های خارج سلولی افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ نسبت به شرکت کنندگان سالم ترکیب متفاوتی دارد. این موضوع نشان می‌دهد که ExoArc پتانسیل کمک به جداسازی و شناسایی نشانگرهای زیستی مرتبط با بیماری‌ها را دارد.

پایان

همچنین ببینید

63109063 310x165 - عرضه مستربچ‌هایی که موجب تقویت پلی‌اورتان می‌شود

عرضه مستربچ‌هایی که موجب تقویت پلی‌اورتان می‌شود

شرکت بلک سوان گرافن(Black Swan Graphene Inc) از عرضه چهارمین محصول تجاری خود خبر داد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *