62874493 660x330 - تولید و عرضه کاتالیست نانویی برای خودروها در کشور

تولید و عرضه کاتالیست نانویی برای خودروها در کشور

محققان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان برای انواع خودروهای داخلی مبدل نانوکاتالیستی تولید و به بازار عرضه کرده‌اند که استفاده از این مبدل‌ها در کاهش آلودگی‌ها نقش مهمی دارند. مبدل‌های کاتالیستی این شرکت حاوی نانوذرات هستند که موجب افزایش عملکرد آن‌ها می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند، این شرکت دانش بنیان که در سال ۱۳۸۵ به عنوان تولیدکننده انواع مبدل‌های کاتالیستی خودرو با هدف کاهش آلودگی هوا تأسیس شده است، مجهز به پیشرفته‌ترین ماشین‌آلات تمام اتوماتیک است و ظرفیت تولید روزانه ۳۰۰۰ قطعه مبدل کاتالیستی خودرو را دارد. انواع کاتالیست خودروهای داخلی، کاتاباکس، محافظ حرارتی و ارائه انواع خدمات آزمایشگاهی، از جمله محصولات و توانمندی‌های این شرکت دانش‌بنیان است.

مبدل‌های کاتالیستی حاوی فلزات گروه پلاتین شامل پالادیوم، پلاتین و رودیوم و ترکیباتی از جمله آلومینا و سریم اکساید هستند. با وجود مزایای برجسته فلزات گروه پلاتین در ساختار مبدل‌های کاتالیستی، استفاده از این ترکیبات مشکلاتی را نیز به همراه دارد. یکی از مهمترین چالش‌ها در استفاده از فلزات گروه پلاتین، بحث هزینه بالا و منابع محدود این فلزات است.

استفاده از نانوذرات در این محصولات موجب شده تا مساحت سطحی مبدل‌ها افزایش یابد و مصرف فلزات گرانبها نیز به حداقل برسد. در واقع هم مصرف مواد کاهش می‌یابد و هم در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود.

به نقل از ستاد نانو، این شرکت در بخش تحقیق و توسعه خود روی توسعه انواع کاتالیست‌های راهبردی به منظور استفاده در پتروشیمی و پالایشگاه کار می‌کند و درصدد گسترش محصولات خود به سمت تامین نیاز صنعت نفت، گاز و پتروشیمی است. این شرکت در بخش تولید کاتالیست برای واحدهای آمونیاک، متانول، بنزین و هیدروژناسیون صنایع غذایی فعالیت‌های تحقیق و توسعه داشته است.

پایان


منبع

همچنین ببینید

63110532 310x165 - تقدیر معاون توسعه شرکت‌های دانش بنیان از بانوی کارآفرین هرمزگانی

تقدیر معاون توسعه شرکت‌های دانش بنیان از بانوی کارآفرین هرمزگانی

پایگاه خبری دنیای برند به نقل از ایسنا/هرمزگان جلوه سهرابی پور بانوی کارآفرین برتر در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *