57418898 660x330 - تولید رنگ سیاهی که عملکرد تلسکوپ‌ها و دوربین‌های حساس را بهبود می‌دهد

تولید رنگ سیاهی که عملکرد تلسکوپ‌ها و دوربین‌های حساس را بهبود می‌دهد

با لایه‌نشانی اتمی آلیاژهای منیزیم، پوششی به رنگ سیاه ساخته شده که می‌تواند بخش زیادی از نور دریافتی را جذب کند.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند به نقل از ایسنا، گاهی اوقات، دیدن واضح چیزی نیازمند سیاهی کامل است. برای مثال درحوزه نجوم و اپتیک دقیق، پوشش‌هایی به رنگ سیاه می توانند جذب نور را بهتر انجام داده و تصاویر دقیق‌تری ایجاد شود. در تلسکوپ‌ها و دوربین‌های پیشرفته حتی کوچکترین نور نیز اهمیت دارد بنابراین رسیدن به سیاهی مطلق تاثیر مثبتی برای کیفیت و دقت تصاویر دارد.

به تازگی  محققان دانشگاه شانگهای پوششی بسیار نازک از آلیاژهای منیزیم ایجاد کردند که می‌تواند ۹۹٫۳ درصد از نور دریافتی را جذب کند. این پوشش در شرایط سخت محیطی نیز دوام بالایی دارد.

برای تلسکوپ هایی که در خلاء کار می‌کنند یا تجهیزات نوری که درمحیط‌های خشن مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند، پوشش‌های فعلی موجود در صنعت کارآمد نیستند. حتی رنگ‌های سیاهی که از نانولوله‌کربنی عمودی تراز شده یا سیلیکون سیاه ساخته شده، شکننده بوده و با محدودیت‌هایی روبرو هستند. لازم است فناوری جایگزین ارائه شده که قابلیت اعمال پوشش روی سطوح انحناء دار را داشته باشد.

برای حل این مشکلات، محققان از لایه‌نشانی اتمی (ALD) استفاده کردند که در آن لایه‌نشانی در خلاء انجام می‌شود. این فناوری پوششی یکنواخت ایجاد می‌کند که می‌توان آن را در سطوح مختلف و پیچیده نیز به کار برد.

این تیم از لایه‌های متناوب کاربید تیتانیوم دوپ شده با آلومینیوم (TIALC) و نیترید سیلیکون (SiO۲) استفاده کرد. این دو ماده با هم کار می کنند تا از انعکاس نور از سطح پوشش داده شده جلوگیری کنند.

کائو از محققان این پروژه می‌گوید: «پوشش کاربید تیتانیوم دوپ شده با آلومینیوم به عنوان یک لایه جذب عمل می‌کند و SiO۲ برای ایجاد یک ساختار ضد بازتاب استفاده می‌شود. در نتیجه ، تقریباً تمام نور دریافتی در فیلم چند لایه به دام می افتد و به شکلی کارآمد جذب می‌شود.»

در آزمایش‌های انجام شده، این تیم به متوسط جذب ۹۹٫۳درصد در طیف گسترده ای از طول موج‌های نوری، از نور بنفش در ۴۰۰ نانومتر تا مادون قرمز نزدیک در ۱۰۰۰ نانومتر رسید. این فیلم ثبات فوق العاده ای در محیط‌های نامطلوب نشان می دهد و به اندازه کافی سخت است که در برابر اصطکاک، گرما ، شرایط مرطوب و تغییر دمای شدید مقاومت کند.

محققان امیدوارند که از پوشش آنها برای تقویت تلسکوپ های فضایی و سخت افزار نوری که در شدیدترین شرایط کار می کنند استفاده شود و در تلاش‌اند تا عملکرد آن را بیشتر بهبود بخشند.

پایان

همچنین ببینید

62982912 310x165 - برگزاری رویدادی برای ورود به دنیای نوآوری و خلق ایده در اینوتکس ۲۰۲۴

برگزاری رویدادی برای ورود به دنیای نوآوری و خلق ایده در اینوتکس ۲۰۲۴

رویداد چهار روزه هاکا مستر همزمان با سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی اینوتکس در پارک فناوری پردیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *