62809444 660x330 - تشکیل کنسرسیوم‌های دانش‌بنیان صنعتی‌سازی مسکن با حضور ۸۰۰ شرکت

تشکیل کنسرسیوم‌های دانش‌بنیان صنعتی‌سازی مسکن با حضور ۸۰۰ شرکت

معاون توسعه اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست‌جمهوری، گفت: اگر شرکت های دانش بنیان ما به شکلی مجتمع و در جریان یک هم افزایی پیش نروند، عملاً اثرگذاری قابل توجهی نخواهند داشت، به همین دلیل کلید زدن کنسرسیوم سازی و همکاری‌های نامتقارن (همکاری شرکت های بزرگ با شرکت های کوچک) یک ضرورت است.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند، به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، جواد مشایخ در نشست تخصصی کنسرسیوم‌های فناور و دانش‌بنیان صنعتی سازی مسکن، به بیان سیاست‌های معاونت علمی در صنعتی سازی مسکن پرداخت و گفت: همانطور که از تغییر نام معاونت علمی بر می‌آید، رسالت جدید ما تمرکز بر اقتصاد دانش بنیان است؛ گفتمان محوری ای که مقام معظم رهبری سال‌هاست بر آن تأکید دارند و استمرار آن در شعار سال هم  قابل ردگیری است، حل چالش ها  و مسائل کشور از رهگذر راهکارهای نوآورانه و با اتکا به اقتصاد دانش بنیان است.

وی به اظهارنظر مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی در خصوص مردم‌پایه و دانش‌پایه بودن رویکرد این وزارت خانه اشاره کرد و ادامه داد: این رویکرد در وزارت مسکن بین ما(معاونت علمی) و این وزارتخانه قرابت مأموریتی می‌آورد.

مشایخ به برنامه‌های معاونت علمی در تحقق اقتصاد دانش بنیان اشاره کرد و یاداور شد: ایجاد معاونت توسعه اقتصاد دانش بنیان و به تبع آن، ۹ ستاد فعال اقتصاد دانش بنیان از جمله این برنامه هاست که بر ایجاد بازار و حمایت از تجاری سازی دستاوردهای فناورانه تمرکز دارد.

وی ادامه داد: حمایت معاونت علمی از توسعه و عرضه علم و فناوری ما را به ذخیره انبوهی از فناوری ها مجهز کرده است و اکنون زمان آن رسیده که این دستاورد ها را به بخش های مختلف اقتصادی از جمله بخش عمران و ساختمان تسری دهیم.

به گفته وی، تعداد شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه عمران و ساختمان کم است این در حالی است که پتانسیل های علمی خوبی در این حوزه داریم و می توانیم این پتانسیل ها را به مجموعه شرکت های دانش بنیان اضافه کنیم. در این فضا، مرکز تحقیقات آب و شهرسازی هم به ارزیابی توانمندی این شرکت ها ورود کرده و روند اضافه شدن این شرکت ها به مجموعه شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه عمران و ساختمان را تسهیل می کند.

معاون توسعه اقتصاد دانش بنیان با بیان اینکه در حوزه دانش بنیان عقب ماندگی داریم، گفت: تمرکز ما در سال های گذشته سمت فناوری های نوظهور بوده است این حوزه‌ها علیرغم اینکه جذابیت دارند اما عملاً برای ما آورده ای را به همراه نخواهد داشت. این درحالی است که دیگر حوزه ها می توانند در حوزه اقتصادی ورود جدی تری داشته باشند.

وی رونمایی کنسرسیوم شرکت های فناور  و دانش بنیان مسکن را امری مغتنم دید و گفت: اگر شرکت های دانش بنیان ما به شکلی مجتمع و در جریان یک هم افزایی پیش نروند، عملاً اثرگذاری قابل توجهی نخواهند داشت، به همین دلیل کلید زدن کنسرسیوم سازی و همکاری‌های نامتقارن (همکاری شرکت های بزرگ با شرکت های کوچک) یک ضرورت است و ما در امتداد مأموریت های معاونت تلاش کردیم ابزارهای خود را توسعه دهیم. از این رو، توسعه دادن مخاطبان را در معاونت علمی را در دستورکار خود قرار داده و تنها دانش بنیان ها را مخاطب خود نمی دانیم و ابزارهایی را به دیگر شرکت ها ارائه می دهیم تا آن ها هم در تحقق اقتصاد دانش بنیان نقش آفرینی کنند.

مشایخ اعتبارهای مالیاتی را از جمله این ابزار ها دانست و گفت: این اعتبار  در دو قالب تحقیق و توسعه و سرمایه گذاری برای همه شرکت‌هایی که مالیات می دهند، قابل استفاده است.

در این نشست همچنین سید جواد سادات فریزنی، دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان عمران و ساختمان با بیان اینکه هدف از این نشست ایجاد کنسرسیومی از شرکت هایی است که توانمندی حضور در پروژه‌های عمران و ساختمان را دارند، گفت: در این راستا، تعداد ۸۰۰ شرکت دانش بنیان در این حوزه احصا شده است که در ادامه باید روش صنعتی سازی آنها توسط مرکز تحقیقات و شهرسازی و سطح دانش بنیانی شرکت ها توسط معاونت علمی مورد تایید قرار گرفته و برای شرکت های برگزیده یک گواهی نامه تهیه شود. در ادامه، ما شرکت هایی که گواهی نامه را دریافت کرده اند را به مجموعه استان ها معرفی می کنیم تا با این کنسرسیوم تعامل کنند.

پایان


منبع

همچنین ببینید

62936198 310x165 - تولید تجهیز تحریمی جابه‌جایی فوری بارهای کانتینری در بنادر

تولید تجهیز تحریمی جابه‌جایی فوری بارهای کانتینری در بنادر

متخصصان یک شرکت دانش‌بنیان موفق به تولید دستگاه «ریچ استکر» شده‌اند که می‌تواند با سرعت …

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x