62887037 660x330 - تحریم‌ها را شکستیم/ واحدی که مشتریانش در صف انتظار می‌نشینند!

تحریم‌ها را شکستیم/ واحدی که مشتریانش در صف انتظار می‌نشینند!

دنیای برند/سمنان یک تولیدکننده ایرانی معتقد است که تحریم های ظالمانه خارجی اگر چه مشکلات زیادی را برای تولیدکننده های ایجاد می کند اما می تواند از آنها عبور کرد.

محمد حسین عامریون، مدیر عامل یک شرکت تولیدی در برنامه ای در شاهرود که با محوریت پیشرفت برگزار شد، از ساخت اولین ژنراتور لکوموتیو در ایران در اوج تحریم‌ها در یک واحد صنعتی مهجور در شاهرود خبر داد و گفت: ما با بهره‌گیری از توان جوانان ایرانی و تمرکز بر داشته‌هایمان تحریم‌ها را شکست دادیم.

وی به روند رو به رشد کار در این واحد صنعتی موفق اشاره و تصریح کرد: حالا که توان خود را ثابت کردیم، برخی کارفرماها در صف انتظار نشسته‌اند تا به ما سفارش کار بدهند.

 او گفت: وقتی اعتماد کارفرماها را جلب می‌کنی، حالا زمینه برای کار، روز به روز بیشتر می‌شود. وقتی اعتماد کارفرماها بیشتر می‌شود. درست مثل این است که تمامکارگاه‌های ایران، کارگاه ما است. به عبارتی واحد ما حالا واحدی به وسعت همه کارگاه‌های تولید در کشور است چرا که زمینه کار و تولید در همه آن‌ها را داریم.

وی در سخنان خود به کیفیت بالای تولیدات ایرانی پرداخت و افزود: امروز ما محصولی در شاهرود می‌سازیم که در آلمان و سوئیس ساخته می‌شود. یعنی از نظر کیفی تفاوت چندانی ندارد و اگر تفاوتی وجود دارد در قیمت تمام شده آن است، چرا که قیمت آن بسیار پایین‌تر از نمونه‌های مشابه خارجی‌ست.

عامریون با بیان اینکه در حال حاضر ژنراتورهای مورد نیاز  واحدهای بزرگی مثل فولاد کرمان را ساخته‌ایم، ادامه داد: تولیدات ما نه تنها چیزی از محصولات مشابه خارجی کمتر ندارد بلکه قیمت آن بسیار کمتر از محصولات آلمانی و اروپایی است و از نظر کیفیت نیز با آنها رقابت می‌کند.

مدیر این شرکت از مهندسی معکوس در برخی تولیدات و از جمله طراحی و ساخت ژنراتور نوع AR۱۰-CA۵ از طریق مهندسی معکوس از روی یک نمونه غربی- آمریکایی خبر داد و گفت: هیچ محصولی وجود ندارد که همکاران ما نتوانند با مهندسی معکوس، مشابه آن را بسازند.

او از انعقاد قرارداد ساخت ۲۰ دستگاه با گروه صنعتی مپنا خبر داد و گفت: این دستگاه‌ها تا پیش از این از خارج کشور تامین می‌شد، همکاران ما کار ساخت دستگاه‌ها را در شاهرود آغاز کردند، اولین نمونه که آماده شد، گروه صنعتی مپنا تایید کیفی آن را صادر کرد و همکاران ما بلافاصله فرآیند تولید دستگاه‌ها را آغاز کردند و تاکنون ۱۲ دستگاه تحویل آنها شده، سه دستگاه نیز در حال طی آخرین مراحل ساخت هستند.

عامریون از ساخت و بومی‌سازی ژنراتور مولد برق لوکوموتیو به عنوان یکی از موفق‌ترین طرح‌های اجرا شده در این واحد صنعتی نام برد و گفت: در حال حاضر لکوموتیوها توسط گروه صنعتی مپنا و ژنراتورها نیز در شرکت ما ساخته می‌شود.

این طراح صنعتی با اشاره به اینکه ساخت این موتور کاملا بومی شده است، ادامه داد: جدای از فرآیند طراحی تا ساخت، امروز همه قطعات استفاده شده به استثنای قطعات الکترونیکی که وارداتی‌ است، دیگر قطعات همگی در داخل کشورمان ساخته و تولید می‌شود.

وی همچنین از طراحی و ساخت موتور ۴.۵ مگاوات به سفارش ذوب آهن اصفهان در این شرکت خبر داد و اظهار کرد: علاوه بر این محصولاتی برای شرکت‌های سیمانی، شرکت‌های نفت و پتروشیمی، فولادسازی‌ها و…طراحی و ساخته‌ایم.

تغییر رویه از تعمیر به ساخت

وی با بیان اینکه کار اصلی ما در گذشته تعمیرات بود، افزود: با تحولاتی که در شرکت ایجاد کردیم و با ایجاد واحد تحقیق و توسعه، شرکت به طراحی و ساخت وارد شده است.

وی به اعتماد به نفس بالای این واحد موفق صنعتی اشاره و بیان کرد: هیچ صنعتی وجود ندارد که برای ساخت و طراحی هر نوع قطعه‌ای مراجعه کند، و از ما جواب رد بشنود؛ چرا که توان طراحی و ساخت در بخش‌های مختلف را در مجموعه خود می‌بینیم.

این صنعتگر به اهمیت واحد تحقیق‌وتوسعه و به ویژه نقش ویژه واحد R&D پرداخت و گفت: هر پیشنهاد تولیدی که می‌رسد یا همکاران ما آن را به طور ۱۰۰درصدی در واحد R&D شرکت می سازند و یا با استفاده از مهندسی معکوس اقدام به تولید آن می‌کنیم، لذا هیچ مشتری جواب رد از ما نخواهد شنید.

مدیر این شرکت همچنین بر لزوم حمایت واحدهای داخلی از تولیدکنندگان داخلی تاکید کرد و گفت: واحد صنعتی ذوب آهن اصفهان در سال ۹۵ برای اولین بار به ما اعتماد کرد و فرآیند ساخت موتور مورد نیازش را به ما سپرد و همین اعتماد سبب شده ما امروز از یک واحد تعمیرکننده به یک واحد سازنده ارتقا یابیم.

وی با بیان اینکه ذوب آهن می‌توانست آن موقع موتورهای مورد نیازش را از خارج کشور وارد کند، افزود: اعتماد ذوب آهن سبب شد که امروز واحد ما بتواند تا حدودی کشورمان را از واردات این موتورها بی‌نیاز کند.

عامریون در پاسخ به پرسش دنیای برند در ارتباط با مهمترین چالش و نگرانی پیش روی واحدهای دانش‌بنیانی اظهار کرد: یکی از مهمترین نگرانی‌های ما نیروی کار است. واحد ما ۲۵۰ نیرو دارد که ظرف ۱۰ دوازده سال آینده در حدود ۲۰۰ نفر از آنان بازنشسته می‌شوند. لذا باید از هم‌اکنون برای نیروهای جایگزین چاره جویی شود.

عامریون، حقوق پایین و کم بودن حداقل پرداختی به نیروها را از چالش‌های جدی در حوزه کار و اشتغال در کشور برشمرد و افزود: وقتی یک نیرو می‌تواند در شرکتی مثل اسنپ حقوقی به مراتب بیشتر داشته باشد، چگونه برای کار در این بخش انگیزه پیدا می‌کند؟

62887057 - تحریم‌ها را شکستیم/ واحدی که مشتریانش در صف انتظار می‌نشینند!

وی بر لزوم بها دادن به مشاغل فن‌پایه تاکید و خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی خودتحریمی‌ها در کشور سبب شده که صنایع و تولیدکنندگان ما نتوانند آنگونه که باید، موفق شوند.

وی با بیان اینکه ما در برخی جاها با دو تحریم خارجی و داخلی روبرو هستیم گفت: تحریم‌های خارجی دیگر بر واحد ما تاثیر ندارد. البته در گذشته تحریم ها بر ما هم اثر داشت و از قضا داشت کمر واحد ما را می‌شکست چرا که برای واردات و خرید برخی تجهیزات باید ۱۲۰ درصد سود به واسطه‌ها می‌دادیم. البته خوشبختانه ما با تکیه بر توان داخلی از این مشکلات عبور کردیم و اینک تحریم خارجی هیچ تاثیری بر ما ندارد.

وی به ساخت این محصولات در شاهرود اشاره کرد و گفت: با ساخت این دستگاه‌ها در داخل و حذف واسطه‌ها، نه تنها نیاز واحدهای داخلی را تامین کردیم، بلکه قیمت تمام شده محصول ایرانی نیز بسیار پایین‌تر از محصول مشابه خارجی‌ست و اینکه محصولات با کیفیت مان را با قیمتی زیر قیمت‌های جهانی در اختیار واحدهای متقاضی در داخل قرار می‌دهیم. محصول تولیدی این شرکت که از کیفیت بسیار بالایی هم برخوردار است و توان رقابت با نمونه‌های خارجی را دارد با یک پنجم قیمت نمونه خارجی در کشور به فروش می‌رسد.

این تولیدکننده شاهرودی از تلاش برای ورود به بازارهای خارجی خبر داد و گفت: شرکت در تلاش است که به صادرات محصولات تولیدی نیز روی بیاورد تا نه تنها از ارزبری جلوگیری کرده باشیم بلکه اینک با صدور محصولات خود به ارزآوری در کشور نیز کمک کنیم.

وی با بیان اینکه امسال همه هم و غم خود را بر صادرات گذاشته‌ایم افزود: در گام نخست برای صادرات به بازار عراق برنامه‌ریزی کردیم تا در گام‌های بعدی بازارهای هدف خود را توسعه دهیم. فعلا تمرکز ما بر بازار عراق و بازار کشور عمان است که دروازه‌ای به آفریقا نیز محسوب می‌شود.

این مدیر جوان هم‌استانی از آمادگی واحد خود برای استفاده از توان جوانان دانشجو و نخبه هم خبر داد.

عامریون از تلاش برای گسترش بازارهای هدف این واحد خبر داد و افزود: در سال آینده برای شرکت در حداقل دو نمایشگاه بین‌المللی برنامه‌ریزی کردیم.

 

62887043 - تحریم‌ها را شکستیم/ واحدی که مشتریانش در صف انتظار می‌نشینند!

پایان


منبع

همچنین ببینید

62638390 310x165 - توضیحات معاون علمی رئیس‌جمهور درباره انواع شرکت‌های دانش‌بنیان

توضیحات معاون علمی رئیس‌جمهور درباره انواع شرکت‌های دانش‌بنیان

معاون علم و فناوری رئیس جمهور توضیحاتی را درباره انواع شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور ارائه …

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x