Img20240302113111190 650x330 - بیمه‌ها با الگوبرداری از کشورهای موفق به حوزه تجارت ورود کنند

بیمه‌ها با الگوبرداری از کشورهای موفق به حوزه تجارت ورود کنند

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز با تأکید بر اهمیت جایگاه بیمه در حوزه صنعت، گفت: بیمه‌ها نقش مهمی در بحث امنیت سرمایه‌گذاری دارند و سرمایه‌گذاران می‌توانند در قالب پوشش بیمه‌ای، با فراغ خاطر برای جامعه تولید ثروت کنند.

یونس ژائله در دیدار با رئیس‌کل بیمه مرکزی و هیات همراه در اتاق تبریز، بر ضرورت ورود فعالانه بیمه‌ها به حوزه واردات و صادرات تأکید کرد و افزود: زمانی که مجموعه یا شخصی ریسک سرمایه‌گذاری را به‌خصوص در حوزه بین‌المللی می‌پذیرد، نیازمند تضمین معتبر است؛ چراکه سرمایه‌گذار نمی‌تواند به‌تنهایی تمامی ریسک‌ها را بر عهده بگیرد.

ژائله تصریح کرد: در تمامی دنیا شرکت‌های بیمه در این زمینه به‌صورت تخصصی فعالیت داشته و مدیریت ریسک می‌کنند، اما ایران جزو کشورهای با ریسک بالا در حوزه تجارت است، در واقع سازمان‌های بیمه‌ای کشور ما در مقایسه با کشورهای هم‌طراز ازنظر جمعیتی عقب مانده‌اند. بنابراین خلأ نبود بیمه‌ها در حوزه تجارت بین‌الملل در کشور ما کاملاً محسوس است و نیاز به حرکت جسورانه در این زمینه داریم.

رئیس اتاق تبریز در ادامه بر لزوم تدوین برنامه مشخص در خصوص ارائه خدمات بیمه‌ای تأکید کرد و ادامه داد: بیمه‌ها باید نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کرده و با الگوبرداری از کشورهای موفق، طرح‌های جدید ارائه دهند.

وی یکی از وظایف سازمان‌های بیمه‌گر بزرگ را توسعه تجارت بین‌الملل عنوان کرد.

ژائله همچنین، تسریع فرایند رسیدگی به پرونده‌ها در سازمان‌های بیمه‌ای را خواستار شد و افزود: تأخیرهای صورت گرفته از سوی بیمه‌ها با توجه به شرایط عدم ثبات نرخ ارز در کشور، منجر به وارد شدن خسارات زیادی به شرکت‌ها می‌شود، این در حالی است که بیمه‌ها موظف هستند در کمترین زمان ممکن به تعهدات خود عمل کنند.

 علی استادهاشمی؛ رئیس‌کل بیمه مرکزی ایران نیز در این دیدار از آمادگی برای طراحی خدمات بیمه‌ای متناسب با نیاز صنعتگران خبر داد.

وی گفت: در این راستا ضروری است تا شرکت‌ها و مجموعه‌ها نیازهای خود را طرح کنند تا سپس بر اساس آن طرح ویژه‌ای در سازمان‌های بیمه‌گر تدوین شود.

استادهاشمی از آغاز انجام بیمه صادرات در یکی از واحدهای صنعتی خبر داد و افزود: در تلاش هستیم تا این طرح در سایر شرکت‌های بیمه‌ای نیز اجرایی شود تا از این طریق ریسک معاملات کاهش یافته و شاهد افزایش سرمایه‌گذاری و رشد اقتصادی در کشور باشیم.

رضا جعفری، عضو هیات رئیسه اتاق تبریز نیز در این نشست خواستار صدور مجوز برای احراز شرایط بیمه تکمیلی در واحدهای تولیدی کوچک که زیر ۱۰ نفر نیروی کار دارند، شد.

وی افزود: در شرایط فعلی هزینه‌های درمان برای کارگران و اقشار ضعیف درآمدی جامعه بسیار سنگین است، اما متأسفانه امکان بهره‌مندی از مزایای بیمه تکمیلی تنها برای شرکت‌های بزرگ میسر است و همین امر به ضرر کارگران است.

جعفری همچنین بر لزوم فعال‌تر کردن صندوق تأمین خسارت‌های بدنی برای افرادی که دارای بیمه شخص ثالث نیستند، شد.

 مهدی امینی، عضو هیات نمایندگان اتاق تبریز و رئیس خانه صمت استان آذربایجان شرقی نیز در این دیدار خواستار ایجاد بیمه اختصاصی در حوزه صنعت شد.

وی بر لزوم همسان‌سازی قوانین بین بیمه‌ها تأکید کرد و افزود: باید بین تمامی بیمه‌ها وحدت رویه حاکم شود.

منبع: اتاق ایران آنلاین

همچنین ببینید

Img20240422120922537 310x165 - میزان رضایت کارآفرینان، به شاخص ارزیابی عملکرد کارمندان دولت افزوده می شود

میزان رضایت کارآفرینان، به شاخص ارزیابی عملکرد کارمندان دولت افزوده می شود

رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران گفت: یکی از شاخص‌های اصلی کارآفرینی، محاسبه‌گری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *