62363730 640x330 - بیش از ۳۶۰ ایده توسط نیازپردازان در نظام ایده‌ها و نیازها مورد تایید قرار گرفت

بیش از ۳۶۰ ایده توسط نیازپردازان در نظام ایده‌ها و نیازها مورد تایید قرار گرفت

رئیس مؤسسه ISC در مراسم جشن چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران در محل موسسه ISC گفت: تاکنون بیش از ۳۶۰ ایده توسط نیازپردازان در نظام ایده‌ها و نیازها مورد تایید قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند به نقل از ایسنا،‌ سید احمد فاضل زاده ضمن گرامیداشت ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی و تبریک مبعث پیامبر عظیم الشان اسلام، گفت: خداوند بزرگ را شاکریم که ملت دلاور و مقتدر ایران اسلامی، چهل و پنجمین بهار انقلاب اسلامی را جشن گرفته است. دهه فجر یادآور رشادت‌های دلیرمردانی است که برای تحقق شعار “استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی” از خودگذشتی و ایثار نمودند. اینک در چهل و پنجمین بهار انقلاب شاهد شکوفایی و پیشرفت کشور در عرصه‌های مختلف علم و فناوری هستیم.

به نقل از روابط عمومی وزارت علوم به نقل از مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام(ISC)، رئیس مؤسسه ISC گفت: موسسه ISC که مولود انقلاب اسلامی است در راستای ماموریت‌های مهم خود در دولت مردمی سیزدهم، نظام ایده‌ها و نیازها که عنوان پنجره واحد نظام ملی علوم، تحقیقات و فناوری توسط شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری مصوب شده را در جهت کاربردی نمودن و جهت دهی به تحقیقات کشور توسعه داده است.

شایان ذکر است که «نظام ایده‌ها و نیازها» با تأکید بر تکمیل زنجیره علم، فناوری و نوآوری با جامعه و صنعت، توسط ISC در سال ۱۴۰۱ راه اندازی شده است. نظام ایده‌ها و نیازها به عنوان یکی از راهکارهای کاربردی نمودن دانش،‌ طرح‌های تحقیقاتی و پارساها(پایان‌نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری)، پایش و پردازش نیازهای کشور، مشارکت عموم متخصصین جامعه در حل مسائل کشور، استفاده از ظرفیت‌های گسترده موجود در کشور در کلیه سطوح و تکمیل زنجیره ایده تا پدیده و تجاری‌سازی نوآوری‌ها، دستاوردهای پژوهشی و اختراعات در نظر گرفته شده است.

فاضل‌زاده خاطرنشان کرد: تاکنون بیش از ۱۳۵۰۰ نیاز و ایده شامل ۱۱۱۷۱ نیاز و ۲۳۳۹ ایده در سامانه نظام ایده‌ها و نیازها ثبت شده است. همچنین ۶۲۳ سازمان خصوصی و دولتی در این سامانه به عنوان کارگزار مشارکت داشته‌اند.

رئیس موسسه ISC گفت: تاکنون بیش از ۳۶۰ ایده توسط نیازپردازان در نظام ایده‌ها و نیازها مورد تایید قرار گرفته است که مرکز نوآوری شهید ستاری مس سرچشمه رفسنجان ۵۹ ایده، پارک کهگیلویه و بویراحمد ۳۸ ایده، پارک علم و فناوری یزد ۲۵ ایده، پارک سیستان و بلوچستان ۲۳ ایده و پارک علم و فناوری همدان با ۱۶ ایده به ترتیب بیشترین نقش را در به هم­رسانی عرضه‌ها و تقاضاها در نظام ایده‌ها و نیازها داشته‌اند.

فاضل زاده همچنین گفت: تعداد ۷۳۷ رساله دکتری و ۶۰۵ پایان نامه کارشناسی ارشد(در مجموع ۱۳۴۲ پارسا) براساس نیازهای کشور در سامانه نظام ایده‌ها و نیازها تعریف شده است. تعداد رساله­‌های دکتری به ترتیب در حوزه‌های موضوعی فنی و مهندسی(۲۵۸)، علوم انسانی(۱۹۳)، علوم پایه(۱۲۳)، کشاورزی و منابع طبیعی(۵۰)، هنر(۳۷)، علوم بهداشت(۲۸) و دامپزشکی (۶) بوده است و تعداد پایان ­نامه‌های کارشناسی ارشد به ترتیب در حوزه‌های موضوعی فنی و مهندسی(۲۲۰)، علوم پایه(۱۳۰)، علوم انسانی(۹۵)، کشاورزی و منابع طبیعی(۵۶)، علوم بهداشت(۱۸)، هنر(۱۳) و دامپزشکی(۶) بوده است.

وی افزود: در این طرح همه دانشگاه‌ها می‌توانند مشارکت نمایند. در نخستین فرآیند جذب دانشجو در طرح استاد محوری دانشگاه صنعتی اصفهان با ۱۷۱ پارسا، دانشگاه شهید بهشتی با ۱۴۵ پارسا، دانشگاه تهران با ۱۳۸ پارسا، دانشگاه اصفهان با ۱۳۸ پارسا و دانشگاه شیراز با ۱۱۷ پارسا به ترتیب بیشترین مشارکت را در این طرح داشته‌اند. جزییات دومین فرآیند طرح استادمحوری برای جذب دانشجویان تحصیلات تکمیلی مبتنی بر حل نیازهای کشور در نیمسال اول سال ۱۴۰۳ به زودی اعلام خواهد شد.

رئیس موسسه ISC گفت: امکان برگزاری کارگاه­ های آموزشی توسط دبیرخانه نظام ایده‌­ها و نیازها برای دانشگاهیان فراهم است و برای این منظور کافی است درخواست دانشگاه به آدرس رایانامه [email protected] ارسال شود.

پایان

همچنین ببینید

63111500 310x165 - جلوگیری از نابینایی ارثی در سگ‌ها با یک آزمایش ژنتیکی جدید

جلوگیری از نابینایی ارثی در سگ‌ها با یک آزمایش ژنتیکی جدید

یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه کمبریج موفق شده است با یک آزمایش ژنتیکی جدید از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *