برند نوکیا

برند نوکیا به‌ دنبال تحول استراتژیک

برند نوکیا به‌خاطر افزایش فشارهای رقابتی و کاهش سودآوری، گزینه‌های استراتژیک جدیدی را برای آینده بررسی می‌کند. غول تأمین‌کننده‌ی تجهیزات مخابراتی در جلسه‌های مشاوره‌ای انواع گزینه‌ها از فروش دارایی تا حتی ادغام را در دستور بررسی دارد.

پایگاه خبری دنیای برند، افراد نزدیک به برند نوکیا که با رسانه‌ها مصاحبه کرده‌اند، درخواست ناشناس بودن داشتند چون اطلاعات منتشرشده، حساس و محرمانه هستند. یکی از منابع ادعا می‌کند که شرکت فنلاندی تنوع سرمایه‌گذاری و رویکردهای حساب‌داری دیگر را نیز در دستور کار دارد.

فرایندهای کنونی در برند نوکیا نشان می‌دهد که آن‌ها فعلا تنها مشغول بحث و بررسی هستند و نمی‌توان هیچ عملیات نهایی را پیش‌بینی کرد.

برند نوکیا قبلا پیش‌بینی‌های مالی خود را برای سال جاری کاهش داده بود. غول برند فنلاندی صنعت مخابرات تصور نمی‌کند که تا سال ۲۰۲۱ توانایی بازگشت به وضعیت سودآور گذشته را داشته باشد. به‌هرحال رخدادهای اخیر و چالش‌های مالی، فشارها را روی راجیو سوری، مدیرعامل برند نوکیا افزایش می‌دهد.

احتمال ادغام

برند نوکیا می‌تواند در بررسی‌های خود، ادغام با یک رقیب مانند برند اریکسون یا همکاری در برخی از فعالیت‌ها را در نظر بگیرد. البته چنین ادغام‌هایی نیز با مشکلات و چالش‌های فراوانی همچون انتقادها ازسوی صنعت و همچنین مقام‌های سیاسی همراه خواهد بود. بلومبرگ با نماینده‌ی برند اریکسون نیز تماس گرفت و شرکت سوئدی اظهارنظری دراین‌باره نداشت.

رقبای مستقیم برند نوکیا در صنعت محل فعالیت آن‌چنان زیاد نیستند. درنتیجه اگر برند فنلاندی گزینه‌ای همچون فروش کامل را در نظر داشته باشد، می‌تواند به شرکت‌هایی با زمینه‌ی فعالیت گسترده‌تر همچون اپراتورها یا شرکت‌های فناوری‌محور فکر کند.

برند نوکیا در ماه دسامبر گذشته از کناره‌گیری ریستو سیلاسما، رئیس هیئت‌مدیره خود خبر داد که حدس و گمان‌ها را درباره‌ی تغییرات عمیق ساختاری در این شرکت فنلاندی افزایش داد. آن‌ها امروز در رقابت شدیدی با برند اریکسون سوئدی و برند هواوی چینی قرار دارند.

هر سه شرکت به‌دنبال کسب سرمایه‌گذاری‌های بیشتر ازسوی اپراتورها هستند تا توسعه‌ی نسل بعدی شبکه‌های مخابراتی را به‌نام خود تمام کنند. یک تحلیل‌گر صنعت مخابرات درباره‌ی وضعیت کنونی و تصمیم‌گیری‌های آتی نوکیا می‌گوید:

از میان سرمایه‌گذاران احتمالی، آمریکایی‌ها احتمالا شانس بیشتری برای ورود به برند نوکیا یا برند اریکسون دارند. آن‌ها به‌دنبال رویارویی با غول چینی صنعت مخابرات هستند. ویلیام بار، دادستان کل آمریکا در ماه گذشته اعلام کرده بود که برای مقابله با سلطه‌ی چین در فناوری ۵G، باید سرمایه‌گذاری در برند اریکسون و برند نوکیا در آمریکا بررسی شود.

رقابت با برند هواوی

لری کودلو، مشاور ارشد اقتصادی دونالد ترامپ قبلا گفته بود که ایالات متحده به‌دنبال خرید شرکت‌ها نیست. او البته از برنامه‌های کاخ سفید برای برگزاری کنفرانس با رقبای برند هواوی خبر داده بود. آمریکایی‌ها سعی دارند با کنفرانس‌های مذکور، رقبای غول چینی را به توسعه‌ی محصولات رقیب تشویق کنند.

برند نوکیا در ماه گذشته اعلام کرده بود که درآمد سال جاری‌اش نسبت به سال گذشته، وضعیت راکدی خواهد داشت.
ازطرفی آن‌ها باوجود تلاش برای رقابت با غول‌های مخابراتی دیگر، در سال ۲۰۱۶ شرکت فرانسوی آلکاتل لوسنت را خریداری کردند که به توسعه‌ی محصولات انجامید.

البته شاید همین خرید باعث کاهش سرعت توسعه و رشد محصولات شرکت فنلاندی شده باشد. به‌هرحال فرایندهای ادغام هزینه‌های زیادی را به نوکیا تحمیل کرد.

باتوجه به اینکه بخش پول‌ساز برند نوکیا در دهه‌های گذشته یعنی بخش گوشی‌های موبایل، چندی پیش فروخته شد، هرگونه ادغام یا فروش بخش‌های باقی‌مانده‌ی مخابراتی، میخ پایانی بر تابوت شرکتی خواهد بود که زمانی به‌عنوان فرمانروای صنعت مخابرات جهان شناخته می‌شد.

منبع: بلومبرگ

همچنین ببینید

3467 8776 310x165 - «اکوالند»: برند جدید لرستان در عرصه تولید بچه ماهی با کیفیتی جهانی

«اکوالند»: برند جدید لرستان در عرصه تولید بچه ماهی با کیفیتی جهانی

مدیرکل شیلات لرستان گفت: تولید آبزیان در این استان طی فعالیت دولت سیزدهم از ۱۶ هزار به ۳۸ هزار تن افزایش یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *