Img20240304121945675 650x330 - برقراری پرواز مستقیم، اولین گام برای افزایش سطح همکاری‌های تجاری ایران و ویتنام است

برقراری پرواز مستقیم، اولین گام برای افزایش سطح همکاری‌های تجاری ایران و ویتنام است

نایب‌رئیس اتاق ایران، گفت: برقراری پرواز مستقیم میان ایران و ویتنام، اولین گام برای تسهیل رفت‌وآمد تجار و افزایش مبادلات تجاری میان دو کشور است.

قدیر قیافه در نشست با معاون وزیر امور خارجه ویتنام، ادامه داد: حجم مبادلات ۱۵۰ میلیون دلاری میان ایران و ویتنام نسبت به ظرفیت‌های دو کشور بسیار پایین است. معتقدم امضای موافقت‌نامه تجارت ترجیحی میان ایران ویتنام می‌تواند به افزایش حجم مبادلات تجاری دو کشور منجر شود.

او با اشاره به وجود برخی مشکلات در زمینه نقل و انتقالات مالی، افزود: برای حل این مشکلات می‌توانیم از مسیر تهاتر پیش برویم.

قیافه بیان کرد: ایران به صورت یک‌طرفه روادید خود با ویتنام را لغو کرده است. درخواست ما این است که برای بهبود رفت‌وآمد فعالان اقتصادی ایران به ویتنام، این شرایط فراهم شود که صدور روادید برای تجاری که از سوی اتاق‌های دو کشور معرفی می‌شوند، تسهیل شود.

نایب‌رئیس اتاق ایران با اشاره به ایجاد اتاق مشترک ایران و ویتنام از سوی اتاق ایران، گفت: قطعاً تشکیل نهاد متناظر این اتاق مشترک از سوی اتاق ویتنام می‌تواند به توسعه همکاری‌ها منجر شود.

قیافه با تأکید بر اهمیت اعزام و پذیرش هیات‌های تجاری میان دو کشور، با اعلام آمادگی اتاق ایران برای پذیرش هیات از ویتنام، افزود: اتاق ایران در صدد است تا یک هیات تجاری بزرگ برای آشنایی با ظرفیت‌های تجاری این کشور و انجام دیدارهای B2B به ویتنام اعزام کند.

او تأکید کرد: روابط تجاری ایران و ویتنام، با خلأ اطلاعات کافی و به روز دو طرف از یکدیگر و عدم تبادل تجربیات تجار دو کشور مواجه است. اتاق ایران تلاش می‌کند تا این خلأ اطلاعاتی در حوزه‌های مختلف صنعتی، تجاری و کشاورزی را پر کرده و از طریق سفیر ویتنام، اطلاعات لازم را در اختیار تجار این کشور قرار دهد.

قیافه بیان کرد: ایران با توجه به توانمندی‌های خود در حوزه فناوری‌های پیشرفته و ایجاد پارک‌های علم و فناوری، پزشکی و دارویی، تجهیزات نانوتکنولوژی تولید دارو، صنعت احداث و ساختمان‌سازی و سدسازی، مصالح ساختمانی، قیر، فولاد آماده همکاری با ویتنام است.

او گفت: بسیاری از این محصولات به ویژه فولاد و مصالح ساختمانی به واسطه یک کشور ثالث به ویتنام صادر می‌شود. اما ما آماده هستیم با حذف این واسطه‌ها به طور مستقیم با شرکت‌های ویتنامی وارد همکاری‌های مشترک شویم.

قیافه همچنین درخواست کرد، دولت ویتنام روند اعطای مجوز واردات محصولات باغی ایران را تسریع کند تا تجار ایرانی بتوانند با قیمت رقابتی محصولات باغی خود را در بازار ویتنام عرضه کنند.

ویتنام علاقه‌مند به همکاری با ایران در صنعت حلال است

نوئن مین هانگ، معاون وزیر امور خارجه ویتنام نیز در این نشست با تأکید بر اینکه هدف او از این سفر، عملی کردن توافقاتی است که در جریان بازدید رئیس مجلس ملی ویتنام از ایران انجام شده، گفت: اتاق‌های ایران و ویتنام باید برای گسترده‌تر کردن روابط خود در حوزه‌های اقتصادی، سرمایه‌گذاری و کشاورزی، برنامه‌ریزی کنند. در این راستا دولت و سفارت ویتنام آماده هرگونه همکاری است.

او با تأکید بر اینکه دو کشور پتانسیل‌های خوبی برای همکاری‌های مشترک دارند، افزود: ما می‌توانیم در حوزه‌های مختلف به ویژه حوزه کشاورزی، همکاری‌های خود را افزایش دهیم.

هانگ با بیان اینکه اقتصاد ایران و ویتنام مکمل یکدیگر است، ادامه داد: درخواست ما این است که اتاق ایران واردکنندگان بزرگ ایرانی از ویتنام را به سفارت ما معرفی کند. ما هم متقابلاً در ویتنام این کار را انجام می‌دهیم. در این صورت می‌توان برای برقراری روابط این تجار بهتر برنامه‌ریزی کرد.

به گفته معاون وزیر امور خارجه ویتنام، صنعت غذای حلال از جمله زمینه‌های مورد علاقه ویتنام برای همکاری با ایران است. او گفت: فعالیت‌های ویتنام در زمینه تولید و صادرات غذای حلال در حال افزایش است و در این زمینه بسیار مایل به همکاری با ایران و آشنایی با ظرفیت‌های این کشور هستیم.

او با تأکید بر اهمیت تبادل اطلاعات تجاری میان دو کشور، بیان کرد: پذیرش و اعزام هیات‌های تجاری، برگزاری میزگردها و همایش‌های تجاری به افزایش سطح اطلاعات تجار دو طرف برای همکاری‌های بیشتر کمک می‌کند.

منبع: اتاق ایران آنلاین

همچنین ببینید

Img20240422112423384 310x165 - کارگروه مدیریت ارز با همکاری بانک مرکزی و اتاق ایران تشکیل می شود

کارگروه مدیریت ارز با همکاری بانک مرکزی و اتاق ایران تشکیل می شود

در دومین جلسه معاون اول رئیس‌جمهوری با هیات رییسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *