62952408 640x330 - بررسی الزامات توسعه مدل زبانی بزرگ فارسی

بررسی الزامات توسعه مدل زبانی بزرگ فارسی

همایش «الزامات توسعه مدل زبانی بزرگ فارسی» به همت ستاد توسعه فناوری‌های هوش مصنوعی و رباتیک، ۲۰ اسفندماه جاری برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند به نقل از ایسنا، بهروز مینایی، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های هوش مصنوعی و رباتیک ضمن اشاره به اینکه «مدل زبان بزرگ» یا LLM (Large language model)، یک نوع نوآوری در حوزه هوش مصنوعی است که از شبکه‌های عصبی با پارامترهای گسترده برای پردازش پیشرفته زبان استفاده می‌کند، گفت: هوش مصنوعی به عنوان یک فناوری نوظهور در حال اثرگذاری مستقیم روی تمام شئون زندگی بشری است.

وی، هوش مصنوعی مولد را در میان انواع فناوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، عالی‌ترین مظهر بروز دانست و افزود: هوش مصنوعی مولد در یک سال اخیر بیشترین پیشرفت را به خود اختصاص داده و عمده سهم این پیشرفت متکی به مدل‌های زبانی بزرگ (LLM ها) بوده است.

مینایی، مدل‌های زبان بزرگ را یک نوع از مدل‌های هوش مصنوعی برشمرد و خاطرنشان کرد: مدل‌های زبان بزرگ توانایی پردازش اطلاعات چندجانبه را دارند. این مدل‌ها از قدرت بی‌نظیر خود در پردازش زبان برای ایجاد پاسخ‌های بهینه‌تر و بهتر به سؤالات مختلف کاربران استفاده می‌کنند. در حال حاضر، طراحی و مهندسی دستورالعمل‌های بهینه برای این مدل‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است و تیم‌های پژوهشی در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی مختلف به این موضوع توجه ویژه‌ای دارند.

به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، به گفته دبیر ستاد توسعه فناوری‌های هوش مصنوعی و رباتیک، با هدف بررسی مجموعه اقدام‌های صورت گرفته در زمینه توسعه مدل‌های زبانی بزرگ فارسی و تبیین برنامه‌های پیش‌رو در خصوص این فعالیت‌ها، همایشی با عنوان الزامات توسعه مدل زبانی بزرگ فارسی در تاریخ ۲۰ اسفندماه از ساعت ۱۴ تا ۱۸ در محل پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات (ایرانداک) برنامه‌ریزی شده است.

پایان

همچنین ببینید

62913320 310x165 - رایزنی با «پارک فاوا» برای حمایت از دانش‌بنیان‌ها

رایزنی با «پارک فاوا» برای حمایت از دانش‌بنیان‌ها

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های اتصال‌پذیری و ارتباطات با بیان این که در حوزه حمایت از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *