Img20240421105601204 650x330 - بخش‌نامه‌های خلق‌الساعه و تصمیمات یک‌شبه، کمر تولید را شکسته است

بخش‌نامه‌های خلق‌الساعه و تصمیمات یک‌شبه، کمر تولید را شکسته است

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج، گفت: شعارهای سال در یک دهه اخیر پیرامون تولید و اقتصاد بوده اما با احترام به دولت‌ها هیچ‌کدام از اهداف محقق نشد که دلیل اصلی آن هم تحریم‌های کمرشکن داخلی و خارجی است.

عبدالله قبادی در هفتاد و نهمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی کهگیلویه و بویراحمد، با انتقاد از بخش‌نامه‌های خلق‌الساعه دولت، افزود: این تصمیمات یک‌شبه، کمر تولید را شکسته است و یکی از موانع تحقق شعارهای اقتصاد در سال‌های گذشته بوده است.

وی ادامه داد: بخش خصوصی و دولت برای هر چه‌بهتر عملیاتی شدن شعار سال قدم بردارند و در کنار هم برای توسعه اقتصادی استان، ایجاد اشتغال، کاهش بیکاری و کاهش آسیب‌های اجتماعی تلاش کنیم.

قبادی در بخش دیگری از سخنان خود به نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی ایران اکسپو اشاره کرد و افزود: این نمایشگاه به‌عنوان بزرگ‌ترین رویداد صادراتی کشور و با حضور ۳ هزار بازرگانی خارجی از ۹۰ کشور برگزار می‌شود که فرصتی بسیار ارزشمند برای ارائه توانمندی‌های صادراتی استان است.

وی افزود: اتاق بازرگانی همراه با فعالان اقتصادی استان، تولیدکنندگان و صادرکنندگان در کنار مجموعه اقتصادی دولت در این نمایشگاه مهم شرکت خواهد کرد و تلاش می‌کنیم پاویونی آبرومند و در خورشان استان در این نمایشگاه برپا کنیم که می‌طلبد در این راستا همه سازمان‌ها پای‌کار باشند.

رئیس اتاق یاسوج با اشاره به ظرفیت استان در مقوله انرژی‌های تجدید پذیر افزود: با سرمایه‌گذاران چینی برای سرمایه‌گذاری در این خصوص رایزنی‌های خوبی شده است؛ وی بیان کرد: هزینه احداث چنین نیروگاه‌هایی کمتر از آن چیزی است که اکنون در استان مستقر هستند و راندمان بیشتری نیز خواهند داشت.

قبادی با گلایه از اتاق تعاون گفت: اتاق تعاون طی یک سال اخیر در هیچ‌یک از جلسات اتاق بازرگانی شرکت نکرده است، وی تأکید کرد: سازمان‌ها و ادارات به مصوبات شورای گفت‌وگو پاسخ دهند.

رئیس اتاق یاسوج در بخش دیگری از صحبت‌های خود به استاندار پیشنهاد داد در مواردی که اهلیت سرمایه‌گذار اثبات شده است برای مجوزها و فراخوان‌ها کاری کنیم که سرمایه‌گذار وارد فرآیندهای خسته‌کننده واگذاری و مجوزها نشود که با موافقت استاندار نیز مواجه شد.

مصوبات شورای گفت‌وگو در بالاترین سطح تصمیم‌گیری‌های اقتصادی خواهد بود

در ادامه این نشست، سیدعلی احمدزاده، استاندار کهگیلویه و بویراحمد تأکید کرد: از این ساعت همه مصوبات شورای گفت‌وگو به‌منزله مصوبه شورای برنامه‌ریزی و در بالاترین سطح تصمیم‌گیری‌های اقتصادی خواهد بود؛ تصمیمی که با استقبال اعضای شورا همراه شد.

احمدزاده تصریح کرد: به دلیل تخصصی بودن جلسات این شورا هر آنچه در این جلسات مصوب می‌شود را در نشست شورای برنامه‌ریزی نیز مصوب شده بدانید تا جایگاه شورا ارتقا یابد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد بر مشارکت مردم در تولید و سرمایه‌گذاری تأکید کرد و گفت: باید فرهنگ سرمایه‌گذاری در سطح جامعه تقویت شود و مدیران استان زیر پای سرمایه‌گذاران فرش قرمز پهن کنند.

وی گفت: ایجاد ۱۸ نیروگاه، یک فرصتی برای استان کهگیلویه و بویراحمد است و باید به بهترین نحو از آن استفاده کرد. در این حوزه سرمایه‌گذار زیادی نداریم. اگر زود اقدام نکنیم، به همان نسبت سرمایه‌گذاران از دست می‌روند. باید خیلی زود از این فرصت‌ها استفاده کنیم.

احمدزاده اضافه کرد: بسترهای سرمایه‌گذاری در استان محدود است و به همین خاطر است که بیشتر به سمت نفت، گاز و صنایع بزرگ می‌روند، کارهای خوبی در سطح استان شروع شده؛ اما کافی نیست. سرمایه‌گذار به دنبال سوددهی و بازدهی سریع است.

وی با اشاره به طولانی شدن روند مجوزهای سرمایه‌گذاری، تصریح کرد: تمام مصوباتی که در شورای گفت‌وگوی بخش خصوصی و دولت مصوب می‌شود، مصوبات شورای برنامه‌ریزی محسوب شود.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه بخشی از سرمایه‌ها در خانواده‌ها مغفول است، افزود: خیلی از سرمایه‌ها در گاوصندوق‌ها و منازل مغفول مانده است.

احمدزاده بر راه‌اندازی شرکت سهامی عام مردم تأکید کرد و گفت: ما باید به سمت تولید مشارکتی برویم.

وی گفت: هنر مدیران باید جذب سرمایه‌گذاری خارجی باشد. تمام کشورهای دنیا به دنبال این است که سرمایه‌های کشورهای دیگر را به سمت کشور خودشان بکشانند.

احمدزاده با بیان اینکه شرایط سرمایه‌گذاری در استان‌های دیگر بهتر است، اظهار کرد: آن زمینه سرمایه‌گذاری که در استان‌های همچون فارس و اصفهان وجود دارد در استان کهگیلویه و بویراحمد نیست. چرا نیست؟

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: انتظار این است که هر وقت سرمایه‌گذاری از بیرون می‌آید باید برای او فرش قرمز پهن کرد. البته پسندیده نیست که به سرمایه‌گذار بومی بی‌احترامی کرد.

با به‌روزرسانی مطالعات نیروگاه‌ها زمینه را برای حضور سرمایه‌گذاران فراهم کنیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اهمیت و جایگاه نیروگاه‌ها، اظهار کرد: نیروگاه‌های بزرگ به سدها متصل هستند و به‌صورت کلی ما نیروگاه‌های کوچک، متوسط و بزرگ داریم.

آرش مصلح افزود: اولین مطالعات نیروگاه در استان کهگیلویه و بویراحمد مربوط به دهه ۷۰ بوده که منتج به احداث نیروگاه‌های برق‌آبی دنا شد که الآن ما ۵ نیروگاه زنجیره‌ای با ظرفیت ۱۶.۶۰ مگابایت در حال تولید هستند و ۳۵ نفر نیروی متخصص و فنی در این نیروگاه‌ها فعالیت دارند و بخشی از تأمین برق شهرستان و استان را انجام می‌دهند.

مصلح بیان کرد: درآمد این نیروگاه از طریق شرکت توانیر به‌حساب شرکت آب منطقه‌ای واریز می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: بر اساس مطالعاتی که انجام دادیم، در ۱۸ خاستگاه قابلیت ایجاد نیروگاه‌های کوچک و متوسط با ظرفیت ۱۲۰ تا ۲۰۰ مگابایت برق را داریم. به‌طور مثال در مناطقی همچون لیراب دیشموک، سپیدار، گلال لوداب، تنگ سریز، مارون، میان‌تنگان، سد کوثر و… این قابلیت‌ها وجود دارد.

وی افزود: چون این نیروگاه‌ها، کوچک و متوسط هستند، خود دولت وزارت نیرو را منع کرده و تنها نیروگاه‌های بزرگ را احداث می‌کند. در سال گذشته سرمایه‌گذاران مشتاق سرمایه‌گذاری در نیروگاه‌های کوچک و متوسط نبودند.

مصلح با اشاره به مصوباتی که در خصوص احداث نیروگاه‌ها وجود دارد، اظهار کرد: شرکت آب منطقه‌ای اکنون با یک مشکل مواجه است. مطالعات این نیروگاه‌ها مربوط به دهه ۸۰ است و باید ردیف اعتباری برای به‌روزرسانی مطالعات این نیروگاه‌ها داشته باشیم. در این صورت می‌توانیم زمینه را برای حضور سرمایه‌گذاران فراهم کنیم.

وی ابراز کرد: ۱۸ خاستگاه در مناطق مختلف استان وجود دارد که این نیروگاه‌ها می‌توانند ۲۰۰ مگابایت برق به ظرفیت استان اضافه کنند. کل مصرف برق ما ۵۰۰ مگابایت است و این ۱۸ خاستگاه حداقل ۴۰۰ متخصص، مکانیک و تکنسین را مشغول به کار می‌کند و ۵۰ درصد برق استان را می‌توانند، تولید کنند و سالی ۱۰ هزار میلیارد ریال درآمد دارند.

وی با تأکید بر اینکه مطالعات این نیروگاه‌ها قدیمی شده است و باید بروز شوند، درخواست کرد: ردیف اعتباری برای به‌روزرسانی مطالعات مجدد این نیروگاه‌ها مشخص شود.

منبع: اتاق ایران آنلاین

همچنین ببینید

Img20200629112225892 310x165 - اتحادیه اروپا، چین را به تلاش برای صنعت‌زدایی از قاره سبز متهم کرد

اتحادیه اروپا، چین را به تلاش برای صنعت‌زدایی از قاره سبز متهم کرد

در هشتاد و هفتمین گزارش از سلسله گزارش‌های «پایش تحولات تجارت جهانی» مجموعه‌ای از تحولات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *