62909415 660x330 - ایران صاحب فناوری تولید و ترمیم تاندون شد

ایران صاحب فناوری تولید و ترمیم تاندون شد

دنیای برند/سمنان در آیینی با حضور معاون اجرایی رئیس جمهور، استاندار سمنان، و جمعی از مسوولین از نانو کامپوزیت برپایه گرافن، ماده اولیه تولید تاندون در جهاددانشگاهی استان سمنان رونمایی شد. 

محسن منصوری، معاون اجرایی رئیس جمهور و سرپرست نهاد ریاست جمهوری امروز، ۱۶ بهمن ماه با حضور در غرفه جهاددانشگاهی سمنان در نمایشگاه روایت پیشرفت و دستاوردهای دولت مردمی در استان سمنان ضمن بازدید از دستاوردها و اقدامات شاخص جهاددانشگاهی سمنان، از این محصول جهت تولید تاندون رونمایی کرد. 

رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان در این مراسم گفت: نام اصلی این محصول که امروز رونمایی شد، نانوکامپوزیت بایومیمتیک(زیست الهام )بر پایه گرافن به عنوان ماده اولیه جهت تولید تاندون است که طرح اولیه آن با همکاری پروفسور سیفعلیان، دانشمند برتر حوزه بیوتکنولوژی و پزشکی بازساختی ابتدای سال‌جاری به عنوان یک طرح شاخص ملی به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارائه شد و به عنوان طرح شاخص فناورانه سال ۱۴۰۲ در جهاددانشگاهی کشور نیز تصویب شده است.

علی منصفی‌راد ادامه داد: این ماده اولیه توسط دانشمند برتر حوزه بیوتکنولوژی و پزشکی بازساختی، پروفسور الکساندر سیفعلیان پژوهشگر و کارآفرین ایرانی مقیم انگلستان و استاد نانوتکنولوژی و پزشکی بازساختی و مهندسی بافت، سرپرست بخش نانوتکنولوزی دانشگاه UCL انگلستان و شاغل در بیمارستانRoyal Free طراحی و با همکاری جهاددانشگاهی استان سمنان جهت تولید و ترمیم تاندون در آینده مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وی افزود: طراحی این محصول با هدف ایجاد قابلیت پرکنندگی محل آسیب و ارتقاء مقاومت مکانیکی تاندون آسیب دیده در حین عمل جراحی و پس از آن صورت پذیرفته است و موجب تسهیل ترمیم تاندون در محل اتصال به استخوان می‌شود.

رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان اضافه کرد: این نانوفیبرها از یک سو امکان قرارگیری در درون تاندون و مشارکت در ایجاد آرایش های کاملا مشابه با بافت طبیعی تاندون‌ها را داشته و از سوی دیگر منجر به تسریع پوشانندگی تاندون‌ها توسط لایه‌ی هیدروکسی آپاتیت استخوان خواهد شد که این قابلیت منجر به جلوگیری از پارگی تاندون در محل اتصال به استخوان و بهبود چسبندگی تاندون به استخوان خواهد شد.

وی همچنین گفت: طرح فناورانه و شاخص تولید و ترمیم تاندون با استفاده از نانو کامپوزیت برای اولین بار در ایران و با همکاری پروفسور سیفعلیان، دانشمند ایرانی مقیم کشور انگلستان در دست اقدام است، این طرح فناورانه ابتدای سالجاری و طی چندین جلسه با پروفسور الکساندر (اسکندر) سیفعلیان دانشمند، لندن کلید خورد.

رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان ادامه داد: این همکاری در راستای طرح ملی همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور و با حمایت مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام می‌شود.

منصفی راد افزود: از آنجایی که آسیب دیدگی تاندون‌ها از جمله صدمات مرسوم با نرخ وقوع افزایشی است که بطور چشم گیری منجر به کاهش کیفیت زندگی افراد و تحمیل هزینه‌های بالا به سیستم درمانی  برمی‌گردد و به عنوان مشکلی غیر قابل حل شناخته می‌شود.

وی ادامه داد: از آنجا که روند ترمیم طبیعی بافت تاندون‌ها بسیار آهسته بوده و ساز و کارهای فعلی درمان نسبت به بازگرداندن تاندون‌های آسیب دیده به حالت طبیعی ناتوان است. هدف این طرح، ارتقاء کارایی جراحی پیوند تاندون با استفاده از نانوکامپوزیت‌ها بر پایه‌ی گرافن است.

رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان همچنین تأکید کرد: این تاندون به صورت یک غشاء نازک جهت افزایش اتصال و رشد سلولی و تولید کلاژن است، طراحی این محصول با هدف ایجاد قابلیت پرکنندگی محل آسیب و ارتقاء مقاومت مکانیکی تاندون آسیب دیده در حین عمل جراحی و پس از آن صورت پذیرفته است.

رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان اضافه کرد: این طرح فناورانه به عنوان یک طرح شاخص ملی به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارائه شده و به عنوان طرح شاخص فناورانه سال ۱۴۰۲ در جهاددانشگاهی کشور نیز تصویب شده است.

هیچ بن بستی در کشور وجود ندارد

معاون اجرایی رئیس جمهوری و سرپرست نهاد ریاست جمهوری در این آیین رونمایی به تمجید از برپایی نمایشگاه روایت پیشرفت در استان سمنان پرداخت و گفت: این نمایشگاه حقیقتا روایت‌گر پیشرفت در استان بوده و از این رو این عنوان برازنده چنین نمایشگاهی است.

منصوری با بیان اینکه کشور در بخش‌های مختلف شاهد شکوفایی است، اظهار کرد: خوشبختانه کشورمان در حوزه‌های مختلف پزشکی، زیست محیطی، فناوری، صنایع، طرح‌های عمرانی و…در حال شکوفایی است.

معاون رئیس‌جمهور با اشاره به توجه ویژه دولت سیزدهم به ظرفیت‌های داخلی گفت: در این چند دهه هر گاه به ظرفیت‌ها و توان داخلی خود اتکا کردیم، گام‌های بلندی رو به جلو برداشتیم و هر جا که نگاه‌مان به خارج بوده، زیان کردیم.

وی با بیان اینکه دولت سیزدهم همه توان خود را برای حمایت از صنایع به کار می‌گیرد، گفت: دولت از خانواده بزرگ صنعت، تولید و جریان بزرگ تولید علم در کشور حمایت می‌کند.

سرپرست نهاد ریاست جمهوری با بیان اینکه رئیس جمهور شخصا توجه ویژه‌ای به فعالان تولید و صنعت دارد، اظهار کرد: با توجه به ظرفیت‌های عظیم علمی در بین جوانان ایرانی ما هیچ بن‌بستی در کشور نداشته و به سرعت به سمت رشد و توسعه بیشتر حرکت می‌کنیم.

وی همچنین از جهاددانشگاهی استان و پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان به واسطه تولید محصولات دانش‌بنیان تجلیل کرد.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند– همچنین در این آیین علاوه بر محصول دانش‌بنیان نانو کامپوزیت و تولید و ترمیم تاندون، از چهار محصول پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان نیز رونمایی شد.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - ایران صاحب فناوری تولید و ترمیم تاندون شد

پایان


منبع

همچنین ببینید

62993341 310x165 - درمان بیماری کبد با چند دانه‌ کوچک!

درمان بیماری کبد با چند دانه‌ کوچک!

پژوهشگران «کالج دانشگاهی لندن» در یک آزمایش جدید نشان داده‌اند که دانه‌های کوچک کربن می‌توانند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *