علائم تجاری

ایران، رتبه ۶ در ثبت علائم تجاری و رتبه ۱۲ در ثبت طرح‌های صنعتی در دنیا

پایگاه خبری دنیای برند، در سال ۲۰۱۸ کشورمان در شاخص‌های ثبت اختراع، علائم تجاری و طرح‌های صنعتی، بترتیب دارای رتبه های ۲۰، ۶ و ۱۲ بوده است.

تشکیل پرونده های مالکیت فکری (IP) در جهان با سرعت زیادی در حال رشد است و رکوردهای جدیدی را در سال ۲۰۱۸ رقم زده است.

مالکیت فکری به خلاقیت‌های ذهنی که شامل اختراعات، آثار ادبی و هنری، نمادها، نام ها و تصاویر مورد استفاده در تجارت می باشد، اشاره دارد.

مالکیت فکری به دو دسته “مالکیت صنعتی” و “کپی رایت” تقسیم می شود که مالکیت صنعتی، مشتمل بر ثبت اختراع، علائم تجاری، طرح های صنعتی و نشان‌های جغرافیایی بوده و کپی رایت، شامل آثار ادبی مانند رمان، شعر و نمایشنامه، آثار هنری مانند نقاشی، عکس و مجسمه، طراحی معماری، فیلم و موسیقی می باشد.

طبق بررسی های به عمل آمده، درخواست های ثبت اختراع در سراسر جهان از ۳.۳ میلیون نفر فراتر رفته و رشد ۵.۲ درصدی را نسبت به سال ۲۰۱۷ نشان می‌دهد.

درخواست های ثبت علائم تجاری ۱۴.۳ میلیون فقره بوده، که ۱۵.۵ درصد در سال ۲۰۱۷ افزایش یافته است و درخواستهای ثبت طرح های صنعتی در سال ۲۰۱۸، حدود ۱.۳ میلیون فقره بوده است

در سال ۲۰۱۸، در رتبه بندی فعالیت‌های ثبت شاخص های مالکیت فکری، کشور چین در هر سه شاخص مورد بررسی رتبه یک را داشته است. آمریکا در شاخصهای ثبت اختراع و ثبت علائم تجاری و آلمان در شاخص ثبت طرحهای صنعتی رتبه دوم را کسب نموده اند. ایران در شاخصهای ثبت اختراع، علائم تجاری و طرح‌های صنعتی، بترتیب دارای رتبه های ۲۰، ۶ و ۱۲ بوده است.

منبع:شاتا

همچنین ببینید

هوش مصنوعی

تعهد شرکت‌های پیشرو در هوش مصنوعی برای حفاظت از کودکان

شرکت‌های پیشروی جهان در زمینه هوش مصنوعی متعهد می‌شوند که از ایمنی آنلاین کودکان محافظت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *