62759553 660x330 - ایجاد مراکز قطب داده برنامه وزارت ICT در توسعه شبکه ملی است

ایجاد مراکز قطب داده برنامه وزارت ICT در توسعه شبکه ملی است

رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات توسعه ابررایانه سیمرغ در دانشگاه امیرکبیر را یک تجربه موفق در حوزه ابررایانه در کشور دانست و گفت: یکی از برنامه‌های کلیدی وزارت ارتباطات در راستای توسعه شبکه ملی اطلاعات، ایجاد مراکز قطب داده در کشور است.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند به نقل از ایسنا، دکتر رضوی زاده، رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات جهت بررسی آخرین وضعیت فعالیت ابررایانه سیمرغ در دانشگاه امیرکبیر حضور پیدا کرد و از این پروژه ملی بازدید کرد. 

به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر رضوی زاده در ابتدای این بازدید ضمن تشکر و قدردانی از زحمات مدیران دانشگاه امیرکبیر جهت راهبری این ابررایانه، خاطرنشان کرد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بر توسعه خدمات ابررایانه ملی سیمرغ که با حمایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه‌اندازی شده است تاکید دارد.

وی اظهار کرد: ابررایانه سیمرغ با همکاری بین دانشگاه امیرکبیر و پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران و در چارچوب یکی از برنامه‌های کلیدی وزارت ایجاد شد و همواره تاکید بر این بوده که این ابررایانه بتواند علاوه بر پاسخگویی به نیازهای بخش دانشگاهی و پژوهشی، به بخش‌های صنعتی و شرکت‌های خصوصی خدمات رسانی مناسب انجام دهد.

رضوی زاده افزود: یکی از برنامه‌های کلیدی وزارت ارتباطات در راستای توسعه شبکه ملی اطلاعات، ایجاد مراکز قطب داده در کشور است؛ هدف از این برنامه این است که در حال حاضر با توجه به حضور فناوری‌های نوین در کشور و نیاز این فناوری‌ها، این مراکز داده باید به سمت تبدیل شدن به مراکز پردازشی فوق سریع حرکت کنند.

رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، افزود: با توجه به جایگاه پردازش اطلاعات در کشور و همچنین رشد چشمگیر دیتا توسط بخش خصوصی و دولتی، اگر در آینده به سمت توسعه زیرساخت‌های پردازشی حرکت نکنیم، قطعا با مشکل مواجه خواهیم شد و باید مراکزی همچون سیمرغ در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور داشته باشیم تا نیازهای پردازشی داخلی را تأمین کنند.

وی همچنین با بیان اینکه سیمرغ یک تجربه موفق در حوزه ابررایانه در کشور بود، افزود: حضور سیمرغ در دانشگاه به معنی اهمیت دولت به فضای علمی و پژوهشی است و ما در وزارت ارتباطات در حال بررسی این فضا می‌باشیم که چطور می‌توانیم این مدل پیاده‌سازی و همکاری را به نحو احسن در سطح کشور توسعه دهیم. ما در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تلاش می کنیم هرگونه حمایتی را در توسعه مراکز پردازشی فوق سریع نظیر ابررایانه سیمرغ انجام دهیم و امیدواریم با مطالعات همکاران ما در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و همچنین حمایت وزارت ارتباطات، موجبات این طرح فراهم شود تا شاهد توسعه بهره‌وری و پردازش بیشتر توان پردازشی در کشور باشیم.

ابررایانه سیمرغ با توان پردازشی ۵۰۰ ترافلاپس در حال ارائه خدمت به بیش از هشت هزار کاربر در کشور است. نرم افزارهای مهندسی، پردازشگر گرافیکی مجازی، اینترنت اشیا، بستر تحلیل کلان داده، ذخیره سازی ابری، مرکز داده مجازی و رندرینگ از جمله حوزه‌های استفاده از اخدمات این ابررایانه است.

پایان

همچنین ببینید

62369930 310x165 - عرضه دستاوردهای ۵۰ شرکت دانش‌بنیان، فناور و خلاق در نمایشگاه اربعین

عرضه دستاوردهای ۵۰ شرکت دانش‌بنیان، فناور و خلاق در نمایشگاه اربعین

با هدف معرفی دستاوردها و محصولات فناورانه شرکت‌های دانش‌بنیان، فناور و خلاق برای رفع نیازهای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *