62867968 660x330 - اولین ماموریت «اسپیس‌ایکس» در سال ۲۰۲۴ انجام شد

اولین ماموریت «اسپیس‌ایکس» در سال ۲۰۲۴ انجام شد

پرتاب گروه جدیدی از ماهواره‌های «استارلینک»، اولین ماموریت «اسپیس‌ایکس» را در سال ۲۰۲۴ رقم زد.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند و به نقل از اسپیس، شرکت «اسپیس‌ایکس»(SpaceX) در اولین ماموریت سال ۲۰۲۴ خود، گروه دیگری از ماهواره‌های اینترنتی «استارلینک»(Starlink) را روز سه‌شنبه دوم ژانویه پرتاب کرد.

یک موشک «فالکون ۹»(Falcon 9) در ساعت ۱۰:۴۴ شب به وقت منطقه زمانی شرقی با ۲۱ ماهواره استارلینک از «پایگاه نیروی فضایی وندنبرگ» کالیفرنیا بلند شد.

اسپیس‌ایکس در شرح ماموریت خود نوشت: این پرتاب شامل شش ماهواره استارلینک با قابلیت‌های «Direct to Cell» خواهد بود که اپراتورهای شبکه تلفن همراه در سراسر جهان را قادر می‌سازند تا دسترسی جهانی یکپارچه به پیامک و تماس را در هر کجا از خشکی و دریاچه‌ها گرفته تا آب‌های ساحلی فراهم کنند.

همانطور که برنامه‌ریزی شده بود، اولین مرحله فالکون ۹ حدود ۸.۵ دقیقه پس از پرتاب برای فرود عمودی به زمین بازگشت و روی سکوی فرود شناور بدون سرنشین اسپیس‌ایکس که در اقیانوس آرام مستقر بود، فرود آمد.

براساس توضیحات ماموریت اسپیس‌ایکس، این اولین پرتاب و فرود برای این تقویت‌کننده ویژه بود.

قرار بود ۲۱ ماهواره استارلینک حدود ۶۲.۵ دقیقه پس از پرتاب، از مرحله بالایی فالکون ۹ در مدار پایین زمین مستقر شوند.

پرواز روز سه‌شنبه ابتدا قرار بود در اواسط ماه دسامبر انجام شود اما چندین بار به تعویق افتاد.

این اولین پرتاب در سال ۲۰۲۴ برای اسپیس‌ایکس بود. این شرکت در سال گذشته با ۹۶ ماموریت مداری به علاوه دو پرواز آزمایشی موشک غول‌پیکر «استارشیپ»(Starship) خود رکورد زد.

بیشتر پرتاب‌های اسپیس‌ایکس در سال ۲۰۲۳، به ساخت شبکه ماهواره‌ای پهن‌باند استارلینک اختصاص داشت. این شبکه در حال حاضر بیش از ۵۱۰۰ ماهواره فعال را در بر دارد و در حال گسترش یافتن است.

همچنین ببینید

صادرات فرش

تلاش برای صادرات فرش ثبت جهانی شده سنندج به عراق و اروپا

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان گفت: صادرات فرش دستباف استان به اقلیم کردستان عراق و در ادامه آن، کشورهای اروپایی، از جمله برنامه هایی است که تاکنون در این راستا نشست هایی با طرف مقابل داشته ایم و امیدواریم شاهد تحقق آن باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *