62705002 660x330 - امکان عصاره‌گیری در صنعت دارویی در دمای پایین فراهم شد

امکان عصاره‌گیری در صنعت دارویی در دمای پایین فراهم شد

فناوران یک شرکت دانش‌بنیان دستگاه استخراج فوق بحرانی برای کاربرد در صنعت داروسازی به تولید رساندند که به گفته آنها این دستگاه امکان استخراج و عصاره‌گیری در دمای پایین را فراهم می‌کند ضمن آنکه این دستگاه فاقد آلایندگی و تفاله است.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند، یکی از شرکت‌های دانش بنیان توسط جمعی از مهندسان مکانیک، الکترونیک، هوافضا، شیمی و متالوژی در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد تاسیس شد و تمرکز تحقیقاتی این شرکت در حوزه‌های طراحی و ساخت انواع مختلف دستگاه­‌های آزمایشگاهی، طراحی و ساخت قطعات گوناگون کامپوزیت، طراحی انواع سیستم­‌های نیروگاهی و پتروشیمی، طراحی و ساخت انواع قالب‌­ها و فیکسچرها، طراحی و ساخت انواع مختلفی از دستگاه‌­های صنعتی است.

آرش بهزادی، مدیر فنی این شرکت دانش‌بنیان، طراحی و ساخت دستگاه سوپرکریتیکال یا سیال فوق‌بحرانی را از دستاوردهای این شرکت دانست و اظهار کرد: این دستگاه در دو مدل ۵ لیتری و نیم لیتری تولید شده و تبدیل سیال دی ‎اکسیدکربن به فاز بحرانی عملکرد این دستگاه به شمار می‌رود. در واقع فاز سوپرکریتیکال بین مایع و گاز است که امکان استخراج مواد از فاز گازی را فراهم می‌کند. 

وی با تشریح مشخصات دستگاه استخراج فوق‌بحرانی گفت: دمای استخراج پایین برای جلوگیری از تجزیه محصول نهایی، عصاره‌گیری بهینه با کنترل دقیق دما و فشار، عدم وجود تفاله و ته‌نشینی در محصول نهایی، بازیابی حلال و تولید نکردن آلاینده از ویژگی‌های این دستگاه استخراج است.

بهزادی تصریح کرد: اجزای دستگاه شامل پمپ CO۲ با فشار کاری ۵۰۰ بار و دبی ۵۰ لیتر بر ساعت و پمپ حلال با فشار کاری ۵۰۰ بار است. تمام لوله‌ها، اتصالات و مخازن از جنس فولاد ضدزنگ S۳۱۶ با فشار کاری شش‌هزار psi، دو فلومتر برای حلال و سیال فوق بحرانی، چهار شیر اطمینان جهت افزایش ایمنی، سه پمپ ضد زنگ جهت گردش آب گرم، سیستم تبرید مناسب، حسگر فشار در نقاط مختلف، حسگر دما تیپ PT۱۰۰ در نقاط مختلف و نمایشگر جهت نمایش دما در نقاط مختلف در صورت استفاده از سیستم نمایش دیجیتال است.

وی با بیان اینکه کاربرد این دستگاه در داروسازی است، تصریح کرد: تفاوت این دستگاه با دستگاه‌های مشابه دیگر این است که کار استخراج آن در دمای پاینی انجام می‌شود یعنی ماده موثره آن دچار تغییر نشده و کیفیت آن نیز کاهش نمی‌یابد.

بهزادی تأکید کرد: دستگاه استخراج فوق بحرانی پنج لیتری دیجیتالی، تجاری‌سازی شده و به بسیاری از کشورها نیز صادر شده است و در ایران نیز دو شرکت این محصول را خریداری کرده‌اند.

پایان


منبع

همچنین ببینید

62993341 310x165 - درمان بیماری کبد با چند دانه‌ کوچک!

درمان بیماری کبد با چند دانه‌ کوچک!

پژوهشگران «کالج دانشگاهی لندن» در یک آزمایش جدید نشان داده‌اند که دانه‌های کوچک کربن می‌توانند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *