62986647 660x330 - امکان بازچرخانی ۸۰ درصدی آب خاکستری در بخش خانگی با پکیج‌های نوین دانش‌بنیان‌ها

امکان بازچرخانی ۸۰ درصدی آب خاکستری در بخش خانگی با پکیج‌های نوین دانش‌بنیان‌ها

فناوران یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان پکیج‌های نوین تصفیه آب و فاضلاب شهری، صنعتی و آب‌های خاکستری را به تولید رساندند که به گفته آنها در شرایط کم‌آبی فعلی استفاده از پکیج تصفیه آب‌های خاکستری می‌توان تا ۸۰ درصد آب مصرفی را در بخش خانگی بازچرخانی کرد.

فروغی از محققان این شرکت دانش‌بنیان در گفت‌وگو با پایگاه خبری دنیای برند به نقل از ایسنا، گفت: حوزه فعالیت ما طراحی و ساخت تصفیه خانه‌های آب و فاضلاب و تجهیزات نورین مرتبط با آن است و بر این اساس تصفیه‌خانه فاضلاب یکی از محصولات این شرکت است. تصفیه‌خانه فاضلاب دارای کلیه تجهیزات و واحدهای موردنیاز برای تصفیه است و ظرفیت پکیج‌های تصفیه فاضلاب به حجم و میزان فاضلاب ورودی وابسته است.

وی افزود: پکیج تصفیه فاضلاب یک سیستم تصفیه فاضلاب غیرمتمرکزی است که از آن برای تصفیه فاضلاب‌های شهری، روستایی، صنعتی و بیمارستانی استفاده می‌شود. پساب خروجی تصفیه‌خانه فاضلاب مطابق ضوابط و استانداردهای زیست محیطی جهت تخلیه به چاه‌های جاذب، منابع آب‌های سطحی، آبیاری و مصارف انسانی غیر از شرب است.

فروغی، جنس این پکیج‌ها را فلزی و یا پلی اتیلنی دانست که قابلیت ساخت در انواع ظرفیت‌ها در سه کلاس مختلف را دارد و ادامه داد: طراحی پکیج تصفیه آب خاکستری از دیگر دستاوردهای محققان این شرکت است. این پکیج از مزایایی همچون حذف بو، رنگ و راندمان بالا در کاهش مواد جامد، قیمت مقرون به صرفه به همراه توجیه اقتصادی و راهبری آسان برخوردار است.

محقق این شرکت تاکید کرد: با استفاده از پکیج تصفیه آب خاکستری قابلیت استفاده مجدد، بازچرخانی و بازیافت ۸۰ درصد آب مصرفی در مجتمع‌های مسکونی، باغ ویلاها، آپارتمان‌ها، صنایع و کارخانجات میسر خواهد شد که در شرایط فعلی کمبود آب و خشکسالی در سطح کشور، کمک شایانی به کاهش این معضلات خواهد کرد.

به گفته وی، آب خاکستری، فاضلابی است که از شست و شوی روزانه حاصل می‌شود و حاوی سطح آلودگی کمتری نسبت به آب سیاه است که باعث سهولت تصفیه آن می‌شود.

وی اضافه کرد: آب خاکستری بر اساس نوع استفاده در کشورهای گوناگون ۳۰ تا ۸۰ درصد از فاضلاب تولیدی را شامل می‌شود. امروزه به واسطه بارمیکروبی پایین آب خاکستری، تصفیه و بازیافت آن در جهان مخصوصا در کشورهایی که با بحران آبی روبه رو هستند، مورد توجه جدی قرار گرفته است. بازیافت آب خاکستری علاوه بر ایجاد یک منبع جایگزین برای مصارفی نظیر فلاش تانک‌ها و آبیاری، سبب کاهش بار ورودی به تصفیه‌خانه فاضلاب و کاهش هزینه‌های انتقال می‌شود.

فروغی، فیلتر کربن اکتیو تصفیه آب را از دیگر دستاوردهای این شرکت ذکر کرد و گفت: کربن فعال، شکلی از کربن است که بر اثر عملیات پردازش، سطح داخلی آن افزایش یافته و به صورت فاز مایع و یا گاز قابلیت کاربرد دارد. تصفیه پساب، جذب بو، رنگ و کدورت، حذف کلر آزاد پساب در پکیج تصفیه فاضلاب، تصفیه آب آشامیدنی، آب‌های صنعتی و آب آکواریوم‌ها از مهمترین کاربردهای این ماده به شمار می‌رود.

وی خاطر نشان کرد: مکانیسم عملکرد فیلترهای کربن اکتیو به این صورت است که آب و یا پساب از بستر کربن اکتیو گرانولی عبور کرده، رنگ و بوی آن توسط کربن اکتیو جذب شده و در نهایت فاضلاب خروجی بدون عاری از هر گونه بو و رنگی خارج خواهد شد. در پکیج نوین تصفیه فاضلاب تولید شده در این شرکت معمولا فیلترهای کربن فعال بعد از فیلترهای شنی قرار می‌گیرند. همچنین pH آبی که با کربن فعال در تماس قرار می‌گیرد، نباید اسیدی یا قلیایی باشد و قبل از عبور از بستر کربن فعال باید خنثی شود.

فروغی، راندمان بالای جذب مواد آلی، نصب و راهبری آسان، حذف رنگ و بو، تحمل فشار بالا، قابل ساخت به صورت دستی و اتوماتیک، شست و شوی آسان، هزینه‌های عملیاتی کم، استهلاک پایین، هزینه تعمیر و نگهداری کم را از مزایای فیلتر کربن فعال نام برد و گفت: این نوع تصفیه بیشتر دارای کاربردهایی در تصفیه‌خانه‌های فاضلاب، صنایع غذایی و لبنی، صنایع رنگرزی و شیمیایی و پیش تصفیه پکیج‌های تصفیه آب صنعتی است.

وی از تجاری‌سازی این محصولات خبر داد و گفت: پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی نفت سپاهان، پکیج تصفیه تکمیلی فاضلاب فولاد شهر، پکیج تصفیه تکمیلی فاضلاب شهرضا، پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی منطقه مهر ویلای کرج، پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی شهرک ولیعصر شهرستان گرمی و پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی شهر پاریز از جمله پروژه‌های اجرایی این شرکت است.

پایان

همچنین ببینید

63072487 310x165 - خطرپذیرتر شدن مراکز جمعیتی کشور در سایه گسترش روستاها و شهرها در پهنه‌ گسل‌های لرزه‌زا

خطرپذیرتر شدن مراکز جمعیتی کشور در سایه گسترش روستاها و شهرها در پهنه‌ گسل‌های لرزه‌زا

پژوهشگر لرزه‌­زمین‌­ساخت و مسؤول پروژه‌های پالئوسایزمولوژی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور با تاکید بر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *