19219820 500 660x330 - از نحوه ساخت پهپاد‌های جنگی تا فروش تسلیحات به روسیه در مستند «پرچمدار» + فیلم

از نحوه ساخت پهپاد‌های جنگی تا فروش تسلیحات به روسیه در مستند «پرچمدار» + فیلم

در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

بهنام خان‌محمدی، مسئول روابط عمومی پلتفرم عماریار درباره مستند «پرچمدار» که برای اولین‌بار با ۱۱ نفر از موثرترین افراد موثر در شکل‌گیری قدرت پهپادی گفت‌وگو شده، گفت: مستند «پرچمدار» به تاریخچه پهپادی کشور می‌پردازد. اینکه چگونه اولین پهپاد کشور را ساختیم. مستند از معرفی اولین پهپاد کشور به نام «مهاجر» شروع می‌شود، تا به معرفی پهپاد‌های «شاهد» می‌رسد. حتی در جنگ اوکراین و روسیه از پهپاد شاهد ۱۳۶ استفاده می‌شود. در این مستند از جلسه سردار حاجی‌زاده با یکی از فرماندهان روسی پرده‌براری می‌شود. در آنجا سردار حاجی‌زاده می‌گوید ما از لحاظ پهپادی به شما کمک می‌کنیم، شما از جهت فناوری موشکی به ما کمک کن.

خان‌محمدی ادامه داد: حتی آن فرمانده روس می‌گوید که پیشنهادم این است شما فرماندهی یگان پهپاد تشکیل دهید. قبل از جنگ روسیه و اوکراین، ایران قرارداد فروش پهپاد شاهد را با روسیه امضا کرده بود. اینکه در همان اوایل جنگ روسیه و اوکراین منکر فروش تسلیحات به روس بودیم، درست بوده است. ما در دو سال گذشته یکسری پهپاد را فروختیم، که الان روس‌ها از آن به عنوان ابزار جنگی استفاده می‌کنند. فروش این تجهیزات مربوط به الان نیست.

مسئول روابط عمومی پلتفرم عماریار با بیان اینکه مستند «پرچمدار» به بررسی انواع پهپاد‌های ایرانی از جمله شاهد ۱۳۶، شاهد ۱۳۱ و شاهد ۱۳۹ از زبان فرماندهان می‌پردازد، توضیح داد: در نهایت مستند با معرفی خانواده پهپاد‌های شاهد به اتمام می‌رسد. تهیه‌کننده حقوقی مستند نیروی هوایی سپاه پاسداران است.

پیش از این، محمد شلتوکی، کارگردان درباره هدف از تولید مستند گفته بود، طی چند سال اخیر به ویژه پس از جنگ با داعش ساخت مستند درباره پهپاد‌های شاهد به دلیل اثرگذاری‌شان در دستور کار قرار گرفت و از اسفند سال ۱۴۰۰ مراحل تولید این فیلم آغاز شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

همچنین ببینید

19443309 117 310x159 - «سیمای انتخابات» در رسانه ملی

«سیمای انتخابات» در رسانه ملی

«سیمای انتخابات» در رسانه ملی منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *