62298708 660x330 - ارتباط با صنعت، حلقه مفقوده در دانشگاه‌ است

ارتباط با صنعت، حلقه مفقوده در دانشگاه‌ است

پایگاه خبری دنیای برند به نقل از ایسنا/زنجان رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: مقوله جوشش در دانشگاه به عنوان منشأ توسعه مهارت‌های جدید، صنایع نوآورانه و توانمندسازی است‌. 

محمدمهدی طهرانچی امروز(چهارشنبه ۱۶ اسفندماه) در هشتمین همایش ملی تعامل صنعت و دانشگاه با اشاره به اینکه ورود به حوزه نوآوری، یک گام موثر در راستای  تحقق اقتصاد پویا است، اظهار کرد: این نگاه بایستی جدی باشد؛ چرا که اگر به این جهت حرکت نکنیم موفق نخواهیم شد. 

وی با اشاره به اینکه مدل‌های گذشته دیگر پاسخگوی نیازهای امروزی نیست، تاکید کرد: ارتباط نزدیک دانشگاه و صنعت یکی از حلقه‌های مفقوده رسیدن به نوآوری و در راستای آن اقتصاد پویا است. 

این مسئول افزود: چرا که اگر نتوانیم این دو بخش را به هم نزدیک‌تر کنیم، در آینده نه دانشجویی داریم و نه صنعت از نیروی ماهر و کارآمد برخوردار خواهد شد. 

طهرانچی با اشاره به تغییرات نسلی به واسطه توسعه فناوری و تغییرات محیطی، بیان کرد: همین تغییر نسلی باعث شده است تا فعالیت‌های دانشگاهی نیز از آن تاثیر گرفته و شاهد به وجود آمدن ابعاد فرهنگی و علمی در دانشگاه و ابعاد اجتماعی در صنعت باشیم.    

وی با بیان این که اگر وارد نوآوری نشویم اقتصادی پویا را شاهد نخواهیم بود، اضافه کرد: این فضای جدید در دانشگاه ابعاد فرهنگی و علمی و در صنعت ابعاد اجتماعی دارد؛ پس مفاهیم را بازسازی نکنیم با مشکل مواجه خواهیم شد.  

نمایند مردم زنجان و طارم در مجلس نیز در این همایش با اشاره توجه به هنرستان‌ها و اهمیت مهارت آموزی، گفت: خیلی وقت‌ها نیاز به تحصیلات عالیه در صنعت نداریم بلکه نیاز به یک کاردان و هنرآموزی داریم که کار را یاد گرفته باشد. 

مصطفی طاهری تاکید کرد: روند غلطی است که هر دستگاهی برای خود اندیشکده تاسیس می‌کند، لذا می‌توانند به پژوهشکده و یا اندیشکده‌های توانمند اعتماد کنند و نتیجه خوبی بگیرند؛ چرا که خروجی این مراکز به اندازه نیروهایی که در اختیار دارند، نیست.

 وی اذعان کرد: ارتباط بین صنعت و دانشگاه یک شعار و ویترین است و البته هر دو طرف هم در این خصوص مقصر هستند. 

این نماینده مجلس با اشاره به لزوم اصلاح آیین نامه‌های ارتقای استادان دانشگاه و تمرکز زیاد آن بر مقاله به جای راه حل‌های عملی برای تولید، تشریح کرد: مثلا یک دانشجو می‌تواند یک مقاله سطح بالای که کارکرد عملی دارد بنویسد؛ پس می‌توان در حوزه صنعت به‌خصوص تولید نگاه ویژه‌ای به دانشگاه داشته باشیم و گره‌ها را از بستر دانشگاه حل کرده و برای این مهم امتیازی نیز قائل شویم. اگرچه توانمندسازی افراد در حوزه‌های صنعت و کار بایستی از دبیرستان و هنرستان‌ها آغاز شود. 

همچنین بنیانگذار دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم‌پایه زنجان گفت: اگر بخواهیم در این دنیا سرمان در سرها بلند باشد، باید تکنولوژی روز را بفهمیم. 

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - ارتباط با صنعت، حلقه مفقوده در دانشگاه‌ است

 یوسف ثبوتی با اشاره به ظرفیت هوش مصنوعی در ایران و نقش‌دانشگاه‌های علوم پایه در بهروری دانش، خاطرنشان کرد: امیدواریم شاهد پیشرفت‌های چشمگیر در همه عرصه‌ها به ویژه مراکز علمی باشیم. 

وی با اشاره به پذیریش تفاوت نسل‌ها، بیان کرد: یک ایراد اساسی در دانشگاه‌ها و در بسیاری جاها دیده می‌شود، آن هم اینکه بیش از همه به نقاط ضعف خود می‌پردازند و کمتر نقاط قوت‌شان بیان می‌شود. در بسیاری از زمینه‌ها جوانان مستعد و ظرفیت‌های خوبی در ایران داریم. 

پایان

همچنین ببینید

62908750 310x165 - نیاز راهبردی کشور به بومی‌سازی دانش فنی تولید ویروس‌های مختلف با درجه کاربرد بالینی

نیاز راهبردی کشور به بومی‌سازی دانش فنی تولید ویروس‌های مختلف با درجه کاربرد بالینی

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری، بومی‌سازی دانش فنی تولید ویروس‌ها با کاربرد بالینی را از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *