62391215 660x330 - «ارائه خدمات آزمایشگاهی پیشرفته آنالیز محصولات دارویی، غذایی و سم‌شناسی» طرح برنده مسابقه شکوفا

«ارائه خدمات آزمایشگاهی پیشرفته آنالیز محصولات دارویی، غذایی و سم‌شناسی» طرح برنده مسابقه شکوفا

در پانزدهمین قسمت از مسابقه بزرگ تلویزیونی «شکوفا»، یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با طرح «ارائه خدمات آزمایشگاهی پیشرفته در زمینه آنالیز محصولات دارویی و غذایی و سم‌شناسی» با رأی داوران، از میان سه تیم شرکت‌کننده به عنوان تیم برگزیده انتخاب شد و این طرح جهت سرمایه‌گذاری عموم مردم روی سکوی تأمین مالی جمعی قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند به نقل از ایسنا، پانزدهمین قسمت از مسابقه بزرگ تلویزیونی شکوفا با رقابت سه شرکت دانش‌بنیان با طرح‌های «ارائه خدمات آزمایشگاهی پیشرفته در زمینه آنالیز محصولات دارویی و غذایی و سم‌شناسی»، «اتوماسیون گلخانه‌ای» و «دستیار هوشمند جراحی» برگزار شد.

در این مسابقه طرح «ارائه خدمات آزمایشگاهی پیشرفته در زمینه آنالیز محصولات دارویی و غذایی و سم‌شناسی»، با رأی داوران، از میان سه تیم شرکت‌کننده به عنوان تیم برگزیده انتخاب شد و این طرح جهت سرمایه‌گذاری عموم مردم روی سکوی تأمین مالی جمعی آیفاند (ifund.ir) قرار گرفت.

دکتر افشین رحیمی، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان درباره این طرح اظهار کرد:  آزمایشگاه ما یکی از مجهزترین آزمایشگاه‌های کنترل شیمیایی، میکروبی و سم‌شناسی مواد غذایی، دارویی، آرایشی و بهداشتی در کشور است. این آزمایشگاه در سال ۱۳۸۴ به منظور فعالیت در زمینه آنالیز شیمیایی و میکروبی مواد غذایی، آرایشی-بهداشتی و سم‌شناسی در شهر صنعتی رشت تاسیس شد و از سال ۱۳۹۷ به عنوان یک شرکت مستقل شکل گرفت و با تکیه بر دانش فنی، بهره‌گیری از نیروی انسانی متخصص و استفاده از تجهیزات مدرن، نقشی اساسی در کمک به سلامت و امنیت غذایی داشته است. 

وی ادامه داد: این مجموعه در فاز جدید توسعه خود، به دنبال تبدیل شدن به یک آزمایشگاه بین‌المللی مستقر در منطقه آزاد انزلی و بزرگترین آزمایشگاه منطقه در حوزه‌های غذایی، دارویی، آرایشی و بهداشتی است. گروه‌های هدف آزمایشگاه، نهادهای حاکمیتی ناظر بر کنترل امنیت و سلامت جامعه (استاندارد، غذا و دارو، دامپزشکی و گمرک)، شرکت‌های فعال در صنایع غذایی و دارویی و آرایشی بهداشتی، صادرکنندگان و واردکنندگان کالا و مواد اولیه، پژوهشگران دانشگاهی و استارتاپ‌ها هستند؛ چشم‌انداز آزمایشگاه ارائه خدمات آزمایشگاهی اعتبارسنجی شده بین‌المللی برای کمک به پژوهشگران، تولیدکنندگان و سازمان‌ها به منظور ارتقای کیفی، امنیت غذایی و سلامت محصولات مورد مصرف جامعه است و ماموریت اصلی آن، ارائه خدمات آزمایشگاهی قابل اعتماد و مقرون به صرفه و پشتیبانی نوآورانه برای محققان دانشگاهی و فعالان کسب‌وکار در صنایع غذایی، دارویی و آرایشی- بهداشتی است. 

رحیمی تصریح کرد: آزمایشگاه ما مجموعه‌ای از آزمایشگاه‌های کنترل شیمیایی و میکروبی مواد غذایی آرایشی و بهداشتی و سم‌شناسی است که در فاز اول توسعه‌ای خود، آزمایشگاه‌های بسته‌بندی کاغذ و قوطی و شیشه و همچنین آزمایشگاه تشخیص تراریخته و تقلب‌های گوشتی و روغن و لبنیات و همچنین آزمایشگاه تعیین ماهیت محصولات وارداتی و صادراتی را به دامنه خود افزود. علت وجودی این آزمایشگاه کمک به دولت و تجار و تولیدکنندگان مواد غذایی و آرایشی و بهداشتی جهت تامین و تضمین امنیت غذایی و سلامت محصولات بهداشتی است. تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته، دانش فنی، گواهینامه‌های تایید صلاحیت، تاسیسات الکتریکی مدرن و آزمایشگران متخصص حرفه‌ای از الزامات ایجاد این نوع آزمایشگاه‌ها است. آزمایشگاه ما با نصب تجهیزات مدرن و پیشرفته ساخت شرکت‌های با فناوری بالای جهانی و جذب فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد و دکتری شیمی و میکروبی دانشگاه‌های سطح یک ایران و استقرار گواهینامه ISO ۱۷۰۲۵ از سازمان NACI و اخذ اکرودیته از سازمان غذا و داروی کشور و سازمان استاندارد ایران و سازمان دامپزشکی کشور با گرید ممتاز در شبکه راهبردی معاونت فناوری ریاست جمهوری در پنج سال گذشته همواره رنکینگ تک رقمی در صنف کنترل مواد غذایی و آرایشی و بهداشتی را به خود اختصاص داده است. 

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان اظهار کرد: دسته‌بندی کلی و کاربرد آزمون‌های کنترلی شامل مواردی از جمله آنالیز آلاینده‌های کم مقدار محیط زیست، دوپینگ، پزشکی قانونی و جرم‌شناسی، آنالیز نمونه‌های غذایی و آرایشی-بهداشتی و سم‌شناسی در محیط آبی و آلی، آنالیز عنصری نمونه‌های دارویی، غذایی و آرایشی-بهداشتی، آنالیز ترکیبات آلی و فرار، آنالیز انواع مایکوتوکسین‌ها، نگهدارنده‌ها، شیرین‌کننده‌ها، آنالیز پروتئین‌ها، بیان ژن، نمونه‌های تراریخته و GMO و آنالیز انواع الکل‌ها، روغن‌ها و اسانس‌ها و هیدروکربن‌ها هستند. 

وی خاطرنشان کرد: کشورهای توسعه یافته در داشتن این دانش پیشرو هستند، اما استعداد و تلاش متخصصان ایرانی باعث شده است که بین کشورهای در حال توسعه در دانش فنی بکارگیری تجهیزات پیشرفته آنالیزی در صف اول باشیم. بزرگترین افتخار این آزمایشگاه، به‌کارگیری روش‌ها و استانداردهای بین‌المللی با احراز عدم قطعیت‌های معتبر است، این امر باعث شده تا نتایج این آزمایشگاه برای مشتریان اعتبار بسیار بالایی داشته باشد. این آزمایشگاه به علت داشتن بیشترین دامنه آزمون و بالاترین تنوع متدهای آنالیزی در گروه غذایی و آرایشی و بهداشتی در ایران منحصربه‌فرد بوده و در کنار سایر همکاران به خدمت‌رسانی جهت امنیت غذایی کشور مشغول است.

رحیمی اظهار کرد: شرکت‌های تولیدی غذایی و دارویی با توجه به ماهیت و حساسیت محصولات خود و برای توسعه بازار در فضای بین‌المللی و صادراتی باید تاییدیه سلامت و اعتبارسنجی محصولات خود را در آزمایشگاه‌های جامع و معتبر انجام دهد. بسیاری از این شرکت‌ها برای این منظور به آزمایشگاه‌های خارجی روی آورده و صرف‌نظر از زمان‌بر بودن و هزینه‌های بالا، خروج ارز نیز یکی دیگر از آثار جانبی منفی این مساله است. با گسترش دامنه و تجهیزات آزمایشگاه ما، بسیاری از این خدمات را می‌توان با هزینه تقریبا نصف، زمان بسیار کمتر و عدم نیاز به تامین ارز در داخل کشور انجام داد.

وی افزود: ظرف یک سال گذشته و با توسعه فعالیت‌های آزمایشگاه، تعداد شاغلین در آزمایشگاه ما ۴ برابر شده است و با ایجاد ۱۰۰ شغل مستقیم برای فارغ‌التحصیلان متخصص و جوان دانشگاهی در طی انجام این پروژه تامین مالی، فرصتی فراهم می‌شود تا بتوانیم با توجه به قدرت رقابت‌پذیری به لحاظ کیفیت و هزینه، به ارائه خدمات در سطح بین‌المللی و کشورهای همسایه بپردازیم.

رحیمی یادآور شد: با توجه به نقش پیشران اکوسیستم نوآوری و دانش‌بنیان در توسعه کسب و کار کشور، هرچه توجه به توسعه این اکوسیستم بیشتر شود، ضمن ایجاد نشاط در فارغ‌التحصیلان متخصص دانشگاهی، امید به اثرگذاری را افزایش داده و باعث می‌شود تا صنایع و شرکت‌های با ارزش افزوده بالا و بزرگ مقیاس در کشور شکل گیرد. بی‌تردید این مسابقه نقش تعیین‌کننده‌ای در این زمینه دارد و شاهد تکاپو و اشتیاق فعالان این عرصه هستیم.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان یادآور شد: اساسا میزان مردمی بودن یک اقتصاد به میزان مشارکت مردم در فعالیت‌های اقتصادی و تصمیم گیری‌های اقتصادی وابسته است. مسابقه شکوفا ضمن اینکه باعث معرفی شرکت‌های دانش‌بنیان به مردم می‌شود، بلکه با بالا بردن میزان مشارکت مردم در توسعه فعالیت این شرکت‌ها ضمن بهره‌مند شدن از منافع اقتصادی، با معرفی و گسترش بازار آن شرکت‌ها، نقشی نمادین در برندسازی و شناخت بیشتر مردم از فعالیت‌های این شرکت‌ها دارد.

به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی، میزان سرمایه درخواستی این شرکت دانش‌بنیان برای اجرای پروژه ۱۰ میلیارد تومان، مدت زمان سرمایه‌گذاری و اجرای پروژه ۱۱ ماه و میزان سود پیش‌بینی‌شده ۴۲ درصد سالیانه (واریز سود به صورت سه ماهه) خواهد بود. اصل سرمایه مشارکت‌کنندگان در این طرح بعد از یک سال بازپرداخت خواهد شد.

علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در این طرح دانش‌بنیان می‌توانند از طریق سکوی تأمین مالی جمعی آیفاند (ifund.ir) در این طرح مشارکت کنند.

پایان

همچنین ببینید

63004185 310x165 - موشک «فالکون ۹» یک رکورد جدید را ثبت کرد

موشک «فالکون ۹» یک رکورد جدید را ثبت کرد

موشک «فالکون ۹» روز ۲۳ آوریل، ۲۳ ماهواره اینترنتی «استارلینک» را به مدار زمین برد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *