تقویت زنجیره‌های تأمین

به دنبال تشکیل و تقویت زنجیره‌های تأمین هستیم

پایگاه خبری دنیای برند، قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی با بیان اینکه به دنبال تشکیل و تقویت زنجیره‌های تامین هستیم، گفت: زنجیره‌ها باید در قالب یک نظام (نه پراکنده) کنار هم قرار بگیرند و با این روش تولید در مقیاس بدون داشتن بنگاه‌های بزرگ رنیز محقق می‌شود.

به گزارش شاتا، محمدصادق مفتح با بیان این مطلب، افزود: سه نوع بنگاه اقتصادی کوچک(S)، متوسط(M) و بزرگ(L) داریم، بنگاه‌ها باید به گونه ای شیب بندی شوند که با کوچک(S) شروع و در یک روند تکاملی به متوسط(M) و بزرگ(L) تبدیل شوند.

زنجیره‌های تامین باید متوازن کنار هم قرار بگیرند

وی با بیان اینکه این نوع شیب بندی در کشور ما به خوبی در نظر گرفته نشده است، تصریح کرد: برخی مشکلات اقتصادی که پیش می‌آید در واقع نمونه‌های بارزی از این عدم شیب بندی درست است، زنجیره های تامین باید متناسب، متعادل و متوازن کنار هم قرار بگیرند.

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی با اظهار گلایه از خرد پایه بودن اقتصاد ما، بیان کرد: واحدهای ما عموماً کوچک هستند، اطلاعات واحدهای کوچک از بازار نیز محدود است، پس اگر اتفاقی در بازار رخ دهد باعث ایجاد خسارت سنگین به آنها می‌شود که این ناشی از همین شیب بندی نادرست است.

تقویت زنجیره‌های به هم پیوسته تامین با در نظر گرفتن حلقه‌های پسین و پیشین

مفتح راه حل این موضوع را تقویت زنجیره‌های تامین به صورت یک تسبیح (به هم پیوسته)با در نظر گرفتن حلقه های پسین و پیشین دانست و اضافه کرد: زنجیره ها باید در قالب یک نظام (نه پراکنده) کنار هم قرار بگیرند، با این روش تولید در مقیاس بدون داشتن بنگاه‌های بزرگ محقق می‌شود.

ارایه تسهیلات به حلقه‌های تامین درون زنجیره با روش جدید

وی امضا تفاهم‌نامه تامین مالی زنجیره ای با هفت بانک عامل را در همین راستا دانست و افزود: تامین بهینه منابع و جلوگیری از اتلاف منابع از مزیت‌های این طرح است، در این روش تسهیلات به حلقه‌های تامین درون زنجیره داده می‌شود که روشی مرسوم در دنیا است.

تحول آفرینی در جریان مالی تولید کشور

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی با بیان اینکه با اجرای تامین مالی زنجیره ای تحول در جریان مالی تولید کشور به وجود می آید، گفت: این روش به شفاف سازی کمک می‌کند و روابط مالی بنگاه ها را شفاف می‌سازد. این نوع تأمین مالی هم منطق فسادستیزی و هم منطق اقتصادی دارد.

ریل‎‌گذاری جدید در وزارت صنعت، معدن و تجارت

مفتح، تأمین مالی زنجیره ای را ریل‎‌گذاری جدیدی در وزارت صنعت، معدن و تجارت دانست و افزود: این تامین مالی برای هر کالای تولیدی درون زنجیره آن انجام می‌شود، ۴.۷ برابر میزان نقدینگی مورد نیاز با این روش کمتر می‌شود و لازم است اطلاع رسانی های لازم برای افکار عمومی در این حوزه انجام شود.

 

همچنین ببینید

Img2024071709474132 310x165 - پیامدهای انتشار گواهی سپرده 30 درصدی و افزایش نرخ‌های سود

پیامدهای انتشار گواهی سپرده ۳۰ درصدی و افزایش نرخ‌های سود

بانک مرکزی در تاریخ ۹ بهمن ۱۴۰۲، دستورالعمل انتشار اوراق گواهی سپرده خاص به مبلغ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *