بازرسی از بازار

استمرار و تشدید بازرسی‌ از بازار با توجه به فرا رسیدن عید نوروز و ماه مبارک رمضان

پایگاه خبری دنیای برند، در جلسه وزرای صنعت، معدن تجارت، جهاد کشاورزی و دادگستری که با تاکید معاون اول رئیس جمهور به میزبانی وزارت صمت برگزار شد بر استمرار و تشدید بازرسی‌ها در ایام پایانی سال با توجه به فرا رسیدن عید نوروز و مبارک رمضان تاکید شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در این جلسه با بیان اینکه تمامی کالاهای دارای اهمیت تنظیم بازار را در سامانه جامع تجارت وارد کرده‌ایم، گفت: کنترل بازار بر اساس رصد فاکتورهای ثبت شده در سامانه جامع تجارت با سرعت و شفافیت بیشتری پیش خواهد رفت.

رصد قیمت کالا از درب کارخانه تا فروشگاه‌ با فاکتورهای سامانه جامع تجارت

سید رضا فاطمی امین همچنین بیان کرد: قیمت کالاها از درب کارخانه تا ورودی فروشگاه‌ها از طریق همین فاکتورهای ثبت شده در سامانه جامع تجارت کنترل می‌شود و از مغازه تا مصرف کننده نهایی نیز برای لاستیک(چون به شخص با کدملی داده می شود) قابل کنترل است.

رصد قیمت کالا از فروشگاه بتا مصرف کننده نهایی با درج قیمت تولیدکننده

وی در این خصوص اضافه کرد: برای کنترل و رصد قیمت کالاها از فروشگاه‌ها به مصرف کننده نهایی(خریدار) نیز پروژه درج قیمت تولیدکننده را گذاشته‌ایم، تولیدکننده قیمت تمام شده(با ارزش افزوده) را بر روی کالا درج می‌کند و فروشنده موظف است قیمت نهایی (مصرف کننده) را بر روی قفسه‌های فروشگاهی در معرض دید خریداران قرار دهد.

بیشتر بخوانید:
توسعه صادرات و ساماندهی تنظیم بازار

وزیر صمت تصریح کرد: با این روش شفاف سازی قیمتی به وجود می آید، برای کالاهای مصرفی حداکثر ۳۰ درصد و برای کالاهای سرمایه‌ای حداکثر ۲۰ درصد هزینه مجاز توزیع لحاظ می شود، مردم به عنوان ناظر بر بازار نظارت می‌کنند و مشکلات احتمالی را به سامانه ۱۲۴ اطلاع خواهند داد.

درج قیمت تولیدکننده برای حدود ۷ هزار قلم کالا تاکنون

فاطمی امین با بیان اینکه حدود هفت هزار قلم کالا تاکنون مشمول درج قیمت تولیدکننده شده است، تصریح کرد: در مرحله اول اجرای این طرح حدود سه هزار و در مرحله بعدی حدود چهارهزار قلم کالا مشمول درج قیمت تولید کننده شده است.

راستی‌آزمایی انطباق داده‌های سامانه‎ها با واقعیت‌ها

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به وجود دو سامانه بازارگاه (وزارت جهاد کشاورزی) و سامانه جامع تجارت ( وزارت صمت)، بیان کرد: راستی‌آزمایی انطباق داده های سامانه با واقعیت ها مورد تاکید است که در این حوزه به بازرسی و نظارت به خصوص همکاری بسیج و سازمان تعزیرات نیاز داریم.

وزیر جهاد کشاورزی نیز در این جلسه بر تشدید بازرسی‌ها در این ایام به کمک تعزیرات، بسیج و وزارت صمت تاکید کرد و گفت: موضوعات مرتبط با برنج و گوشت در بازار با ورود بازرسان تعدیل شد، در قرارگاه محصولات کشاورزی که در وزارت جهاد کشاورزی تشکیل شده است نیز بر تشدید بازرسی‌ها و نظارت‌ها تاکید شده است.

توزیع برنج ایرانی برای تعادل در بازار و عرضه ۲۰ هزار تنی گوشت منجمد

سید جواد ساداتی‌نژاد با بیان اینکه توزیع برنج ایرانی برای تعادل در بازار بیشتر شده است، ادامه داد: مصوبات تنظیم بازاری مرتبط با گوشت قرمز (گرم و منجمد) در حال اجرا است و برنامه عرضه ۲۰ هزار تنی گوشت منجمد در سطح کشور را داریم.

بیشتر بخوانید:
وزیر صنعت و معدن و تجارت فردا به استان کرمان سفر می‌کند

خریداری ۴۰ هزار تن میوه برای تنظیم بازار شب عید

وی با بیان اینکه ۴۰ هزار تن میوه برای تنظیم بازار شب عید خریداری شده است، تصریح کرد: از ۱۰ استان کشور سیب و پرتغال با کیفیت خریداری کردیم تا بازار شب عید تنظیم گردد و در خصوص میوه شب عید مشکلی نداریم.

بازرسی از انبارها در روزهای پایانی سال

وزیر دادگستری نیز در این جلسه با تاکید بر ارایه اختیارات ویژه به تعزیرات و توسعه اختیارات در حوزه مبارزه با تخلفات بازار، بیان کرد: بازرسی از انبارها را در روزهای پایانی سال در دستور کار داریم تا از تخلفات احتمالی در زمینه احتکار اقلام مورد نیاز مردم در ایام پایانی سال و ماه مبارک رمضان جلوگیری به عمل آید.

رسیدگی سریع به تخلفات بازار در شعب فوق العاده تعزیرات

امین حسین رحیمی، همچنین گفت: شعب فوق‌العاده تعزیرات دایر شده است و به سرعت به تخلفات بازار رسیدگی خواهیم کرد.

در این جلسه سردار ‌قاسم قریشی «جانشین سازمان بسیج مستضعفین»، غلامرضا حسن پور «رئیس سازمان بسیج اصناف و بازاریان کشور» و فرزاد آقایی «مدیر کل تعزیرات حکومتی و رئیس شعبه اول تجدیدنظر تهران» در کنار سید رضا فاطمی امین«وزیر صمت»، سید جواد ساداتی نژاد«وزیر جهاد کشاورزی» و امین حسین رحیمی« وزیر دادگستری» حضور داشتند.

پایگاه خبری دنیای برند را در اینستاگرام دنبال کنید

راستی آزمایی انطباق داده‌های سامانه ها با واقعیت‌ها، پیگیری بیشتر موضوع عرضه خارج از شبکه و ارائه مصوبات لازم در دولت و سران قوا در این حوزه، مشخص شدن اولویت های بازرسی مشترک توسط دستگاه های ذیربط و ارایه اختیارات ویژه به تعزیرات برای برخورد با تخلفات بازار از مهم ترین موارد مطرح شده در این جلسه برای پیگیری‌های آتی بوده است.

بیشتر بخوانید:
روند توسعه کشور متوقف نشد

منبع: شاتا

همچنین ببینید

تولید محتوا با هوش مصنوعی

تولید محتوا با هوش مصنوعی ChatGPT

پایگاه خبری دنیای برند، هوش مصنوعی یا AI به عنوان یکی از فناوری های پرکاربرد …

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x