مدیریت بازار

فضای بورس را برای مدیریت بازار کالاهای پایه انتخاب کرده ایم

پایگاه خبری دنیای برند، وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: برای مدیریت بازار کالاهای پایه این وزارتخانه فضای بورس را انتخاب کرده است.

سید رضا فاطمی امین در آیین افتتاح معاملات آتی مس و معاملات گواهی سپرده و میلگرد در بورس کالا، با بیان این مطلب، افزود: سه بازار را مورد تمرکز قرار داده ایم که یکی از آنها بازار کالاهای پایه شامل مواد اولیه پتروشیمی، فولاد، مس و سیمان و … می باشد.

بورس کالا ابزارهای قاعده گذاری در اختیار ما قرار می دهد

وی در این خصوص تصریح کرد: عرضه خارج از بورس کالا قابل قاعده گذاری نیست اما بورس کالا ابزارهای قاعده گذاری و قابل اجرا در اختیار ما قرار می دهد که می تواند در تنظیم بازار به ما کمک کند.

اقتصاد نه دستوری باشد و نه رها شود

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه اقتصاد نباید دستوری باشد، گفت: اما نباید رها نیز شود و حد وسط و نقطه کلیدی این است که ضوابط برای مدیریت و تنظیم بازار داشته باشیم که یکی از ابزارهای آن همین بورس است.

فاطمی امین افتتاح معاملات آتی مس و معاملات گواهی سپرده و میلگرد در بورس کالا را ۲ تا از ابزارها در این حوزه دانست و ادامه داد: این ابزارها باعث شفافیت، اعمال حکمرانی و تنظیم گری می‌شود و به صنعت در خصوص تأمین مواد اولیه کمک می نمایند.

شفافیت معاملات و بسترسازی برای تولید با ابزارهای بورسی
وی همچنین اضافه کرد: علاوه بر شفافیت معاملات و بسترسازی برای سیاست گذاری در معاملات، ظرفیت خوبی برای تولید نیز این ابزارها به وجود می آورند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اشاره به حذف ۲۰ گروه از ۳۰ گروه کالایی سهیه بندی، گفت: تورم تولیدکننده کاهش یافت که نوید بخش کاهش تورم مصرف کننده است و در بازار موثر خواهد بود.

شرط واگذاری ۴۰ درصد از سهام معدن جانجا به مردم برای برنده مزایده
فاطمی امین با اشاره به دو خبر خوب در حوزه معدن نیز افزود: معدن مس جانجا به مزایده گذاشته شده است و یکی از شروط برنده مزایده این است که ۴۰ درصد از سهام این معدن را به مردم واگذار کند که این بهترین نوع سرمایه‌گذاری است.
وی در این خصوص اضافه کرد: در این نوع سرمایه گذاری توزیع ثروت رخ خواهد داد و فرصت های سرمایه گذاری برای مردم فراهم می‌شود و پول های سرگردان به این سمت می‌رود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: این کار از آذرماه شروع شده است و در دی ماه سه بسته معدنی و بهمن‌ماه ۶ بسته معدنی را برای سرمایه‌گذاری به مزایده می گذاریم؛ همچنین معادن کوچک باید در قالب چند معدن در کنار هم در یک بسته عرضه شوند.

وزارت صمت مجاز به واگذاری معادن از طریق سازوکار بورس است
فاطمی امین همچنین اعلام کرد: بر اساس تبصره ۷ بودجه وزارت صمت مجاز به واگذاری معادن از طریق سازوکار بورس است.
وی همچنین در خصوص تغییر ساختار و توجه به حوزه تجارت خارجی در ساختار جدید، گفت: سازمان توسعه تجارت را با استقلال و اختیارات ویژه تعریف کردیم، صندوق ضمانت صادرات ایران، دفتر مقررات صادرات و واردات و شرکت بین‌المللی نمایشگاه ایران را به این سازمان واگذار کردیم.

وزارت صنعت، معدن و تجارت در ساختار جدید متولد شد
وزیر صمت در ادامه بیان کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت در ساختار جدید متولد شد، ۱۰ سال پیش فقط تجمیعی داشتیم و ادغام واقعی صورت نگرفته بود.
فاطمی امین همچنین بیان کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت در واقع وزارتی یکپارچه نبود، چند بخشی بود که الان یکپارچگی اتفاق افتاده است.
وی با اشاره به اینکه ۹۰ پروژه در سه ماه گذشته برای بهبود وضعیت در دستور کار قرار گرفته است، گفت: یکی از آنها اصلاح بازار کالاهای بود که این دو ابزاری که امروز رونمایی شد در این حوزه بوده است.

رییس جمهور کاهش مالیات تولید را قول داده است
وزیر صمت همچنین بیان کرد: رئیس جمهور قول داده است که مالیات تولید را از ۲۵ درصد به ۱۰ درصد برساند و قدم اول با کاهش ۵ درصدی سال آینده برداشته می شود.
فاطمی امین در پایان با بیان اینکه چشم‌انداز مثبتی را برای آینده تصور می‌کنم، تصریح کرد: هم افزایی خوبی با دستگاه‌های مختلف مانند مجلس، بورس، وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت نفت داریم که امیدواریم با این رویکردها وضعیت اقتصاد ایران تحول یابد.

منبع: شاتا

همچنین ببینید

Img2024072208500370 310x165 - از ظرفیت‌های کارشناسی اتاق ایران برای حل چالش‌های اقتصادی استفاده شود

از ظرفیت‌های کارشناسی اتاق ایران برای حل چالش‌های اقتصادی استفاده شود

در نشست روسای اتاق‌های سراسر کشور، ضمن بررسی لزوم اصلاح قانون اتاق بازرگانی و بررسی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *