عرضه سیمان در بورس کالا

به همت وزارت صمت با افزایش عرضه‌ انحصار در خرید سیمان از بین رفته است

پایگاه خبری دنیای برند، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به عرضه سیمان در بورس کالا عنوان کرد: عرضه سیمان در بورس کالا با قطعی برق صنایع همزمان و با چالش‌هایی رو به رو شد اما اکنون با افزایش عرضه‌ها با همت و برنامه ریزی وزارت صمت انحصار در خرید این محصول از بین رفته است.

مجید عشقی در آیین افتتاح معاملات آتی مس و معاملات گواهی سپرده مس و میلگرد در بورس کالای ایران با بیان اینکه یکی از رسالت‌های بورس کالا، تبدیل معاملات فیزیکی به معاملات اوراق بهادار است، اظهار کرد: مشکلات زیادی در راه اندازی اوراق بهادار محصولات صنعتی وجود داشت اما در نهایت این اتفاق افتاد.

انجام معامله بخش عمده‌ای از محصولات صنعتی و پتروشیمی در فضای شفاف

وی با بیان اینکه بورس کالا راه پر فراز و نشیبی را طی کرده است، اظهار کرد: با این حال درحال نزدیک شدن به معامله ۵۰ میلیون محصول در بستر این بازار هستیم و بخش عمده‌ای از محصولات صنعتی و پتروشیمی در فضای شفاف معامله می‌شود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه با اشاره به موضوع قیمت‌گذاری دستوری گفت: شرایط اقتصادی کشور به نحوی است که روی دارایی‌های فیزیکی مخصوصا مواد اولیه کارخانه‌ها حساسیت وجود دارد اما فضای بورس کالا به شکلی است که محصول به دست تولید کننده می‌رسد و فضای رقابتی برای قیمت‌گذاری وجود دارد.

عشقی ادامه داد: هرچند ممکن است تناقضاتی ایجاد شود اما به نظر من این تناقضات به خوبی مدیریت شده است و همه معاملات به صورت شفاف بوده و قابل رصد است.

به همت وزارت صمت با افزایش عرضه‌ انحصار در خرید سیمان از بین رفته است

وی با اشاره به عرضه سیمان در بورس کالا عنوان کرد: عرضه سیمان در بورس کالا با قطعی برق صنایع همزمان و با چالش‌هایی رو به رو شد اما اکنون با افزایش عرضه‌ها با همت و برنامه ریزی وزارت صمت انحصار در خرید این محصول از بین رفته است.

محصولات صنعتی به صورت گواهی سپرده معامله شوند

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: بحث برداشتن مالیات روی معامله گواهی سپرده کالایی صنعتی در حال پیگیری است و بهتر است محصولات صنعتی به صورت گواهی سپرده معامله شوند.

عشقی درمورد عرضه سیمان در بورس گفت: مس در اوایل راه اندازی بورس کالا در این بازار عرضه شد اما موفق نبود؛ لکن این بار امیدواریم با مدلی که تعریف شده است موفق باشد؛ همچنین گواهی سپرده در میلگرد باعث می‌شود خریداران خرد نیز موفق به خرید میلگرد شوند.

عرضه خودرو در بورس، مخصوصا خودروهایی که شامل قیمت‌گذاری دستوری نمی‌شوند

وی در ادامه درمورد عرضه خودرو در بورس کالا، خطاب به وزیر صمت گفت: امیدواریم عرضه خودرو در بورس، مخصوصا خودروهایی که شامل قیمت‌گذاری دستوری نمی‌شوند صورت بگیرد و لیست خودروهایی که شامل قیمت‌گذاری دستوری می‌شوند نیز کاهش یابد تا قیمت رقابتی شود؛ سیاست‌گذاری این امر بر عهده وزارت صمت و ستاد تنظیم بازار است و بورس اماده پذیرش خودرو است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار درمورد راه اندازی رینگ صادراتی محصولات نیز گفت: امیدواریم محصولات بیشتری علاوه بر فراورده‌های نفتی، از جمله زعفران و محصولات صنعتی در رینگ صادراتی بورس کالا عرضه شود.

منبع: شاتا

همچنین ببینید

Img20240721100556170 310x165 - تأمین زیرساخت و تأمین مالی، دو چالش جدی سرمایه‌گذاری است

تأمین زیرساخت و تأمین مالی، دو چالش جدی سرمایه‌گذاری است

رئیس اتاق کرمان با اشاره به اینکه بخشی از پروژه‌های سرمایه‌گذاری معرفی شده در همایش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *