ثبت ملی

رونمایی از ثبت ملی برند بُرچَلو یا بُزچَلو/ استان مرکزی

پایگاه خبری دنیای برند، یکی از برندهای شناخته‌شده قالی ایران در بازارهای داخلی و خارجی، برند بُرچَلو یا بُزچَلو است که در نشست اخیر کمیته ملی ثبت آثار فرهنگی ناملموس در تاریخ ۱۱ بهمن ۱۳۹۹ با عنوان «مهارت بافت قالی برچلو (بزچلو)» به ثبت ملی رسید.

به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی، مصطفی مرزبان اظهار کرد: این مراسم با حضور مدیر کل ارشاد اسلامی و امام جمعه شهرستان در محل فرمانداری شهرستان کمیجان برگزار شد.

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی در این آئین ضمن تقدیر از هنرمندان و فعالان فرهنگی شهرستان و گروه «بیزیم بزچلو» افزود: شهرستان کمیجان با ثبت این شش اثر ملی بعد از شهرستان اراک در جایگاه دوم ثبت آثار ملی در استان قرار گرفته که نشان دهنده غنای فرهنگی و جایگاه والای تاریخی و هنری این شهرستان است.

وی افزود: نام این برند برگرفته از نام ایلی ترک است که از جمله ۳۲ ایل یاری‌دهنده شاه اسماعیل برای تشکیل حکومت صفوی بوده است و سکونتگاه تاریخی و اصلی ایل یادشده در ایران، شهرستان کمیجان به مرکزیت شهر کمیجان واقع در غرب استان مرکزی است.

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی با اشاره به اینکه صنایع دستی پیشینه فرهنگی هر شهر و منطقه‌ای است و باعث شناسنامه دار شدن و ایجاد هویت فرهنگی در مناطق می‌شود ادامه داد: استاد عیسی بهادری طراح نامدار فرش ایران نیز متولد روستای آقچه‌کهریز شهرستان کمیجان و فردی برخاسته از فرهنگ ایل برچلو است.

به گفته مرزبان قالی برچلو از فرش‌های سبک روستایی است که در بافت این قالی از گره متقارن با تار و پود پنبه‌ای و پشمی استفاده می‌شود. این قالی‌های یک‌پوده و پرزبلند، اغلب در سبک گلدار با طرح‌های لچک و ترنج و بالوخ (ماهی) و به رنگ‌های شتری، گلی، آبی و عاجی بافته می‌شوند. ترنج دایره‌ای شکل قالیچه‌های این منطقه با دو سر ترنج بزرگ که در حقیقت دو گلدان مملو از دسته‌های گل هستند و همچنین چهار دسته گل بزرگ که سایر جوانب آن را احاطه می‌کنند، با رنگ‌های شاداب بر زمینه عاجی فرش جلوه خاصی دارند.

پایگاه خبری دنیای برند را در اینستاگرام دنبال کنید

وی اضافه کرد: حاشیه این قالیچه‌ها که اکثراً در اندازه‌های دو ذرعی و ذرع و نیم بافته می‌شوند، مانند غالب فرش‌های نواحی غرب ایران از سه نوار تشکیل شده و نوار مرکزی معمولاً در رنگ آبی تیره است. قالی‌های این منطقه از منظر نوع استفاده و ابعاد به‌شکل پشتی، خرک، ذرع و نیم، دو ذرع، کله‌ای و تمام فرش بافته می‌شوند. ابعاد قالی‌های این منطقه عمدتاً به اندازه ۲.۵ در ۱.۰۵ متر است. نوع دیگری از قالی هم در این منطقه بافته می‌شود که طول آن ۳ تا ۴ متر است و عرضی یک متر تا نود سانتی متر دارد و به آن کناره گفته می‌شود.

مرزبان یاد آورشد: در گذشته در رنگ‌آمیزی خامه قالی‌های برچلو از رنگ‌های گیاهی مانند روناس، پوست انار، پوست گردو و کاه استفاده می‌شده است. بعدها رنگ‌های صنعتی ساخت آلمان با برند بایر وارد منطقه می‌شوند. رایج‌ترین نقشه‌های قالی در این منطقه عبارتند از بالوخ (ماهی)، بوته‌ای، شاه عباسی، پرده‌ای، لچک ترنجی و ترنجی، حیوانی و شکارگاهی (شامل انواع حیوانات از قبیل اسب و خرگوش و آهو و سگ و شیر و پلنگ و قوچ و کل).

منبع: مهر

همچنین ببینید

45dfccab de19 4795 ab39 61d4fa9322c1 310x165 - درآمدزایی ناکافی از هوش مصنوعی ممکن است باعث فروپاشی مدل کسب‌و‌کار انویدیا شود

درآمدزایی ناکافی از هوش مصنوعی ممکن است باعث فروپاشی مدل کسب‌و‌کار انویدیا شود

مدیرعامل اس‌کی گروپ، شرکت خوشه‌ای کره‌ای، هشدار داد که اگر شرکت‌ها نتوانند هوش مصنوعی را به سوددهی برسانند، مدل کسب‌وکار انویدیا ممکن است از هم بپاشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *