کابل برق

مشخصات یک کابل برق خوب چیست؟

پایگاه خبری دنیای برند، آیا می دانید مشخصات یک کابل برق خوب چیست؟ با بهترین انواع کابل برق موجود در بازار آشنایی دارید؟ صنعت برق بزرگترین صنعت کاربردی در جهان است که صنایع دیگر تحت عنوان زیر مجموعه این صنعت بزرگ شکل گرفته اند. به نوعی می توان گفت مدرنیزه شدن صنایع دیگر با استفاده از انرژی الکتریسیته امکان پذیر بوده و چنانچه هم اکنون این انرژی در دسترس نباشد شاهد از کار افتادن چرخ دیگر صنایع نیز خواهیم بود .حال اینکه جهت انتقال انرژی الکتریکی از کابل برق استفاده می کنند و به نوعی کابل ها را به منظور استفاده نمودن در انواع شرایط مختلف در ابعاد و ساختار های مختلفی به تولید می رسانند. برای اینکه از یک کابل برق حداکثر استفاده را داشته باشیم بهتر است بهترین کابل را متناسب با نوع شرایط خود خریداری کنیم در ادامه درباره مشخصات یک کابل برق خوب توضیحات بیشتری را ارائه خواهیم داد.

ویژگی یک کابل برق خوب

کابل های برق مهمترین نیاز در صنایع مختلف هستند که جهت هدایت جریان برق به منظور از کاربردهای مختلف از آن استفاده می کنند. کابل ها را در انواع مدل های مختلفی با ساختار های ویژه به منظور بهره وری از انرژی الکتریسیته طراحی می کنند. هر یک از کابل ها با توجه به نوع ساختار خود دارای ویژگی هایی هستند که گاهی همین ویژگی ها باعث برتری یک کابل به دیگر انواع کابل ها خواهد شد. همه ما هنگامی که برای خرید یک کابل به فروشگاهی مراجعه می کنیم، پارامترهای زیادی را در نظر می گیریم یکی از مهمترین مؤلفه های خرید مورد توجه قرار دادن مشخصات یک کابل برق خوب است. با در نظر قرار دادن پارامترها و مشخصات یک کابل برق خوب شما می توانید بهترین کابل برق متناسب با نوع نیاز خود را خریداری نمایید.

اما این خرید مقرون به صرفه زمانی میسر خواهد بود که شما با تمام نکات مهم خرید و مشخصات یک کابل برق مناسب و استاندارد آشنایی داشته باشید. برخی از مشخصات و مزایای کابل برق عبارتند از؛

  • یک کابل برق مناسب و استاندارد دارای نشان استاندارد بوده و قطعاً به هنگام خرید باید به این نکته توجه داشته باشید که کابل با علامت استاندارد ایران به تولید برسد. چرا که باید بر اساس استانداردهای ایران طراحی شده باشد، چون قرار است شما برای مصرف داخلی این کابل را مورد استفاده قرار دهید.

بهترین مشخصات و مزایای کابل مناسب

  • هادی کابل ها معمولاً از جنس رسانه های مختلفی خواهد بود که بهترین کابل برق دارای رسانای مس است. توجه داشته باشید که همین مس می تواند با درصد خالص و ناخالصی متفاوتی مورد استفاده قرار بگیرد. از مشخصات بهترین کابل برق می توان به همین رسانای مسی آن با درصد خالص بودن بالا اشاره نمود.
  • یک کابل برق خوب دارای عایق بسیار با کیفیتی است. معمولاً عایق های کابل برق به عنوان یک نوع محافظ در آنها شناخته می شوند که دور هادی کابل را احاطه می کنند و بهترین کابل برق از جنس پی وی سی می باشد.
  • جنس مغزی کابل خوب بایستی قدرت انتقال بالایی داشته باشد که معمولا همین مس ها دارای قدرت انتقال بالایی هستند و جریان را با قدرت بالا انتقال می دهند. همچنین سطح مقطعی کابل بسیار اهمیت دارد که معمولاً کابل را از .۵ تا ۴ و همچنین ۶ طراحی می ‌کنند که همین سه نمره بسیار اهمیت دارند.

What are the specifications of a good power cable 01 - مشخصات یک کابل برق خوب چیست؟انواع کابل برق بر اساس سطح مقطع

کابل ها مهمترین نیاز جهت انتقال جریان الکتریسیته در صنعت برق به شمار می روند که بر اساس نوع کاربرد به انواع مختلفی تقسیم می‌ شوند. هر یک از انواع کابل ها با در نظر گرفتن شرایط خاصی به تولید می رسند و قطعاً هر یک دارای مشخصات خاصی هستند. بسیاری از ما به هنگام خرید یک کابل درجه یک و مناسب ابتدا به کیفیت برند، طول کابل، مشخصات و قابلیت آن توجه می کنیم. کابل ها را با در نظر گرفتن همین شرایط به انواع مختلفی تقسیم می کنن  که یکی از تقسیم بندی های بسیار رایج کابل های برق با در نظر گرفتن سطح مقطع آن ها می باشد. انواع کابل برق بر اساس سطح مقطع عبارتند است:

  • کابل برق ۲_۱.۵ یکی از انواع کابل ها بر اساس نوع سطح مقطع می باشد. همانگونه که از نام این کابل ها پیداست آن ها را با سطح مقطع ۱.۵ طراحی می کنند که در واقع نمره آن ها یک و نیم است. این کابل ها مجهز به دو رشته سیم برق هستند که از آن ها بیشتر برای انواع لامپ ال ای دی و چراغ های آویز و همچنین چند راهی ها استفاده می کنند.
  • از دیگر رایج ترین انواع کابل های برق با در نظر گرفتن سطح مقطع شامل کابل برق ۲×۲.۵ است. سیم های مورد استفاده در این نوع کابل ها دارای سطح مقطع دو و نیم هستند و داخل آن ها از دو رشته سیم برق نمره ۲.۵ تشکیل می شود. جنس رساناهای این نوع کابل را از مس است که ضخامت آن دو میلیمتر می باشد. و بیشتر مناسب برق کشی های روکار در صنعت روشنایی خواهد بود.

انواع مختلف کابل برق

  • نوع متداول دیگر انواع کابل های برق نمونه ۲×۴ آن ها است که در طراحی و ساختار این لامپ ها از دو رشته سیم برق با سطح مقطع چهار استفاده کرده اند. جنس هادی این دسته از کابل ها نیز از مس می ‌باشد که نمره آن ۴ یعنی ضخامت مس ۴ میلی متر است و بیشتر مناسب انواع کولرهای گازی خواهند بود.
  • کابل برق نمره ۲ × ۶ رایج ترین نوع انواع کابل های برق بر اساس سطح مقطع این کابل ها هستند که دارای سطح مقطع ۶ میلیمتر بوده و قدرت عملکرد بسیار بالا تر و بیشتری نسبت به دیگر کار برای نمره پایین هستند. در ساختار این کابل ها نیز دو رشته سیم با سطح مقطع ۶ استفاده کرده اند که بیشتر مناسب کولرهای گازی خواهند بود.
  • کابل های ۲×۸ را نیز می‌ توان یکی از رایج ترین و البته پرقدرت ترین انواع کابل های موجود در بازار برشمرد که این دسته از کابل ها نیز از دو رشته سیم با سطح مقطع ۸ میلیمتر ساخته می شوند. قدرت عملکرد این کابل ها به اندازه‌ ای است که می‌ توان از آن ها را برای آسانسور و همچنین ماشین آلات پر قدرت مورد استفاده در صنایع مختلف استفاده نمود. این کابل های نمره ۸ قیمت بالاتری نسبت به دیگر انواع کابل ها دارند.

What are the specifications of a good power cable 02 - مشخصات یک کابل برق خوب چیست؟نتیجه

همه ما وقتی برای خرید یک محصول ای اقدام می کنیم قطعاً در گام نخست کیفیت و مشخصات آن را در نظر می گیریم. البته هستند محدود افرادی که همیشه قیمت را در اولویت قرار می دهند اما هدف ما خرید یک کابل برق خوب و مناسب با مشخصات لازمه می باشد. کابل ها یکی از محصولات پرکاربرد و البته پر فروشی هستند که برای انتقال جریان برق در صنعت برق از اهمیت بالایی برخوردار خواهند بود. اگر چه کابل وظیفه هدایت جریان الکتریکی را دارد؛ اما چنانچه کیفیت لازم را نداشته باشد نمی تواند عملکرد خود را به خوبی انجام دهد. برای دسترسی به بهترین کابل نیز باید مشخصات آن را به هنگام خرید در نظر گرفت. اگر قصد خرید بهترین کابل درجه یک را دارید همین حالا به سایت فروشگاهی برقیجان مراجعه کرده و به صورت آنلاین خرید خود را انجام دهید.

این مطلب، خبرآگهی است و پایگاه خبری دنیای برند درباره محتوای آن هیچ نظری ندارد.

همچنین ببینید

wto

تحریم و عدم عضویت در WTO دو مانع تجارت کشور

عضو هیات‌مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت با بیان این که در شرایط نابرابری با رقبای خود هستیم، گفت: دولت چهاردهم در ابتدای کارش باید برنامه راهبرد بلندمدت کشور را تدوین کند تا بداند در طول ماموریت چهار ساله و ۸ ساله‌اش در چه مسیری حرکت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *