کالاهای مرغوب ایرانی

جای کالاهای مرغوب ایرانی در مناطق آزاد تجاری کشور خالی است

پایگاه خبری دنیای برند، نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی البرز با اشاره به کیفیت بالای بسیاری از محصولات داخلی گفت : با وجود این ظرفیت ها ، جای کالاهای مرغوب ایرانی در مناطق آزاد تجاری کشور خالی است.

یدالله مالمیر گفت: ضروری است دستگاه های اجرایی در اقدامی جهادی با جمع آوری انبوه کالاهای وارداتی قاچاق از بازار مصرف، مسیر را برای تحقق برنامه های تیم اقتصادی دولت در پشتیبانی از تولید داخلی و تقویت فرهنگ «مصرف کالای ایرانی» هموار کنند.

وی با اشاه به فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری در دیدار فعالان اقتصادی افزود: ایشان تاکید کردند، مبارزه‌ با قاچاق باید کاملاً قاطع و بی‌رحمانه باشد.

مالمیر ادامه داد: معظم له در این دیدار همچنین تاکید کردند کالای وارداتی قاچاق باید زیردستگاه خردکن از بین برود تا با ورود به بازار مصرف به صنعت داخلی کشور لطمه وارد نشود.

خسارت به صنعتگران با عرضه کالای قاچاق اوج بی انصافی است

نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی البرز اظهار کرد: درحالی که تیم اقتصادی دولت رفع موانع و پشتیبانی از تولید را در دستور کار ویژه قرار داده است‌، اوج بی انصافی است که عوامل قاچاقچی با عرضه فراوان کالای وارداتی قاچاق در بازار مصرف ضربات مهلکی به صنعتگران کشور وارد کنند.

مالمیر گفت: صنعتگران  و فعالان اقتصادی معتقدند برای تقویت فرهنگ «مصرف کالای ایرانی»  ضروری است مسوولان نظام، در اظهارات و گفته هایشان در رسانه ها به ویژه در رسانه ملی در اقدامی فراگیر تشویق مردم به خرید محصولات تولید داخل و اثرات مطلوب آن در اقتصاد کشور را مطرح و تبلیغ کنند.

وی افزود: به رسانه ملی توصیه می شود ویژه برنامه هایی در زمینه  ترویج فرهنگ «مصرف کالای ایرانی»  تهیه و در همه شبکه های تلویزیونی این رسانه برای مخاطبان داخل و خارج از کشور پخش نماید تا ضمن ترویج این فرهنگ ، بستر برای توسعه صادرات مهیا شود.

در مناطق آزاد تجاری جای برندهای معروف ایران خالی است

نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی البرز در ادامه این گفت و گو به جای خالی برند های بسیار معروف داخلی در مناطق آزاد تجاری کشور اشاره کرد و گفت: متاسفانه بازار مناطق آزاد به مکان هایی برای عرضه کالاهای خارجی تبدیل شده است و از عرضه محصولات با برند های ایران در این مناطق خبری نیست.

مسوولان برای پیشگیری از واردات بی رویه و قاچاق کالا چاره اندیشی کنند

مالمیر ادامه داد: عرضه صرفا محصولات خارجی در مناطق ازاد تجاری به هیچ وجه با برنامه های دولت در بستر حمایت از تولید داخلی همخوانی ندارد و مسوولان باید برای رفع این چالش حاد که بعضا زمینه واردات بی رویه و قاچاق کالای خارجی را فراهم کرده است چاره اندیشی کنند.

وی در ادامه این گفت و گو به پاره ای موانع غیر طبیعی در معرفی برندهای ایرانی اشاره کرد و گفت: متاسفانه در موارد متعددی شاهد این واقعیت تلخ هستیم که در ثبت برند محصولات ایرانی محدودیت های غیرقابل توجیه ایجاد شده است.

اجازه نمی دهند نام ایران بر روی کالاهای شاخص داخلی درج شود

نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی البرز افزود: در شرایطی شعار حمایت از تولید داخلی مطرح است که بنا به دلایل مبهم در مواردی اجازه نمی دهند نام  «ایران» بر  روی  کالای شاخص داخلی درج شود.

مالمیر گفت: این مشکل در شرایطی خودنمایی می کند که درج نام ایران بر روی برند های داخلی می تواند در معرفی و تبلیغ  کالای ایرانی و ترویج فرهنگ «مصرف کالای ایرانی» در داخل و خارج از کشور نقش موثری ایفا نماید.

 مصرف کالای ایرانی باید در افکار عمومی به یک باور تبدیل شود

نایب رییس اتاق بازرگانی البرز  تاکید کرد: حرکت های تبلیغاتی در بحث  خرید و مصرف تولیدات مرغوب داخلی باید در مسیری هدایت شود تا  این مهم در داخل و خارج از کشور به یک باور و عادت در اذهان و افکار عمومی مبدل شود.

تقویت دیپلماسی اقتصادی راهگشای توسعه صادرات است

مالمیر با تاکید بر ضرورت تقویت دیپلماسی اقتصادی با هدف حضور هرچه پررنگ تر محصولات ایرانی در بازار صادرات گفت: تجربه بیانگر آن است که هرگاه در دیپلماسی اقتصادی موفق بوده ایم، کالاهای ایرانی با مشتریان فراوانی در خارج از کشور مواجه شده است.

کارشناسان بخش خصوصی برای مشارکت در تقویت دیپلماسی اقتصادی آماده اند

نایب رییس اتاق بازرگانی  افزود: طی سال های اخیر بخش خصوصی بارها به وزارت امور خارجه توصیه کرده است برای تقویت دیپلماسی اقتصادی و معرفی کامل و بدون نقص  کالاهای ایرانی در جهان از کارشناسان خبره بخش خصوصی استفاده نماید.

  وی اظهار داشت: با این حال تاکنون این توصیه که عملی شدن آن قطعا تحولی شگرف در رونق صادرات را همراه خواهد داشت مورد توجه قرار نگرفته است.

بخش خصوصی آمادگی کامل دارد کارشناسان برجسته اقتصادی را برای همکاری با دیپلمات های اقتصادی کشورمان به سفارت خانه های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور معرفی کند.

سهولت در اخذ روادید تجاری برای صادرکنندگان ضروری است

نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی البرز گفت: براساس مفاد قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار وزارت امور خارجه موظف است ترتیبی اتخاذ نماید تا اخذ رویدادهای تجاری برای صادر کننده های کالا و خدمات مهندسی از ایران با سهولت انجام پذیرد.

مالمیر افزود: موفقیت در این راستا نیازمند تعامل و همراهی وزارت امور خارجه کشورمان با کارشناسان بخش خصوصی است و اتاق بازرگانی برای تشکیل جلسات کارشناسی دراین زمینه آماده است.

وی ضرورت اجرای برنامه های کوتاه مدت و میان مدت در کاهش اتکا به درآمدهای نفتی و ایجاد تحول در صادرات گفت: باید در مسیری گام برداریم تا حمایت از تولیدات غیر نفتی،  توسعه صادرات و  افزایش ارزش افزوده را به ارمغان آورد.

نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی البرز افزود: پیش بینی های اقتصادی  جهان بیانگر آن است که‌ در بازه زمانی ۱۰ تا ۱۵ سال آینده نفت کمترین سهم را در سبد انرژی دنیا خواهد داشت.

پایگاه خبری دنیای برند را در اینستاگرام دنبال کنید

 افزایش سهم تولیدات غیر نفتی در صادرات ضروری است

وی اظهار داشت:  بنابراین افزایش سهم تولیدات غیر نفتی در صادرات کشور ضروری و اجتناب ناپذیر است و در مسیر تقویت و پایداری اقتصادمان باید حرکت پرشتاب در تقویت تولیدات غیر نفتی و حضور فعال در بازار صادرات را در دستور کار جدی قرار دهیم.

 استان البرز دارای سه هزارو ۵۰۰ واحد تولید و صنعتی است.

منبع: ایرنا

همچنین ببینید

45dfccab de19 4795 ab39 61d4fa9322c1 310x165 - درآمدزایی ناکافی از هوش مصنوعی ممکن است باعث فروپاشی مدل کسب‌و‌کار انویدیا شود

درآمدزایی ناکافی از هوش مصنوعی ممکن است باعث فروپاشی مدل کسب‌و‌کار انویدیا شود

مدیرعامل اس‌کی گروپ، شرکت خوشه‌ای کره‌ای، هشدار داد که اگر شرکت‌ها نتوانند هوش مصنوعی را به سوددهی برسانند، مدل کسب‌وکار انویدیا ممکن است از هم بپاشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *