وزارت صمت

توجه ویژه به بخش اصناف در ساختار جدید وزارت صمت

پایگاه خبری دنیای برند، وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به استقرار ساختار جدید وزارت صمت از توجه ویژه به بخش اصناف در این ساختار خبر داد.

سیدرضا فاطمی امین در یازدهمین اجلاس هفتمین دوره هیئت نمایندگان اتاق اصناف ایران با تقدیر از تلاش ها و زحمات اصناف مختلف در شرایط سخت تحریمی و شیوع بیماری کرونا گفت: اصناف هم پیش از انقلاب شکوهمند اسلامی، هم در دوران جنگ تحمیلی و دفاع مقدس و هم در سال‌های اخیر و تحریم‌های ظالمانه دشمنان، نقش بی بدیل و ارزنده ای در اقتصاد کشور داشته اند.

توجه ویژه به بخش اصناف در بازطراحی معماری سازمانی وزارت صمت

وی با اشاره به اصلاح ساختار وزارت صمت و استقرار ساختار جدید در این وزارتخانه، بیان کرد: به دنبال ادغام واقعی بازرگانی و صنعت و معدن بودیم که در این رویکرد به طور ویژه موضوعات متنوعی را در حوزه اصناف مورد تاکید قرار دادیم و در تمامی بخش‌های عملیاتی، اصناف مورد توجه قرار گرفته است.

توجه همزمان به صنف و صنعت در ساختار جدید

وزیر صنعت، معدن و تجارت در این خصوص گفت: در ساختار جدید به صنف و صنعت به صورت همزمان توجه می شود و بسیاری از اصناف تولیدی مانند حوزه پوشاک از واحدهای صنعتی بزرگ تر هستند.

سازماندهی حوزه های تخصصی مبتنی بر رشته فعالیت ها در ساختار جدید وزارت صمت

فاطمی امین همچنین تاکید کرد: در ساختار جدید حوزه ها را مبتنی بر رشته فعالیت ها سازماندهی کردیم و هر دفتر تخصصی تمامی امور کسب و کارهای همان بخش(صنف و صنعت) اعم از تولید، صادرات، نوآوری، قاچاق و… را پیگیری می‌کند.

ایجاد معاونت تجارت و خدمات در وزارت صمت

وی ادامه داد: همچنین معاونت تجارت و خدمات را برای توجه ویژه به حوزه خدمات ایجاد نمودیم که امیدواریم بخش عمده مشکلات اصناف با این ساختار حل و فصل گردد.

ایجاد آرامش برای واحدهای صنفی با درج قیمت تولید کننده

وزیر صمت همچنین با اشاره به اجرای سایر پروژه‌های تحولی وزارت صنعت، معدن و تجارت، گفت: یکی از پروژه‌ها درج قیمت تولید کننده است، این پروژه شفافیت، تسهیل بازرسی‌ها و ایجاد آرامش برای واحدهای صنفی را به دنبال دارد.

سامانه جامع تجارت رویکردهای بخش صمت را حرفه‌ای و هوشمند می کند

فاطمی امین همچنین تکمیل سامانه جامع تجارت را از دیگر پروژه های در دست اقدام این وزارتخانه عنوان و مطرح کرد: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده امیدواریم تا پایان سال این سامانه تکمیل و نهایی شود چرا که با تکمیل این سامانه، رویکردهای بخش های صنعتی، معدنی و تجاری حرفه‌ای و هوشمند می‌شود.

وی به طرح ساماندهی(pos) ها اشاره کرد و گفت: در قالب ساماندهی اصناف و سامانه جامع تجارت هر واحد صنفی دارای پروانه و مجوز می تواند دستگاه پوز داشته باشد، ابزار های انتظامی معمولاً در ساماندهی واحدهای بی مجوز تاثیری ندارند و این طرح نوین یک ابزار نسبتاً قوی است که در اختیار اتاق اصناف قرار می‌گیرد.

وزیر صمت همچنین تصریح کرد: البته باید یک دوره را برای اخذ پروانه موقت در نظر بگیریم که واحدهایی که مجوز ندارند برای دریافت پروانه و حضور در این طرح اقدام کنند.

برگزاری منظم جلسات با اصناف و بخش خصوصی هر سه ماه یک بار

وی با اشاره به جلسات مختلفی که هر سه ماه یک بار با بخش خصوصی انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: با اعضای اتاق اصناف ایران نیز جلسه برگزار کردیم و می‌خواهیم این جلسات را به صورت منظم و مداوم هر سه ماه یک بار برای حل و فصل مسائل مختلف ادامه بدهیم.

وزیر صمت با اشاره به وجود بیش از سه میلیون واحد صنفی در کشور با قریب به ۱۰ میلیون شغل، بیان کرد: اصناف بخش مهمی از اقتصاد کشور هستند و نوع تحلیل اصناف از اقتصاد بر عملیات اقتصادی کشور تاثیر می گذارد.

روندهای امیدبخشی را برای بهبود وضعیت موجود آغاز کرده ایم

فاطمی امین با بیان اینکه درگیر مسائل متعدد، انباشته و پیچیده هستیم، گفت: روندهای امیدبخشی را برای ارتقا و بهبود وضعیت موجود آغاز کرده ایم که امیدواریم سال آینده بسیاری از چالش‌ها مرتفع شود.

از مرز ۴۰ میلیارد دلار صادرات عبور کردیم

وی در ادامه به دو مورد از این روند ها اشاره کرد و گفت: در حوزه صادرات سال گذشته ۳۵ میلیارد دلار صادرات داشتیم که اکنون از مرز ۴۰ میلیارد دلار صادرات عبور کردیم و برآورد ما این است که این رقم تا پایان سال به ۴۵ میلیارد دلار برسد.

ارتقای صادرات نشانگر بهبود فضای اقتصادی کشور است

وزیر صمت همچنین یادآوری کرد: ارتقاء صادرات یعنی افزایش تولید و افزایش درآمد کشور و انشالله سال آینده رونقی را در اقتصاد شاهد خواهیم بود؛ در حقیقت افزایش صادرات شاخصی است که بهبود فضای اقتصادی کشور را نشان می دهد.

کاهش تورم تولیدکننده و مصرف کننده

وی همچنین با اشاره به کاهش میزان تورم تولیدکننده و مصرف‌کننده تصریح کرد: از شهریور ماه تا پایان آذر ماه تورم تولیدکننده که به بالای ۹۰ درصد رسیده بود، ۲۶ درصد کاهش یافت، همچنین تورم مصرف کننده نیز ۱۶ درصد کاهش یافته است.

کاهش تورم تولیدکننده نوید بخش اقتصادی پویا و پررونق در سال آینده

وزیر صمت یادآوری کرد: وقتی نرخ تورم تولیدکننده پایین می آید چند ماه بعد نرخ تورم مصرف کننده نیز پایین خواهد آمد،هر چند در طول یک سال نمی‌توان تورم را کنترل کرد اما این کاهش نوید بخش اقتصادی پویا و پررونق در سال آینده است.

فاطمی امین در پایان از هم افزایی اصناف با دولت تقدیر کرد و گفت: این هم افزایی باید تقویت شود تا با اتحاد، همدلی و همراهی وضعیت مطلوبی را در اقتصاد کشور شاهد باشیم.

گفتنی است یازدهمین اجلاس هفتمین دوره هیئت نمایندگان اتاق اصناف ایران با حضور سید رضا فاطمی امین وزیر صمت، امیرحسین رحیمی وزیر دادگستری و حجت الاسلام خان محمدی معاون اجتماعی و مطالبه گری و سخنگوی ستاد امر به معروف و نهی از منکر برگزار شد.

منبع: شاتا

همچنین ببینید

Img2024071709474132 310x165 - پیامدهای انتشار گواهی سپرده 30 درصدی و افزایش نرخ‌های سود

پیامدهای انتشار گواهی سپرده ۳۰ درصدی و افزایش نرخ‌های سود

بانک مرکزی در تاریخ ۹ بهمن ۱۴۰۲، دستورالعمل انتشار اوراق گواهی سپرده خاص به مبلغ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *