ترکیه

تورم ترکیه اوج گرفت

نرخ تورم ترکیه به ۱۴.۶ درصد رسید که از ماه اوت سال ۲۰۱۸ بی سابقه بوده است.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری دیلی صباح، مرکز آمار ترکیه در گزارشی اعلام کرد که نرخ تورم این کشور  در ۱۲ ماه منتهی به دسامبر  به ۱۴.۶ درصد رسیده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه ماه قبل ۰.۶ درصد بیشتر شده است. این نرخ بیکاری، بالاترین نرخ تورم ثبت شده ترکیه در ۱۷ ماه اخیر محسوب می شود.

در بین بخش‌های مختلف، بالاترین نرخ تورم مربوط به بخش خدمات با ۲۸.۱۲ درصد بوده است و پس از این بخش نیز، حمل و نقل با تورم ۲۱.۱۲ درصدی و مواد غذایی و نوشیدنی با ۲۰.۶۱ درصد قرار دارند. از سوی دیگر کمترین نرخ تورم مربوط به لباس و پوشاک با ۰.۳۲ درصد و ارتباطات با ۰.۶۵ درصد بوده است.

از ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ که نرخ تورم ترکیه با رسیدن به ۲۵ درصد در بالاترین سطح ۱۵ سال اخیر خود قرار گرفت، شیب افزایش قیمت‌ها عمدتا در مسیر کاهشی بوده است و افزایش مجدد قیمت‌ها در ماه نوامبر خبر خوبی برای سیاست‌گذار محسوب نخواهد شد؛ به ویژه در زمانی که مقامات دولت و بانک مرکزی حاضر شده‌اند ریسک داغی بیش از حد را برای اقتصاد به بهای کاهش سرعت نرخ تورم و نرخ بهره بپذیرند.

هسته تورمی که تغییرات قیمتی مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات بالای آنها در نظر نمی‌گیرد، با ۰.۷۲ درصد افزایش نسبت به ماه قبل خود به ۱۳.۸۴ درصد رسید.

بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم ترکیه در ماه دسامبر ۱.۲۵ درصد اندازه‌گیری شده که ۰.۷۶ درصد کمتر از تورم ثبت شده ماه قبل در این کشور است.

متوسط نرخ تورم ترکیه در دو سال گذشته ۱۰.۷۴ درصد بوده است که بالاترین نرخ ثبت شده مربوط به ۲۰.۳۵ درصد در ماه ژانویه و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به تورم ۸.۵۵ درصدی ماه اکتبر بوده است.

مقامات ترکیه دستیابی به تورم تک رقمی ۸.۵ را برای سال جاری هدف‌گذاری کرده‌اند و بانک مرکزی نیز پیش‌بینی کرده تورم تا پایان امسال به ۸.۳۲ درصد برسد.

منبع : ایسنا

همچنین ببینید

photo 2024 07 22 18 36 16 310x165 - تدبیر دکتر پزشکیان برای مهمترین دستگاه اقتصاد محور دولت (جهاد و کشاورزی )با انتخاب وزیری مجرب و پاکدست موجب آرامش زندگی مردم خواهد شد

تدبیر دکتر پزشکیان برای مهمترین دستگاه اقتصاد محور دولت (جهاد و کشاورزی )با انتخاب وزیری مجرب و پاکدست موجب آرامش زندگی مردم خواهد شد

رئیس مجمع مشاوران نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت: تدبیر دکتر پزشکیان برای مهمترین دستگاه اقتصاد …

۲ نظر

  1. blank

    خبر مفیدی بود. ممنون

  2. blank

    سپاس ار دقت نظر شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *