ایجاد اتاق تهاتر و توسعه همکاری‌های نمایشگاهی بین ایران و پاکستان

ایجاد اتاق تهاتر و توسعه همکاری‌های نمایشگاهی بین ایران و پاکستان

پایگاه خبری دنیای برند، معاون وزیر صمت ضمن تشریح توافقات حاصله بین هیئت های ایرانی و پاکستانی، از ایجاد اتاق تهاتر بین دو کشور خبر داد.

علیرضا پیمان‌پاک در نهمین نشست اجلاس مشترک تجاری ایران و پاکستان با بیان اینکه طی دو روز گذشته توافقات کارگروه‌های سه‌گانه تخصصی در بخش‌های مختلف توسعه روابط اقتصادی و تجاری حاصل شد، اظهار کرد: مقرر شد در کوتاه‌ترین زمان ممکن در مورد تجارت آزاد بین دو کشور و ریسک‌های حساس این موضوع مذاکره شود و تا پیش از برگزاری اجلاس مشترک در دسامبر در شهر کراچی پاکستان، موانع بررسی و مرتفع گردد.

تبیین و توسعه استراتژی پنج ساله دو کشور

معاون وزیر صمت افزود: همچنین مقرر شد برای رسیدن به اهداف و برنامه پنج ساله همکاری، استراتژی پنج ساله دو کشور تبیین و توسعه یابد.
وی ادامه داد: برقراری مکانیزم تهاتر، توافق سوم بین دو کشور بود که مقرر شد طرف پاکستانی متن موافقتنامه را جهت اعلام در اختیار کارگروه تخصصی ایران قرار دهد تا در اسرع وقت این مکانیزم ایجاد و عملیاتی شود.

رفع موانع غیرتعرفه‌ای بین ایران و پاکستان

پیمان‌پاک افزود: توافق بعدی در مورد رفع موانع غیرتعرفه‌ای بین دو کشور بود که مقرر شد جهت بهبود روند فعلی تجارت بین دو کشور موانع غیرتعرفه‌ای شناسایی و در اسرع وقت رفع شود.

توسعه همکاری‌های نمایشگاهی بین دو کشور

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: همچنین موافقت شد که همکاری‌های نمایشگاهی بین دو کشور توسعه یابد و نمایشگاه‌های تخصصی در دو کشور برگزار شود.

Establishment of a clean room and development of exhibition cooperation between Iran and Pakistan - ایجاد اتاق تهاتر و توسعه همکاری‌های نمایشگاهی بین ایران و پاکستانتمدید برنامه پنج ساله توسعه همکاری‌های تجاری بین ایران و پاکستان

وی تصریح کرد: تمدید برنامه پنج ساله توسعه همکاری‌های تجاری بین ایران و پاکستان تا سال ۲۰۲۷ نیز دیگر بند موافقتنامه بود.
پیمان‌پاک افزود: ایجاد اولین بازارچه مرزی بین دو کشور با توجه به ساخت‌وسازهای در دست انجام طرف پاکستانی در یکی از گذرگاه‌ها در دستور کار قرار گرفت و مقرر شد ایران نیز در گذرگاه پیشین اقدامات لازم را انجام دهد.
وی اظهار داشت: همچنین طرف پاکستانی با وزیر راه و شهرسازی ایران نیز توافقاتی داشت که از جمله آنها اعلام آمادگی برای انتقال تجربیات ایران در خصوص احداث یک میلیون دستگاه مسکن به طرف پاکستانی، ایجاد کارگروه‌های تخصصی در دو کشور برای شناسایی مشکلات حمل و نقل بین ایران و پاکستان، برگزاری نشست تیم‌های تخصصی دو کشور برای حل مشکلات تیرماه در مرز ریمدان، برقراری پروازهای مستقیم بین تهران و اسلام‌آباد و توسعه همکاری‌های ریلی بین دو کشور بودند.

برگزاری دوره بعدی اجلاس مشترک در شهر کراچی پاکستان

معاون وزیر صمت با بیان اینکه در ماه دسامبر اجلاس مشترکی در شهر کراچی پاکستان برگزار خواهد شد، گفت: هیئت پاکستانی با وزیر جهاد کشاورزی ایران نیز توافقاتی داشت که از جمله آنها تهاتر محصولات سوختی و ال‌پی‌جی در برابر برنج از پاکستان، تشکیل کارگروه‌های تخصصی بین وزارت جهاد کشاورزی ایران و طرف پاکستانی برای رفع موانع واردات محصولات گرمسیری، دام زنده و برنج و صادرات محصولات کشاورزی ایران مثل سیب و خرما به پاکستان بود.
گفتنی است، در پایان این نشست سه موافقتنامه شامل نتایج اجلاس نهم، توسعه همکاری‌های نمایشگاهی و ایجاد اتاق تهاتر بین ایران و پاکستان به امضای وزیر صمت و مشاور نخست‌وزیر پاکستان در امور بازرگانی و سرمایه‌گذاری رسید.

 

منبع: شاتا

همچنین ببینید

Img20240717082158294 310x165 - جزییات برگزاری 7 نمایشگاه بزرگ فرانسه

جزییات برگزاری ۷ نمایشگاه بزرگ فرانسه

هفت نمایشگاه بزرگ در حوزه‌های اپتیک و عینک، ساختمان، مواد غذایی،گردشگری، بسته‌بندی، کارت و پرداخت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *