19152929 200 660x330 - ندای آزادی فلسطین روی موج رادیو

ندای آزادی فلسطین روی موج رادیو

شبکه‌های رادیویی طبق سنن هر سال، انعکاس دهنده موج همدلی مردم انقلابی ایران با آرمان فلسطین و قدس شریف خواهد بود تا باری دیگر به جهانیان نشان دهد هیچ عاملی نمی‌تواند این موضوع مهم جهان اسلام را به حاشیه و فراموشی بسپارد. به همین دلیل ویژه برنامه‌های متفاوتی را برای روز قدس تدارک دیده است که در گزارش زیر به جزئیات آن اشاره شده است.

حضور کارشناسان در “روز بیداری”

ویژه برنامه «روز بیداری» به مناسبت یوم الله روز قدس جمعه ۱۷ فروردین ساعت ۹ و ۳۰ دقیقه به تهیه کنندگی حسین عارفی از رادیو ایران پخش می‌شود. در «روز بیداری» با کارشناسان مختلف پیرامون موضوع جنایات رژیم صهیونیستی و مقاومت مردم فلسطین گفتگو خواهد شد. گروه گزارشگران رادیو ایران با همراهی شبکه گسترده ایرانیاران (گزارشگران افتخاری رادیو ایران) در تمام نقاط ایران بسیج می‌شوند تا انعکاس دهنده موج همدلی این رویدادد مهم باشند. همچنین پخش مراسم سخنرانی روز قدس در تهران و بیانیه راهپیمایی، پایان بخش برنامه «روز بیداری» است.

قصه ما راست بود

ویژه برنامه زنده “قصه ما راست بود” رادیو جوان، با هدف بیان صدای همبستگی بین‌المللی مسلمانان در حمایت از حقوق قانونی مردم مسلمان فلسطین به جهانیان، به منظور جلوگیری از احساس تنهایی فلسطینیان و مردم ستم‌دیده غزه ناشی از تهاجم دولت اسرائیل، و ارائه قدرت مقاومت به آنها، روانه آنتن رادیو جوان می‌شود. در روز قدس که روز میعاد با مظلومان غزه و فلسطین است، آنتن رادیو جوان در کنار مظلومان حضور خواهد داشت. ملت ایران و جهان امروز، حامی و یار مظلوم‌ترین مظلومان جهان هستند. گزارشگران رادیو جوان نیز در راهپیمایی عظیم روز قدس شرکت کرده و با مردم ایران در خصوص همدلی و همدردی با مردم غزه و فلسطین گفتگو خواهند کرد. این ویژه برنامه به تهیه کنندگی فاطمه قنبری با اجرای ابوالفضل اینانلو به صورت زنده، ساعت ۹ الی ۱۲ پخش می‌شود. همچنین، در این برنامه، موسیقی و شعر‌هایی نیز اجرا خواهد شد که احساسات و اندیشه‌های مردم را درباره این موضوعات مهم بیان می‌کند.

ضرورت مبارزه با رژیم صهیونیستی

برنامه «فلسطین، بیداری اسلامی» با موضوع بررسی تاریخچه قدس شریف، موضع‌گیری‌های امام خمینی (ره) درباره رژیم صهیونیستی ساعت ۸ صبح آخرین جمعه ماه رمضان به تهیه کنندگی حسین رحمانی و گویندگی فریناز ثریا از رادیو فرهنگ پخش خواهد شد. در این برنامه بیانات حضرت امام خمینی (ره) از نجف تا جماران، درباره لزوم مبارزه با اسرائیل و حمایت از مردم مظلوم فلسطین پخش شده و درباره لزوم برگزاری روز جهانی قدس و چرایی نام‌گذاری چنین روزی از سوی بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی‌مطالبی بیان می‌شود. برنامه زنده روز قدس نیز از گروه جامعه با عنوان «فلسطین قهرمان» به تهیه کنندگی مریم مردانی و گویندگی سیددانیال معنوی و سکینه ارجمندی همزمان با گرامیداشت روز جهانی قدس از ساعت۹ صبح به مدت ۲ ساعت با محوریت پوشش مراسم راهپیمایی مردمی روز قدس در تهران و استان‌ها روی آنتن می‌رود.

تحلیل و بررسی ریشه ها، راهبردها، راه کنش‌ها و بنیاد‌های فکری جنبش حماس به انضمام دستاورد‌های محور مقاومت و طوفان الاقصی، چگونگی شکل گیری انزجار عمومی مردم جهان نسبت به جنایات رژیم صهیونیستی و اعلام همبستگی با مردم مظلوم غزه، در کنار گفتگو با شاعران عرب زبان محور مقاومت، و نگاهی به اشعار احمد درویش، نزار قبانی، سعادت صبا و همچنین توجه به تحولات اخیر منطقه در قالب‌های گفتگو، گزارش و برنامک با رویکرد ترغیب و تشویق عمومی، بعنوان یک تکلیف انسانی برای حضور در راهپیمائی روز قدس، بخش‌هایی از این ویژه برنامه است. «از آتش و زیتون» نیز عنوان ویژه برنامه دیگری است که از ساعت ۱۳ به تهیه کنندگی مریم مردانی با محوریت شعر انتفاضه و نگاهی به قدس شریف و فلسطین در ادبیات فارسی و شعر عرب پخش می‌شود.

پشت سیم خاردار

رادیو صبا به مناسبت روزجهانی قدس ویژه برنامه‌های «لبخند پشت سیم خاردار و خانه مقدس» را راهی آنتن خواهد کرد. ویژه برنامه «لبخند پشت سیم خاردار» ساعت ۹ تقدیم مخاطبان شد و با نگاهی متفاوت با نقد و بررسی آثارادبی درباره واقعه فلسطین این روز را گرامی داشت. ویژه برنامه «خانه مقدس» ساعت ۱۰ پخش شد. این ویژه برنامه باخوانش بخش‌هایی از کتاب‌های شناخته شده درباره قضیه فلسطین و بیت المقدس به گرامیداشت این روز پرداخت. این شبکه رادیویی به مناسبت این روز دو نمایش رادیویی را هم تقدیم شنوندگان کرد.

صدای فلسطین

رادیو مقاومت که بصورت ۲۴ ساعته از ۷ فروردین با شعار صدای فلسطین به برنامه سازی پرداخته، در روز جهانی قدس با تمرکز بیشتر بر نگاه جهانیان به مسئله آزادی قدس به برنامه سازی می‌پردازد. ساعت ۷صبح تا ۱۲ظهر با برنامه روی موج مقاومت، ساعت
۱۴تا ۱۸ با برنامه عصر مقاومت و ساعت ۱۹ تا ۲۴ با برنامه مقاومت بدون مرز روانه آنتن می‌شود.

نمایندگانی از جنبش حماس

برنامه صدای فلسطین روز قدس از ساعت ۹به تهیه کنندگی فرهاد دهنوی از رادیو گفتگو پخش شد. کارشناس مجری برنامه حسین شریفی است و بطور ویژه پرونده نسل کشی رژیم صهیونیستی و حامیان آن در اراضی اشغالی مورد بحث قرار می‌گیرد. این برنامه با حضور نمایندگانی از جنبش حماس و جهاداسلامی فلسطین واقعیت‌های میدان را در این خصوص بیان می‌کند و همینطور ارتباط با خبرنگاران حوزه مقاومت و بیان مصادیق این نسل کشی در غزه به ویژه کشتار زنان و کودکان از جمله رویکرد‌های این برنامه است. طراحی پویش “من در راهپیمایی شرکت می‌کنم” هم از جمله بخش‌های این برنامه است. پویشی که در برنامه دنبال خواهد شد و از مخاطب خواسته می‌شود حضور خود را در راهپیمایی در این برنامه ثبت کند. همچنین به منظور حفظ جنبه بین المللی بودن محتوای برنامه، قرائت قطعنامه‌ها و بیانیه‌ها حتماً در برنامه انجام خواهد شد و از وکلای حقوق بین‌الملل در خصوص چگونگی پیگیری‌های حقوقی برای این نسل کشی بزرگ تاریخ در اراضی اشغالی فلسطین پرسش خواهد شد.

تا رهایی” در مسیر راهپیمایی

شبکه رادیویی تهران از ویژه برنامه “تا رهایی” با استقرار گزارشگران در محل برگزاری راهپیمایی با مردم و مسئولانی که در این مراسم حضور دارند، گفتگو می‌کند. ویژه برنامه «تا رهایی» با هدف بازتاب حضور گسترده هموطنان در راهپیمایی روز قدس از شبکه رادیویی تهران تدارک دیده شده است. از محور‌های اصلی این برنامه می‌توان به شعار امسال که طوفان الاحرار نامگذاری شده، اشاره کرد.

این برنامه نمایش اتحاد امت اسلامی در حمایت از فلسطین و مردم مظلوم غزه و معرفی رژیم کودک کش صهیونیستی به عنوان دشمن مشترک امت اسلامی است. حضور گزارشگران برنامه علیرضا محمدی و مهدی اسماعیلی در مسیر راهپیمایی حضور پرشور و باشکوه ملت همیشه در صحنه ایران اسلامی را منعکس می‌کند و حال و هوای این روز را به سمع جهانیان می‌رساند. همچنین با دعوت از کارشناسان خبره سیاسی به تحلیل و بررسی اتفاقات اخیر در فلسطین و غزه پرداخت می‌شود. شبکه رادیویی تهران پنجشنبه ۱۶ فروردین، از برنامه “پارک شهر” و “سعادت آباد” در فراخوانی از مخاطبان جهت شرکت در راهپیمایی روز قدس دعوت به عمل می‌آورد. برنامه “گفتاورد” گروه سیاسی در این روز به تبیین روز قدس می‌پردازد. ویژه برنامه افطاری “جنت آباد” روز پنجشنبه و برنامه “بیدار باش” با موضوع علل حضور پرشور مردم در راهپیمایی آخرین جمعه ماه رمضان روز قدس و دعوت از مخاطبانش پخش می‌شود.

برنامه “در ساحت حضور” که به پوشش نماز جمعه اختصاص دارد، در بخش‌هایی از برنامه به مراسم راهپیمایی روز قدس در شهرستان‌ها می‌پردازد.

تهدید زندگی و سلامت کودکان فلسطینی

با توجه به محوریت و رسالت شبکه تخصصی رادیو سلامت، این شبکه در روز قدس تصویر امروز نظام سلامت درغزه را به دنیا یادآوری می‌کند. “فلسطین دنیا را ببخش” عنوان برنامه رادیو سلامت در روز قدس است که به تهیه کنندگی ملیحه کاظمی به مدت ۱۲۰ دقیقه روی آنتن می‌رود. این برنامه شامل بخش‌های مختلفی ازجمله بررسی مراکز درمانی و امنیت در زمان جنگ (حقوق بشر)، توجه به کادر درمان در دوره جنگ طوفان الاقصی، حفظ امنیت زنان و کودکان در زمان جنگ، درمان مناسب مجروحان و توانبخشی مصدومان جنگ، روایت مستند خلبان آمریکایی که استعفا داد تا در جنگ علیه مردم بیگناه شرکت نکند و پویش سهم تو و من است. میهمانانی نیز در برنامه بصورت زنده از جمله حسن ابوالقاسمی استاد و فوق تخصص خون و رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله خواهد بود.

یک جهان فریاد

نام ویژه برنامه شبکه رادیویی ورزش در آخرین جمعه ماه رمضان ” یک جهان فریاد” است. این برنامه با هدف گرامیداشت و زنده نگه داشتن روز جهانی قدس و حمایت از جنبش‌های ضد استعماری جهان و مبارزه با صهیونیسم و انعکاس راهپیمایی با شکوه روز جهانی قدس تهیه می‌شود. این برنامه از ساعت ۹ الی ۱۲ با حضور گزارشگران در راهپیمایی و ارتباط با گزارشگران شهرستان‌ها این روز جهانی را پوشش می‌دهد. آیتم‌های این برنامه شامل، پویش عکس خاطره انگیز، کارشناسی فرهنگ شهادت و مقاومت و کلام مقام معظم رهبری در قالب ادبیات مقاومت بود. یک جهان فریاد به تهیه‌کنندگی احمدرضا طاهری و گویندگی میثم نیکنام با قسمت‌های ویژه گزارش و مصاحبه با قهرمانان، ورزشکاران، مدیران ورزشی در راهپیمایی، مسابقه تلفنی، موسیقی، پیامک‌های مردمی، تلفن‌های مردمی و… روی آنتن می‌رود.

شکوه مقاومت؛ ویژه برنامه روز قدس

این شبکه رادیویی همزمان با روز قدس ویژه برنامه «مقاومت» را به همت گروه جامعه، محافل و مسابقات روی آنتن می‌برد. این ویژه برنامه به تهیه کنندگی علیرضا صفرزاده و اجرای محمدمطلب راهپیمایی روز جهانی قدس را در تهران و سایر استان‌های کشور پوشش می‌دهد. گزارشگران برنامه نیما غفارزاده، هادی خادم حسینی وطاهره سادات شاهچراغ هستند و در فواصل مختلف برنامه با غلامرضا احمدی گفتگوی زنده در مسیر راهپیمایی انجام می‌شود. 

صدای طوفان مقاومت در قبله اول

ویژه برنامه «قبله اول» به مناسبت بزرگداشت روز جهانی قدس، روی آنتن رادیو اقتصاد می‌رود. این برنامه با تاکید بر اهمیت مساله فلسطین در دنیا، به بازتاب راهپیمایی روز جهانی قدس می‌پردازد و ابعاد مختلف عملیات طوفان الاقصی بررسی و آینده فلسطین تحت تاثیر اتفاقات اخیر غزه تحلیل می‌شود. همچنین درخصوص ضرورت حمایت همه جانبه جهان اسلام از مردم فلسطین گفتگو خواهد شد و شرایط بحرانی رژیم صهیونیستی توسط کارشناسان اقتصادی و سیاسی واکاوی می‌شود. این برنامه مزین به گزیده‌ای از بیانات حضرت امام خمینی (ره) و سخنان رهبر معظم انقلاب در خصوص فلسفه روز قدس است. در دیگر بخش ها، گزارشگران مستقر دراستان‌ها راهپیمایی‌های مردمی در نقاط مختلف کشور را پوشش می‌دهند و گزارشی نیز در خصوص حمایت دیگر کشور‌های جهان از مردم فلسطین ارائه می‌شود.

تاریخچه اشغالگری رژیم صهیونیست

بسوی قدس نام ویژه برنامه‌ای است که روز جمعه از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۲ تقدیم مخاطبان رادیو معارف می‌شود. هدف این برنامه آگاهی بخشی به مخاطب در خصوص مسأله فلسطین و اشغالگری رژیم صهیونیستی و همچنین تشویق مردم به راهپیمایی است. تاریخچه اشغالگری رژیم صهیونیستی، تاثیر مقاومت غزه در حمایت جهانی، مقاومت و معنویت در غزه و همچنین سکوت مجامع جهانی و سران کشور‌های اسلامی در قبال جنایات اسرائیل از جمله موضوعاتی است که در این برنامه به آن پرداخت می‌شود. برنامه «بسوی قدس» به تهیه کنندگی علی اسماعیلی، اجرای رضا ملایی و سید مرتضی موسوی نژاد و با کارشناسی دکتر توکلی و دکتر ایمانی در آخرین جمعه ماه رمضان به روی آنتن رادیو معارف می‌رود.

دلاوری‌های حماس

“رادیو حنظله:همقدم”، عنوان ویژه برنامه روز قدس رادیو نمایش است. این برنامه زنده و ترکیبی نمایشی به مظلومیت و اقتدار مردم فلسطین به خصوص غزه از زبان کودکی به نام حنظله می‌پردازد. در این برنامه با کارشناسان و ناظران این جنایت قرن گفتگو می‌شود و دلاوری این مردم و شجاعت‌های حماس دلیر که برگی از حماسه ورق زدند روایت می‌شود. “رادیو حنظله:همقدم” به نویسندگی سهیلا خدادادی، گویندگی نسرین نخبه زارع، علیرضا تابان، گزارشگری آتنا سادات محمد پناه و تهیه کنندگی محسن جواهری از ساعت ۹ تا ۱۲ از شبکه رادیویی نمایش پخش می‌شود.

پیام قدس

ویژه برنامه روز قدس رادیو پیام با نام پیام قدس به تهیه کنندگی مجید امجدی فرد به مدت چهار ساعت پخش می‌شود.. این برنامه به پوشش راهپیمایی روز قدس می‌پردازد و تبیین مقاومت اسلامی در منطقه اختصاص دارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

همچنین ببینید

12518698 272 310x165 - «در انتهای گلو» به وجود فضایی پسااستعماری می‌پردازد

«در انتهای گلو» به وجود فضایی پسااستعماری می‌پردازد

کارگردان نمایش «در انتهای گلو» عنوان کرد: این نمایش به شدت روایت محور است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *