منبع

معرفی انواع مخازن نگهداری آب

پایگاه خبری دنیای برند، به طور کلی مخزن‌های آب در سه نوع فلزی، بتنی و پلاستیکی تولید شده که با توجه به مواد به کار رفته در آن کاربردهای خاصی دارند. یکی از اصلی‌ترین کاربردهای منبع آب، ذخیره و نگهداری آب آشامیدنی است که برای این منظور معمولا از نمونه فلزی یا پلاستیک( پلی اتیلن سنگین) استفاده می‌کنند. شاید بتوان گفت بهترین منبع آب برای نگهداری آب شرب نوع پلاستیکی آن است زیرا پلی اتیلن باعث شده تا طعم، بو و رنگ آب عوض نشود، به همین دلیل می‌توان آب را برای زمان‌های طولانی نگهداری کرد. و برای ذخیره سازی و افزایش فشار آب مناسب است.

نوع دیگری از منبع‌های آب که زیاد از آن استفاده می‌شود نمونه فلزی آن است. این مخزن‌ها با استفاده از ورق‌های گالوانیزه ساخته شده، به همین دلیل در حجم‌های یکسان در مقایسه با منبع آب پلاستیکی سنگین‌تر می‌باشند. تنوع این مدل مخزن کم بوده و معمولا به شکل استوانه‌های افقی تولید می‌شوند.

مقایسه تانکر آب فلزی و پلاستیکی

پلی‌اتیلن به کار رفته در منابع آب پلاستیکی سبب تمایز عمده با انواع منابع فلزی شده است بطوری که بسیاری از ساختمان‌سازان منبع پلاستیکی را گزینه بهتری برای استفاده در آپارتمان‌ها می‌دانند. یکی از علل اصلی برتری منبع آب پلاستیکی، طول عمر آن است زیرا این منبع‌ها ضد زنگ بوده و به راحتی دچار خوردگی نمی‌شوند. در مقابل منابع فلزی آب در اتصالات جوشکاری، از همان روزهای اول توسط آب درون مخزن زنگ زده و پوسیده می‌شوند. معمولا ورق‌های گالوانیزه‌ مخازن آب “food grade” نبوده و فقط برای آب غیر شرب قابل استفاده هستند.

image a51af39b53b0a83f1be9d57605687b1f55a9c86f - معرفی انواع مخازن نگهداری آب

 

پلی‌اتیلن موجود در منبع پلاستیکی یک لایه محافظ ایجاد کرده تا از منبع در مقابل اشعه فرابنفش محافظت کند. یکی از مشکلات دیگر مخازن فلزی سرعت زنگ زدن آنهاست. برای جلوگیری از این موضوع، در بازه‌های زمانی مشخص باید مخزن را خالی کرده و قسمت داخلی آن را با مواد رنگی ضد زنگ پوشش داد. آیتم دیگری که باعث برتری منبع آب پلاستیکی شده مزه و بوی آب است که در صورت استفاده از منابع فلزی، بعد از مدتی آب بوی فلز گرفته و طعم آن نیز تغییر می‌کند. اگر بخواهیم از لحاظ قیمت کلی و هزینه‌های جانبی مربوط به نگهداری منبع بررسی کنیم، نمونه پلاستیکی انتخاب مناسب‌تری می‌باشد.

بررسی نمونه‌های مختلف منبع پلاستیکی( پلی‌اتیلنی)

منبع‌های آب پلاستیکی دارای تنوع‌های بسیاری از لحاظ مدل، رنگ‌بندی و ابعاد هستند. این منابع به شکل کتابی، مکعبی شکل، عمودی، افقی، قیفی و زیر پله‌ای تولید شده که با توجه به ظاهری که دارند برای نصب در ساختمان‌ها دارای محدودیت کمتری می‌باشند. در ادامه به بررسی این نمونه‌ها می‌پردازیم.

مخزن آب افقی: منبع‌های آب افقی معمولا در حجم‌های هفتاد تا پنج هزار لیتر تولید می‌شوند اما در صورت نیاز مشتریان در حجم‌های ۶ هزار، ۸ هزار و ۱۰ هزار لیتر نیز قابل سفارش هستند. این مخازن را می‌توان یک، دو و سه لایه طراحی کرد. منبع آب افقی به غیر از مصارف آشامیدنی، برای ذخیره‌سازی آب آتش‌نشانی و نگهداری هر ماده شیمیایی که با پلی‌اتیلن سازگاری دارد، مناسب می‌باشد. ساختار داخلی و بیرونی مخزن‌های افقی بدون درز بوده و به سرعت نصب می‌شوند. انتقال حرارتی این مخازن نسبت به مدل‌های دیگر پایین بوده و در مقابل اسیدها و بازها( یا هر ماده خورنده دیگری) مقاومند. مخازن افقی در رنگ‌های متنوعی همچون سفید، مشکی، زرد، سبز، آبی و قرمز در بازار موجود هستند.

 

این مطلب، خبرآگهی است و پایگاه خبری دنیای برند درباره محتوای آن هیچ نظری ندارد.

همچنین ببینید

wto

تحریم و عدم عضویت در WTO دو مانع تجارت کشور

عضو هیات‌مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت با بیان این که در شرایط نابرابری با رقبای خود هستیم، گفت: دولت چهاردهم در ابتدای کارش باید برنامه راهبرد بلندمدت کشور را تدوین کند تا بداند در طول ماموریت چهار ساله و ۸ ساله‌اش در چه مسیری حرکت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *