cde2a1df 700f 484e b6fe 21507dac402f 660x330 - شیرینی جوزقند نراق برندسازی و ثبت ملی شد

شیرینی جوزقند نراق برندسازی و ثبت ملی شد

جوز قند به عنوان یک محصول سنتی و دستی دارای شاخصه فرهنگی است و حفظ و برندسازی آن دارای اهمیت می باشد و خرید جوز قند جذب گردشگر و آشنایی آن ها با جاذبه های گردشگری را به دنبال داشته است.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند – به نقل از خبرگزاری مهر– بهره گیری ازظرفیت های اقتصادی ازجمله دربخش صنایع دستی وسنتی درشرایط کنونی اقتصادی اهمیت دارد وبرخی سوغات خاص و منحصربه فرد همچون جوزغند نراق، با برندسازی می تواند بسترساز این مهم باشد.

هر ساله در آغاز فصل پاییز، فصل رنگ ها، در شهر نراق از توابع شهرستان دلیجان، پس از گذر از آثار تاریخی، خبرهای بسیاری در موزه مردم شناسی به گوش می رسد. خبر از نمایشگاه عرضه نوعی شیرینی است که تولید آن فرآیندی خاص و منحصر به فرد دارد و در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و تعریفش تا آن سوی مرزها رفته است.

«جوزقند» نوعی شیرینی محلی و سوغات مخصوص شهر نراق، یکی از گران‌ترین شیرینی‌های سنتی کشور با فرآیند تولید خاص و دشوار محسوب می‌شود و امسال نیز همانند سال های پیش نمایشگاه این شیرینی میزبان گردشگران و بازدید کنندگان بسیار است تا کام آن ها را شیرین کند.

برپایی جشنواره‌ها و نمایشگاه‌هایی در راستای معرفی این شیرینی محلی در سال‌های اخیر باعث شده تا استقبال بسیار از آن صورت پذیرد. تولید کنندگان بسیاری از سراسر شهرستان دلیجان گرد هم می آیند تا تولیدات خود را در این نمایشگاه ها که سالی یک بار در فصل پاییز برای بازدیدکنندگان برگزار می شود، عرضه کنند.

بیشتر بخوانید:
کارگران آمازون اعتصاب می کنند

در این میان نیز تولید کنندگانی از زنان سرپرست خانوار را می توان مشاهده کرد که از این طریق امرار معاش می کنند. بنابراین می توان گفت که تولید این شیرینی در نوع خود به درآمدزایی آن ها کمک می کند. این نمایشگاه با غرفه های متنوع از سوغات به معرفی محصولات و آداب و رسوم شهر نراق و شهرستان دلیجان کمک می کنند. از سوی دیگر وجود صنایع دستی مختلف فضای این جشنواره را رونق بخشیده است.

2596157 - شیرینی جوزقند نراق برندسازی و ثبت ملی شد

مراحل طولانی و دشوار تولید شیرینی سنتی جوزقند

یک بانوی تولید کننده جوز قند شهر نراق در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: درسنین کودکی مادرم جوز قند را تولید می کرد و نزدیک به ۱۵ سال است که در این زمینه فعالیت می کنم.

آزاده نصر اللهی در خصوص نحوه درست کردن جوز قند گفت: هسته های تلخ میوه ها را می شکنیم و داخل آب می جوشانیم و با آجر روی هسته ها می کشیم تا پوست هسته جدا شود در نهایت مغز سفید باقی می ماند. سپس چند روز در آب سرد قرار می دهیم تا تلخی آن گرفته و شیرین شود. بعد در معرض آفتاب نیمه خشک می‌شود و پس از چند روز، طی مراحلی آن ها را شیرین و خشک می کنیم.

وی افزود: سپس مخلوطی از آرد مغز بادام، گردو، شکر، هل و آرد نخودچی درون میوه قرار می‌گیرد و دوباره در معرض آفتاب قرار داده می شود تا به طور کامل خشک شود و سپس با یک رشته نخ به شکل دانه‌های تسبیح به هم متصل می‌کنیم.

بیشتر بخوانید:
نساجی بروجرد یک برند ملی است

این تولید کننده بیان کرد: جوز قند بنا به تنوع ذائقه افراد متفاوت است حتی برای افراد دیابتی به طور متفاوت تهیه می شود. برگزاری نمایشگاه در سال یک بار درآمد چندانی به همراه ندارد و باید در این زمینه اطلاع رسانی کرد.

وی گفت: تولید جوز قند بسیار دشوار است و زمان زیادی می برد و انتظار می رود که اقداماتی برای برند شدن این شیرینی صورت پذیرد، تا بتوانیم درآمد بیشتری در این زمینه داشته باشیم.

3253294 - شیرینی جوزقند نراق برندسازی و ثبت ملی شد

ضرورت برندسازی تولید شیرینی سنتی جوزقند

در ادامه فرماندار دلیجان  اظهار داشت: با توجه به امکانات محدود، اما همچنان در حفظ، باز تولید و رونق صنایع دستی و سوغات شهر نراق اقدامات خوبی انجام شده است.

سیامک سلیمانی گفت: جوز قند به عنوان یک محصول سنتی و دستی دارای شاخصه فرهنگی است و حفظ و برندسازی آن دارای اهمیت می باشد و خرید جوز قند جذب گردشگر و آشنایی آن ها با جاذبه های گردشگری را به دنبال داشته است.

وی ادامه داد: برگزاری نمایشگاه جوز قند تقویت اقتصاد محلی شهر نراق را به دنبال دارد. از طرفی همانطور که اشاره شد به توسعه گردشگری نیز کمک می کند. شاید تعدادی از فعالیت های اقتصادی با تجمیع پول همراه باشد، اما حسن صنایع دستی و سوغات ایجاد عدالت اجتماعی و اقتصادی در درآمدزایی است.

سلیمانی گفت: با همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان در خصوص بازنگری طرح جامع گردشگری دلیجان اقدامات مطلوبی انجام شده و قرار گرفتن شهرستان دلیجان در کریدور مواصلاتی کشور، دلیلی برای برگزاری نمایشگاه های بیشتری می باشد.

در این رابطه رئیس شورای اسلامی شهر نراق اظهار داشت: برگزاری چنین نمایشگاه هایی معرفی دستاوردهای بانوان و افزایش گردشگران را به دنبال دارد.

بیشتر بخوانید:
تفاوت قیمت‌های دارو بدلیل وجود برندها و شرکت‌های مختلف در حوزه دارویی

مهدی آعلی ادامه داد: در سال های گذشته از این قبیل نمایشگاه ها استقبال شده است و امیدواریم امسال نیز مورد توجه بازدیدکنندگان قرار گیرد.

وی اظهار کرد: با توجه به شرایط اقتصادی، بانوان تولید کننده جوز قند به همراه همسران خود می توانند درآمدی را در مدت برگزاری جشنواره از فروش این محصول کسب کنند.

رئیس شورای اسلامی شهر نراق افزود: صنایع دستی افراد تحت پوشش مرکز خیریه سمانه دو دهک دلیجان نیز در این نمایشگاه عرضه می گردد و پس از این نمایشگاه جشنواره زعفران با همکاری کشاورزان منطقه برگزار می شود.

3253295 - شیرینی جوزقند نراق برندسازی و ثبت ملی شد

نمایشگاه جوزقند فرصتی برای معرفی سوغات و فرهنگ تاریخی نراق

همچنین سرپرست شهرداری نراق در این زمینه اظهار داشت: امسال یازدهمین نمایشگاه جوز قند تحت عنوان سوغات محلی و صنایع دستی در قالب ۱۷ غرفه در شهر نراق برگزار می شود.

غلامحسین فلاح ادامه داد: این نمایشگاه از نهم لغایت سیزدهم مهرماه در محل موزه مردم شناسی شهر نراق برگزار می شود.

وی بیان کرد: شیرینی جوز قند سال ۹۴ ثبت شده ملی است و بانوان نراق در فصل برداشت محصول در مدت یک ماه در زمان بین مهر تا اواخر آبان با استفاده از میوه جاتی مثل آلو، زردآلو و پودر، خلال گردو و بادام این شیرینی را تولید می‌کنند.

سرپرست شهرداری شهر نراق اظهار کرد: این نمایشگاه با هدف توسعه گردشگری و محصولات مشاغل خانگی، معرفی آداب و رسوم و سنت ها برگزارمی شود و در کنار این نمایشگاه آثار تاریخی زیادی در شهر تاریخی نراق وجود دارد که گردشگران از آن بازدید می کنند.

بیشتر بخوانید:
بی مهری به گراند هتل برند گردشگری قزوین

برگزاری نمایشگاه های سوغات حفظ باور و فرهنگ اصیل ایرانی را در یک خطه نشان می دهد گرچه سالیان متمادی از سوغات ها و فرهنگ های اصیل فاصله گرفته ایم اما ذوق هنر تولید کنندگان در کار تولید نشان از احیای این قبیل محصولات و رونق تولید در سطح یک شهرستان دارد و حمایت بیشتر از این افراد و برگزاری نمایشگاه های بیشتر به ایجاد انگیزه اشتغال در این زمینه در افراد کمک می کند.

همچنین ببینید

برند هیوندای

پیش بینی برند هیوندای برای رشد فروش بیشتر خودروهای الکتریکی

پایگاه خبری دنیای برند، هیوندای موتور رشد قوی خودروهای الکتریکی را پس از جهش سود …