62865258 660x330 - برترین پژوهش‌های دانشگاه «ام‌آی‌تی» در سال ۲۰۲۳

برترین پژوهش‌های دانشگاه «ام‌آی‌تی» در سال ۲۰۲۳

دانشگاه «ام‌آی‌تی» در سال ۲۰۲۳ نیز مانند سال‌های گذشته پژوهش‌های بسیاری را ارائه داد. در این گزارش به برخی از پژوهش‌های برتر دانشگاه «ام‌آی‌تی» در سال ۲۰۲۳ می‌پردازیم.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند و به نقل از ام‌آی‌تی نیوز، سال ۲۰۲۳ یک سال پربار دیگر برای جامعه تحقیقاتی «ام‌آی‌تی»(MIT) بود. با پایان یافتن سال، ام‌آی‌تی نیوز به برخی از مشهورترین پژوهش‌های این دانشگاه در ۱۲ ماه گذشته پرداخته است. در این گزارش، پژوهش‌های برتر دانشگاه ام‌آی‌تی در سال ۲۰۲۳ را مرور می‌کنیم.

۱. آب شیرین‌کن ارزان‌تر. مهندسان دانشگاه ام‌آی‌تی یک سیستم نمک‌زدایی ابداع کردند که می‌تواند آب شیرین را با روشی ارزان‌تر از آب لوله‌کشی تولید کند. این دستگاه که از انرژی خورشیدی نیرو می‌گیرد، از مشکلات انسداد نمک که گریبان‌گیر سایر طراحی‌ها می‌شود، جلوگیری می‌کند.

بیشتر بخوانید:

دستگاه آب‌شیرین‌کن خورشیدی با هزینه کمتر از آب لوله‌کشی

۲. چرا بتن رومی تا این اندازه بادوام بود؟ پژوهشگران دانشگاه ام‌آی‌تی، راهبردهای تولید بتن باستانی را کشف کردند که دوام معروف بتن رومی را پدید آوردند. این پژوهش ممکن است کلید طراحی نوعی بتن را ارائه دهد که هزاران سال دوام می‌آورد.

۳. چت‌بات ChatGPT بهره‌وری کارکنان را افزایش می‌دهد. دو دانشجوی مقطع دکتری در دپارتمان اقتصاد دانشگاه ام‌آی‌تی دریافتند که ChatGPT بهره‌وری کارکنانی که وظایفی مانند نوشتن نامه‌های پوششی یا ایمیل‌های دقیق و تحلیل هزینه و سود را بر عهده دارند، افزایش می‌دهد. وظایف در این پژوهش کاملا کپی کردن نبودند اما دسترسی به ChatGPT زمان لازم برای تکمیل آنها را تا ۴۰ درصد کاهش داد و کیفیت خروجی را بهبود بخشید.

۴. کنترل دیابت بدون تزریق انسولین. مهندسان دانشگاه ام‌آی‌تی با ارائه یک رویکرد درمانی احتمالی برای دیابت نوع یک، نوعی دستگاه کاشتنی را طراحی کردند که صدها هزار سلول جزایر لانگرهانس تولیدکننده انسولین را حمل می‌کند. همچنین، این روش دارای کارخانه اکسیژن داخلی خود است که با شکافت بخار آب موجود در بدن، اکسیژن تولید می‌کند تا سلول‌ها را سالم نگه دارد.

بیشتر بخوانید:

درمان دیابت با ایمپلنت مولد اکسیژن

۵. آشکارسازی ارتباطات بین مغز و روده. مهندسان دانشگاه ام‌آی‌تی، فیبرهایی را طراحی کردند که انواع حسگرها و منابع نوری برای تحریک اپتوژنتیک در آن تعبیه شده بودند تا مدارهای عصبی متصل‌کننده روده و مغز را کنترل کنند. این گروه پژوهشی با دستکاری کردن سلول‌های روده موش‌ها نشان دادند که فناوری آنها می‌تواند احساس سیری یا رفتار پاداش‌جویی را القا کند.

بیشتر بخوانید:

پیشرفت بزرگ دانشمندان در درک رابطه مغز و روده

۶. گرایش «whom of which». یک استاد و دانشجوی زبان‌شناسی دانشگاه ام‌آی‌تی، ظهور نوع جدیدی از جمله‌سازی را بررسی کردند و دریافتند عبارت whom of which از قوانین بسیار خاصی پیروی می‌کند که ماهیت آنها به بحث گسترده‌تر در مورد نحو می‌انجامد. این مقاله، توجه بسیاری از مخاطبان را جلب کرد و بسیاری از آنها مقاله را مطالعه کردند.

۷. ابرخازن ساخته‌شده از مواد باستانی. نوع جدیدی از ابرخازن می‌تواند ذخیره انرژی ارزان و مقیاس‌پذیر را برای منابع انرژی تجدیدپذیر فراهم کند. این دستگاه از مواد باستانی مانند سیمان، کربن سیاه و آب ساخته شده است که همه جا حاضر هستند.

بیشتر بخوانید:

ساخت یک ابرخازن جدید از قدیمی‌ترین مواد در تاریخ

۸. اسکنر اولتراسوند پوشیدنی. پژوهشگران دانشگاه ام‌آی‌تی، یک برچسب طراحی کردند که می‌توان آن را در لباس زیر زنانه تعبیه کرد تا امکان تشخیص زودهنگام سرطان پستان را فراهم کند. افرادی که در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان پستان در فاصله بین ماموگرافی‌های معمول هستند، می‌توانند از این برچسب استفاده کنند.

بیشتر بخوانید:

برچسبی که سرطان پستان را در مراحل اولیه تشخیص می‌دهد

۹. سیستم جدیدی برای ویرایش ژنوم انسان. یک سیستم شبیه به «کریسپر»(CRISPR) که به تازگی کشف شده است، می‌تواند روزی برای ویرایش DNA با دقت بیشتری نسبت به سیستم‌ «CRISPR/Cas» به کار گرفته شود. این سیستم شامل اولین آنزیم برش‌دهنده DNA با هدایت آران‌ای است که در یوکاریوت‌ها یافت می‌شود.

پایان


منبع

همچنین ببینید

63108781 310x165 - اولین ماهواره تمام برقی چین آغاز به کار کرد

اولین ماهواره تمام برقی چین آغاز به کار کرد

این ماهواره که برای عملیات در مدار زمین‌ثابت در نظر گرفته شده است، اولین ماهواره‌ای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *