کاتالوگ سرویس

راه‌اندازی سامانه فراداده و کاتالوگ سرویس

پایگاه خبری دنیای برند، مدیر پایگاه ملی داده‌های علوم‌زمین کشور از راه‌اندازی سامانه فراداده و کاتالوگ سرویس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور خبر داد.

به گزارش شاتا به نقل از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، امید اردبیلی گفت: در حال حاضر طیف وسیعی از اطلاعات و داده‌ها در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور موجود و این اطلاعات نیازمند طبقه‌بندی، نگهداری و اشتراک گذاری است.

به گفته مدیر پایگاه ملی داده‌های علوم‌زمین کشور، پایگاه ملی داده‌های علوم‌زمین در سامانه جدیدی که تحت عنوان “سامانه فراداده و کاتالوگ سرویس” (csw.ngdir.ir) نامگذاری شده، اطلاعات موجود در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، اعم از اسناد توصیفی، اطلاعات مکانی، پایگاه داده، نرم‌افزار و چند رسانه را به صورت طبقه‌بندی شده و مکانی نگهداری و با توجه به سیاست حاکم ارایه می‌کند.

اردبیلی ضمن اشاره به نامگذاری سال ۱۴۰۰ از سوی مقام معظم رهبری تحت عنوان سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها، خاطرنشان کرد: پایگاه ملی داده‌های علوم‌زمین در نظر دارد تمام توان خود را همانند سال‌های گذشته به منظور ارتقا بسترهای مناسب اشتراک‌گذاری داده‌ در حوزه علوم زمین و معدن به کار گیرد و با پشتیبانی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، گام مهمی در توسعه بخش معدن با افزایش بهره‌وری عملیاتی و اقتصادی بردارد.

وی با تأکید بر این‌که پایگاه ملی داده‌های علوم‌زمین همواره در چارچوب مجوزهای قانونی ارائه شده برای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور عمل می‌کند، تصریح کرد: یکی از این مجوزهای قانونی، بند “د” ماده ۲۱ قانون برنامه چهارم مبنی بر بهبود و گسترش سیستم‌های اطلاع رسانی، توسعه و گسترش پایگاه ‌داده‌های علوم زمین به‌منظور دسترسی سرمایه‌گذاران و کارآفرینان به اطلاعات موردنیاز‌ توسط دولت است.

اردبیلی ادامه داد: بر همین اساس سامانه فراداده و کاتالوگ سرویس به مرحله اجرا رسانده شد تا کاربران به سهولت و با صرف زمان اندک به طیف گسترده‌ای از اطلاعات موجود در سازمان ‌زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور دسترسی داشته باشند.

مدیر پایگاه ملی داده‌های علوم‌زمین کشور در ادامه درباره فعالیت‌های مجموعه متبوع خود گفت: پایگاه ملی داده‌های علوم‌زمین کشور با راه‌اندازی، توسعه و به روزرسانی سامانه‌های مکان‌محور در نظر دارد تا اطلاعات و داده‌های سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور را در بستری مناسب ارائه نماید.

وی افزود: سامانه “فراداده و کاتالوگ سرویس” به صورت جامع این امکان را به کاربران می‌دهد تا با ابزارهای پیشرفته جستجو و همچنین جستجوی یک محدوده مکانی مشخص، آمار اطلاعات موجود در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور را در مورد آن محدوده بر اساس نوع، اعم از توصیفی یا مکانی (نقشه، گزارش…) و یا موضوع دریافت نموده و به منظور دسترسی به داده های مورد نیاز بر اساس سیاست های تعریف شده از سوی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور اقدام نمایند. شایان ذکر است؛ سامانه فرداداده با ارائه مکانیزم ایجاد شناسنامه برای داده‌ها، همراه با مدیریت فرآیند تهیه و تولید داده‌، مانع از هرگونه دوباره‌کاری گردیده و یک دستاورد بزرگ در حیطه ارائه داده‌های علوم‌زمین به شمار می‌رود.

همچنین ببینید

5593361 - قیمت سکه سقوط کرد

قیمت سکه سقوط کرد

پایگاه خبری دنیای برند، قیمت طلای جهانی از سطح ۲۰۳۰ دلار تا ۱۹۹۴ دلار ریزش …

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x