اقتصاد

تحقق راهبرد مقاوم سازی اقتصاد و خنثی سازی تحریم‌ها در وزارت صمت

پایگاه خبری دنیای برند، وزارت صمت در آستانه چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بخشی از گزارش عملکرد و اقدامات خود را منتشر کرد. در این گزارش به ثبات قیمت‌ها و تعادل پایدار بازار فولاد و سیمان در عین نواسانات ارزی اخیر به عنوان نشانه تحقق راهبرد مقاوم سازی اقتصادی و خنثی سازی تحریمها در وزارت صنعت، معدن و تجارت اشاره شده است.

به گزارش شاتا، نوسانات ارزی همزمان با کسری عرضه مواد اولیه و پایه حوزه صنعت و خدمات، طی سالیان اخیر از عمده‌ترین مشکلات حوزه تولید بوده که خروجی آن منتج به سهمیه‌بندی خوراک صنایع و عدم امکان استفاده از ظرفیت کامل واحدهای صنعتی شده است.

هدفگذاری برای محدود کردن ارتباط مستقیم قیمت مواد اولیه با نوسانات ارزی

به منظور رفع این مشکل، وزارت صنعت، معدن و تجارت در دولت سیزدهم با یک تغییر استراتژی، هدف را بر تامین حداکثری مواد اولیه حوزه صنعت قرار داده و به دنبال حذف سهمیه ها و محدود کردن ارتباط مستقیم قیمت مواد اولیه با نوسانات ارزی کشور شد تا با کاهش تورم تولید(PPI)، در ادامه شاهد افت تورم مصرف کننده(CPI) در کشور و رشد تولید و تقاضا باشیم.
در این راستا با بررسی تجربیات تامین مواد اولیه حوزه تولید و خدمات در کشورهای مختلف و نشست‌های مشترک با انجمن‌های تخصصی مربوطه، پروژه اصلاح ساختار بازار کالاهای پایه در قالب سبد پروژه‌های تحولی وزارت صمت به اجرا درآمد.

طراحی الگوی جدید ساماندهی بازار کالاهای پایه بر مبنای ۲۶ ابزار مختلف حاکمیتی

بر اساس این پروژه، کالاها به شش گروه مازاد عرضه و کسری عرضه بر اساس عملکرد دوره‌های گذشته تقسیم‌بندی شد و الگوی جدید ساماندهی بازار کالاهای پایه بر مبنای ۲۶ ابزار مختلف حاکمیتی طراحی گردید.
این الگو بر روی کالاهای پایه قابل عرضه در بورس کالا به صورت تدریجی پیاده‌سازی شد، پذیرش انبارهای تولیدکنندگان توسط بورس کالا، راه اندازی معاملات بلند مدت کشف پریمیوم، راه اندازی معاملات عرضه تلفیقی و لغو سهمیه بندی کالاهای دارای مازاد عرضه در این راستا انجام گرفت.

انجام بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان معامله کالاهای پایه در بورس کالا

بر این اساس بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان معامله کالاهای پایه در بورس کالا بر مبنای الگوی جدید انجام شد که انتظار می‌رود این رقم تا پایان بهمن ماه ۱۴۰۰ از ۳۰ هزار میلیارد تومان عبور کند.
در این چارچوب، توسعه سامانه های مرتبط با پیاده سازی الگو شامل سامانه جامع تجارت، سامانه‌های بورس کالا و انبارها و اتصال آن به یکدیگر و سامانه‌های گمرک انجام شد و اتصال به سامانه مالیات و بانک ها نیز به صورت محدود برقرار شده که در آینده نزدیک کامل خواهد شد.
همچنین دسته بندی ابزار ها به حوزه اختیارات صمت، دولت و مجلس و اقدام به منظور استفاده از کلیه ابزارها (اخذ مجوز ستاد تنظیم بازار دولت، ارسال درخواست به شورای اقتصاد و ارسال درخواست اصلاح قوانین به مجلس و….) نیز در دستور کار قرار گرفت.

ثبات در بازار سیمان و فولاد با اجرای الگوی جدید ساماندهی بازار کالاهای پایه

به رغم افزایش قیمت دلار، بازار فولاد با ثبات بوده و پیروی قیمت محصولات فولادی از دلار حذف شده است. همچنین بازار سیمان علی رغم افزایش قیمت در تابستان ۱۴۰۰، از آبان‌ماه با ثبات شده و قیمت سیمان به مبالغ قبل از افزایش قیمت‌ها کاهش یافته است.

تحقق راهبرد مقاوم سازی اقتصاد و خنثی سازی تحریم‌ها در وزارت صمت

ثبات و تعادل بازار سیمان و فولاد در عین نوسانات اخیر بازار ارز نشانه‌ تحقق راهبرد مقاوم سازی اقتصاد و خنثی سازی تحریم‌ها در وزارت صمت است. از ابتدای کار دولت سیزدهم حسب تأکید وزیر صنعت، معدن و تجارت تمامی برنامه‌های مرتبط با تنظیم بازار به نحوی پیش رفت که در صورت تداوم تحریم‌های ظالمانه دشمنان و همچنین نوسانات ارزی در کشور، کمترین تأثیر ممکن در قیمت، ثبات و تعادل بازار داخلی اتفاق بیفتد که ثبات این روزهای بازار سیمان و فولاد در همین نوسانات ارزی نشان دهنده تحقق این راهبرد وزارت صمت است.

همچنین ببینید

ممبر واقعی تلگرام

معرفی بهترین روش‌ها برای خرید ممبر واقعی تلگرام

پایگاه خبری دنیای برند، تلگرام، با امکاناتی که فراهم می‌کند، یکی از برترین پلتفرم‌های ارتباطی …

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x