عوارض صادراتی

اعمال عوارض صادراتی محرک بزرگی در مسیر توسعه زنجیره ارزش، اشتغال‌زایی و هم‌سو با شعار سال است

پایگاه خبری دنیای برند، رئیس هیئت مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران فهرست صادراتی تعیین‌شده برای عوارض بر صادرات برخی از پلیمرها را بسیار هوشمندانه دانست و گفت: نکته مهم در این طرح، تأمین مواد اولیه مورد نیاز بازار داخلی و صنایع تکمیلی است و این موضوع می‌تواند محرک بزرگی در مسیر توسعه زنجیره ارزش و اشتغال‌زایی به شمار رود که با شعار سال نیز هماهنگ است.

ترکمان با اشاره به وضع عوارض بر صادرات مواد اولیه، مواد خام و محصولات میانی که در روزهای گذشته خبرساز شده و به مباحث متفاوتی منتهی شده است، توضیح داد: با توجه به تلاش‌ها برای تأمین نیاز داخلی مواد اولیه، وضع این عوارض موردحمایت انجمن ملی صنایع پلیمر ایران به‌عنوان گسترده‌ترین تشکل مصرف‌کننده این گروه کالایی در کشور است.

وضع عوارض بر صادرات برای مدیریت بازار داخلی است

وی عنوان کرد: وضع عوارض بر صادرات برخی از مواد اولیه پلیمری یا ترکیبات شیمیایی بخشی از برنامه گسترده وزارت صمت برای مدیریت بازار داخلی است و این عوارض تنها یکی از بخش‌های آن به شمار می‌رود.

عوارض بر صادرات برخی پلیمرها از حجم صادراتی بسیار محدودی برخوردار است

رئیس هیئت‌مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران، گفت: عوارض بر صادرات برخی از پلیمرها از حجم صادراتی بسیار محدودی برخوردار بوده که باوجود اهمیت بسیار زیاد برای بازار داخلی، صادرات آن‌ها درمجموع به ۲ درصد تولید داخلی کل پلیمرها نیز نمی‌رسد.

عرضه حداکثری در بورس کالا و واردات مواد اولیه دارای کسری در بازار داخلی

وی همچنین تصریح کرد: عرضه حداکثری در بورس کالا و واردات آن دسته از مواد اولیه که با کسری در بازار داخلی روبه‌رو هستند، یکی از ارکان مهم این طرح برای تنظیم بازار داخلی است که از سوی شخص معاون اول رئیس‌جمهوری در حال پیگیری است.

اعمال عوارض بر صادرات برخی از مواد اولیه‌ای که در بازار داخلی به آن نیاز داریم

نماینده اتاق بازرگانی در کمیته تخصصی پتروشیمی کارگروه تنظیم بازار در ادامه، گفت: یکی از بخش‌های این طرح اعمال عوارض بر صادرات برخی از مواد اولیه‌ای است که در بازار داخلی به آن نیاز بوده و تقاضا برای آن‌ها بیش از عرضه‌ است، بر این اساس این گروه‌های کالایی به واردات نیاز دارند، بنابراین صادرات آن‌ها نه‌تنها توجیه نداشته بلکه نیاز به مدیریت دارد.

وضع عوارض بر صادرات آخرین حلقه تأمین نیاز داخلی است

ترکمان در بخش دیگری از سخنان خود، مدیریت گرید و به شکل دقیق‌تر، تولید گریدهایی که نیاز بازار داخلی است را یکی از ارکان این طرح دانست و افزود: در کنار این موارد، وضع عوارض بر صادرات آخرین حلقه برای تأمین نیاز داخلی به شمار می‌رود.

حجم صادرات بسیار محدود کالاهایی که با وضع عوارض روبه‌رو شده‌اند

وی در ادامه بیان کرد: نکته مهم آن‌که آن دسته گروه‌های کالایی که با وضع عوارض روبه‌رو شده‌اند، حجم صادرات بسیار محدودی دارند و کشور ما یک واردکننده محسوب می‌شود؛ بنابراین وضع عوارض تأثیری بر این بازار ندارد. استایرن منومر، پلی‌اتیلن ترفتالات ها،MDI ، TDI و پلی پروپیلن ها از این دسته محصولات به شمار می‌روند که یا صادرات نداشته یا رقم آن به‌قدری ناچیز است که اهمیت چندانی پیدا نمی‌کند.

وضع عوارض به حمایت گسترده‌ای از تولید داخلی منتهی می‌شود

رئیس هیئت‌مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران در ادامه عنوان کرد: با توجه به برآوردهای صورت گرفته، میزان صادرات کالاهایی که با وضع عوارض روبه‌رو شده‌اند به دو درصد تولید کل پلیمرها در کشور نمی‌رسد، بنابراین اثری بر روند سودآوری کل در صنعت پتروشیمی بر جای نگذاشته، بلکه به حمایت گسترده‌ای از تولید داخلی منتهی می‌شود، زیرا نیاز صنایع تکمیلی را تأمین خواهد کرد.

حمایت صنایع تکمیلی از هر طرحی که به تأمین امن و مستمر مواد اولیه منتهی شود

ترکمان همچنین عنوان کرد: با توجه به این موارد، صنایع تکمیلی از هر طرحی که به تأمین امن و مستمر مواد اولیه منتهی شود، حمایت می‌کنند زیرا اشتغال‌زایی گسترده‌ای را در زنجیره ارزش به همراه دارد و به مردمی شدن اقتصاد و تأمین نیازهای جامعه ختم می‌شود.

پایگاه خبری دنیای برند را در اینستاگرام دنبال کنید

وی در پایان گفت: بر اساس برآوردهای آماری شرکت ملی صنایع پتروشیمی درصورتی‌که این طرح بتواند از صادرات تنها ۹۰ هزار تن (۱ درصد تولید داخلی) از مواد اولیه جلوگیری کرده و به مصرف آن‌ها در صنایع داخلی منتهی شود، امکان اشتغال‌زایی نزدیک به ۱۵ هزار نفر را ایجاد خواهد کرد.

منبع: شاتا

همچنین ببینید

India becomes the global leader in stock offerings 310x165 - هند رهبر جهانی عرضه سهام می‌شود

هند رهبر جهانی عرضه سهام می‌شود

پایگاه خبری دنیای برند، هند از چین پیشی می‌گیرد تا به رهبر جهانی عرضه اولیه …

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x