رتبه بندی صادرکنندگان

جزییات شیوه‌نامه ارزیابی شاخص‌های رتبه بندی صادرکنندگان

پایگاه خبری دنیای برند، بر اساس شیوه‌نامه‌ای که سازمان توسعه تجارت ایران سال گذشته تدوین و به تازگی ابلاغ شده‌است، رتبه بندی صادرکنندگان بر اساس شاخص‌های مسولیت‌پذیری، مالی و کسب‌و‌کار کمی، مورد ارزیابی قرار گرفته می‌شوند.

شیوه‌نامه ارزیابی شاخص‌های تخصصی رتبه‌بندی صادرکنندگان که سال گذشته از سوی سازمان توسعه تجارت ایران تدوین شده بود، ابلاغ شد. بر اساس این شیوه‌نامه، صادرکنندگان بر مبنای چهار شاخص، مسولیت‌پذیری، مالی، کسب‌و‌کار کمی و کسب‌و‌کار کیفی، رتبه‌بندی شده و اطلاعات آنان روی سامانه جامع تجارت قرار می‌گیرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، بنا بر اعلام سازمان توسعه تجارت ایران، این شیوه‌نامه «به منظور اطمینان از بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور و کنترل ورود اشخاص فاقد اهلیت به حوزه صادرات غیرنفتی و تخصصی کردن صادرات» تدوین شده و میزان فعالیت و سقف اعتباری کارت‌های بازرگانی صادرکنندگان، روی «سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری» قابل دسترسی است.

بر مبنای این شیوه‌نامه، اطلاعات شاخص‌هایی که دارای مرجع مشخص در سطح کشور هستند، شامل مسولیت‌پذیری، مالی و کسب‌و‌کار کمی، از مراجع ذی‌ربط تجمیع و پردازش شده و رتبه‌بندی تمامی بازرگانان فعال بر اساس آن انجام خواهد گرفت و در دوره‌های زمانی سه ماهه نیز به‌روزرسانی می‌شود. همچنین امکان مشاهده سقف اعتباری، رتبه و شاخص‌های آن از طریق سامان جامع تجارت برای تمامی بازرگانان فراهم است.

در این شیوه‌نامه تصریح شده است که «بازرگانان در صورت تمایل می‌توانند در مورد شاخص‌های مربوط به کسب‌و‌کار کیفی که دارای مرجع مشخص در سطح کشور نبوده و نیازمند دریافت اسناد و مدارک از متقاضی و ارزیابی‌های خبره‌محور است، به موسسات رتبه‌بندی دارای مجوز فعالیت از سازمان بورس و اوراق بهادار مراجعه کنند و طبق تفاهم انجام شده با این سازمان، نتایج ارزیابی شاخص‌های موردنظرپس از ثبت در سامانه کودال توسط هر یک از موسسات و تایید سازمان بورس، به طور مستقیم در سازمانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری اعمال خواهد شد.

همچنین در این شیوه‌نامه تاکید شده است که «شاخص‌های کسب‌و‌کار کیفی اختیاری بوده و بازرگانان در هر دوره، مجازند صرفا از طریق موسسات مورد تایید اعلام شده از طریق سامانه برای آن دوره، برای ارزیابی شاخص‌های کسب‌و‌کار کیفی اقدام کرده و در غیراینصورت به هیچ‌وجه نتایج ارزیابی قابل اعمال و استفاده در سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری نخواهد بود.

پایگاه خبری دنیای برند را در اینستاگرام دنبال کنید

همچنین «صادرکنندگان به هنگام انجام صادرات ملزم به رعایت سقف اعتباری بوده و در صورتی که تقاضای استفاده مجدد از سقف اعتباری صادرات خود را داشته باشند، می‌بایست ابتدا نسبت به رفع تعهدات ارزی اقدام کنند تا درخواست صادرات آنها در سامانه مورد تایید قرار گیرد.

جزییات شیوه‌نامه ارزیابی شاخص‌های رتبه بندی صادرکنندگان:

Details of the method of evaluating the ranking indicators of exporters1 - جزییات شیوه‌نامه ارزیابی شاخص‌های رتبه بندی صادرکنندگانDetails of the method of evaluating the ranking indicators of exporters2 - جزییات شیوه‌نامه ارزیابی شاخص‌های رتبه بندی صادرکنندگانDetails of the method of evaluating the ranking indicators of exporters3 - جزییات شیوه‌نامه ارزیابی شاخص‌های رتبه بندی صادرکنندگانDetails of the method of evaluating the ranking indicators of exporters4 - جزییات شیوه‌نامه ارزیابی شاخص‌های رتبه بندی صادرکنندگانDetails of the method of evaluating the ranking indicators of exporters5 - جزییات شیوه‌نامه ارزیابی شاخص‌های رتبه بندی صادرکنندگانDetails of the method of evaluating the ranking indicators of exporters6 - جزییات شیوه‌نامه ارزیابی شاخص‌های رتبه بندی صادرکنندگانDetails of the method of evaluating the ranking indicators of exporters7 - جزییات شیوه‌نامه ارزیابی شاخص‌های رتبه بندی صادرکنندگان

پایان

همچنین ببینید

برند بوئینگ

بدقولی دیگری از برند بوئینگ

پایگاه خبری دنیای برند، برند بوئینگ ماموریت فضانورد استارلاینر را به تعویق انداخت. به نقل …

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x