جمعه بازار پروانه،پارکینگ پروانه

فعالیت ۱۲۰۰ نفر در جمعه بازار پروانه

پایگاه خبری دنیای برند،شهردار تهران گفت: تلاش می کنیم در بودجه ۱۴۰۰ انعطاف بیشتری داشته باشیم و به اقتصاد محلی و توانمندی محلی هم توجه کنیم . جمعه بازار پروانه یکی از این موارد است که کسی برنامه ریزی دولتی و حکومتی برای آن نکرده است.

 بنابر اعلام سایت شهر، پیروز حناچی، شهردار تهران در مراسم آیین بازگشایی جمعه بازار پروانه با یاد و خاطره سردار شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: به یاد دارم ایشان و آقای خرم – وزیر راه وقت – در زلزله بم تلاش های فراوانی برای نجات مصدومان داشتند. من آن روزها در سالن فرودگاه کارهای اعزام مجروحین  به مراکز درمانی را انجام می دادم.

او در ادامه گفت: تپه های عباس آباد جای بسیار مهمی است و زنده یاد بهنام اتابکی نقش زیادی در ساماندهی این مجموعه داشت و اگر آن گروه منسجم در آن دوره عمل نمی کرد و پشتیبانی نمی شد، خیلی از این اتفاقات خوب نمی افتاد.

حناچی با اشاره به شرایط شیوع کرونا در کشور گفت: در این دوران اقتصاد آنها که روزمزد بودند تحت تاثیر قرار گرفته و در بودجه ۱۴۰۰ به این موضوع توجه کرده ایم که  طبق آمار این بحران اقتصادی ۳۰درصد جمعیت شاغلان را در بر می گیرد و شهرداری هم نسبت به این موضوع حساسیت خواهد داشت. بنابراین تلاش می کنیم در بودجه ۱۴۰۰ انعطاف بیشتری داشته باشیم و به اقتصاد محلی و توانمندی محلی هم توجه کنیم .جمعه بازار پروانه یکی از این موارد است که کسی برنامه ریزی دولتی و حکومتی برای آن نکرده است.

او در ادامه گفت: شاید یک نیاز  بود و مردم بخشی از  اوقات فراغت شان را در این بازار پر می کردند . این بازار با ظرفیت هایی شکل گرفته بود که خیلی مورد استفاده نبودند.

حناچی به تعطیلی پاساژ پروانه اشاره کرد و گفت: شرایط کرونایی در این اتفاق تاثیر داشت. از سوئی اگر می خواستیم پارکینگ پروانه را به پلاسکو اختصاص دهیم باید مقاوم سازی می شد. توافقی که برای مقاوم سازی پارکینگ پروانه صورت گرفت و با توجه به شرایط کرونایی فضای سربسته با تراکم زیاد نمی توانستیم داشته باشیم. چند نقطه به صاحبان این کسب و کارها پیشنهاد شد اما در نهایت تپه های عباس آباد مورد قبول واقع شد؛ در حالی که در تهران خیلی نقاط این را ظرفیت را دارند و امیدوارم  شرایط کرونایی تمام شود.

او ادامه داد: خیابان لشکر آباد اهواز یکی از جاذبه های  گردشگری این شهر شده است در حالی که در زمان جنگ آنقدر ناامن بود که کسی جرات نداشت آنجا برود. این نگاه یعنی توانمندسازی از طریق اقتصاد که هنر کم عارضه و پر بازده است و می تواند به اقتصاد کشور هم کمک کند.

شهردار تهران در پایان گفت: در جمعه بازار هم نگاه هم همین است ، نقاط دیگری در تهران در شرایط غیر کرونایی می تواند دوباره  مورد  استفاده قرار گیرد.

در پایان  مراسم پیروز حناچی شهردار تهران به همراه تعدادی از معاونان شهردار و تعدادی از اعضای شورای شهر از جمعه بازار پروانه بازدید کردند.

اراضی عباس آباد میزبان اهالی جمعه بازار پروانه شد

جمعه بازار پروانه از این به بعد با حمایت شهرداری تهران در اراضی عباس آباد برگزار می شود.

سیدمحمد حسین حجازی – مدیرعامل شرکت نوسازی عباس آباد – در مراسم بازگشایی جمعه بازار پروانه در مجموعه گردشگری عباس آباد گفت: اراضی عباس آباد وظیفه ای در حیات مدنی و مسئولیت اجتماعی دارد  در  مدیریت جدید شهری تهران با رویکردی که جناب آقای حناچی داشتند توانستیم این حمایت ها را در اراضی عباس آباد ایجاد کنیم.

حجازی گفت: بازگشایی جمعه بازار پروانه یک دغدغه جدی بود و با نگاه حمایتی از کسب و کار و با فضای این که بتوانیم یک نگاه جدید را به بازار هنر داشته باشیم از این حیث تلاش کردیم این بازار را که جایگاه کسب و کارهای خرد بوده است، این جا برپا کنیم. البته همه این افرادی که این جا فعال هستند صرفا از اقشار محروم جامعه نیستند بلکه ما هنرمندانی داریم که علاقه شان این جمعه بازار است تا بتوانند بساط خود را پهن و مشتری خود را پیدا کنند.

مدیرعامل شرکت نوسازی عباس آباد افزود: وقتی از سوی مدیران شهری این ایده با ما مطرح شد، از نمایندگان جمعه بازار دعوت کردیم که این جا را ببینند و در نهایت قرار شد باغ هنر را به این دوستان  اختصاص دهیم.

از امامزاده سیداسماعیل تا تپه های عباس آباد

احمد مسجد جامعی در مراسم بازگشایی جمعه بازار پروانه گفت: در قلب تهران زمانی که روستا بود، جایی به نام امام زاده اسماعیل بود که قدیمی ترین اشیاء تهران آنجا خرید و فروش میشد و امروز هم قدیمی ترین شئ در تهران که یک در است آنجا قرار دارد. در پیرامون آن میدانی به نام میدان سید اسماعیل بود که محل عرضه اجناس عتیقه بود و به نحو ویژه ای موجب فعالیت های هنری هم شد. مثلا کسی از اشیای نفیس خانه اش چیزی عرضه می کرد و برخی آن را تبدیل به چیز دیگری می کردند و کار هنری انجام می دادند و آن را کامل می کردند و به این ترتیب یک هنر ترکیبی عرضه می کردند.

او افزود: آنجا هنرمندان هم مشابه آنچه عرضه شده بود را می ساختند و ادامه این روند بود که فضاهای عرضه این آثار در خیابان منوچهری را فراهم کرد.

او به جمعه بازار پاساژ پروانه اشاره کرد و گفت: باید پاساژ پروانه را به حرکتی به اسم پروانه تبدیل کنیم و یک نهادی به این نام تشکیل بدهیم.  آن انگشتر فروشی و عصا فروشی های اطراف پاساژ پروانه را هم می توان ساماندهی کرد.

او در پایان گفت: در پاساژ پروانه اتفاق بزرگی افتاده است و هنرمندان ما هنر با کیفیت و قابل عرضه ای ارائه کردند. این را می توانیم به نهادی برای حمایت از هنر ملی در چارچوب شهر تبدیل کنیم.

فعالیت ۱۲۰۰ نفر در جمعه بازار پروانه

شهرناز سالاری، نماینده فعالان  جمعه بازار پروانه در آیین بازگشایی جمعه بازار پروانه گفت: جمعه بازار تهران از زمانی شروع شد که تعدادی از عتیقه فروشان در کوچه های تکیه دولت شروع به کار کردند بعدها این افراد برای ساماندهی به پارکینگ ناصرخسرو منتقل شدند آنجا هم برای مدتی تعطیل و بعد به پارکینگ پروانه منتقل شد.

او افزود: پارکینگ قدمت ۲۰ ساله داشت و جمعه بازار پارکینگ پروانه شد. زمانی این جمعه بازار برند شد که از هنرمندان و کارآفرینان در آن فعال بودند و  ۱۲۰۰ نفر آنجا کار و کارهای دستی خودشان را عرضه کردند. با این اتفاق هنر در این بازار احیا شد و قدمت یافت.

سالاری ادامه داد: در این بازار همه فعالان ضعیف نبودند بلکه توانمندانی هم بودند در حقیقت  آنجا بستری بود که می توانستند کالایشان را عرضه کنند. جمعه بازار به خاطر شرایط کرونایی و برخی مسائل دیگر بسته شده بود و با شرایط اقتصادی سختی که همه آن را می دانیم در این شرایط اقتصادی فعالان جمعه بازار تحت فشار قرار گرفتند تا این که با همت شهرداری تهران و اعضای شورای شهر دوباره شکل گرفت و امیدوارم بتوانیم پروانه را در این جا با کمک شما بزرگان احیا کنیم.

منبع : ایسنا

همچنین ببینید

Hamideh Jafari on the path of building a personal brand 310x165 - حمیده جعفری در مسیر ساخت برند شخصی

حمیده جعفری در مسیر ساخت برند شخصی

پایگاه خبری دنیای برند، نشست خبری حمیده جعفری، مدیر فنی ۱۷ساله شرکت طراحی سایت و …

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x