62792399 640x330 - گام محققان کشور برای تولید فرآورده‌های زیستی با ارزش افزوده بالا

گام محققان کشور برای تولید فرآورده‌های زیستی با ارزش افزوده بالا

محققان دانشگاه علوم پزشکی ایران طی یک پروژه در تلاش برای تولید فرآورده‌های زیستی با ارزش افزوده بالا با کاربری‌های زیستی، صنعتی و پزشکی هستند.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند، دکتر مهدی فرزادکیا، استاد گروه مهندسی بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی ایران در تشریح طرح تحقیقاتی کاربرد آنزیم‌های استخراج شده از پسماندهای آلی در علوم محیطی، گفت: بیش از ۷۰درصد پسماندهای کشور از نوع آلی است و استخراج آنزیم‌های مختلف می‌تواند کمک شایانی به صنایع بخش فرآورده‌های زیستی کشور کند.

فرزادکیا با بیان این که در این مطالعه، دکتر حسن پاسالاری، عضو هیات علمی مرکز تحقیقات تکنولوژی بهداشت محیط و دکتر مجید کرمانی، عضو گروه مهندسی بهداشت محیط همکاران اصلی طرح بودند، خاطرنشان کرد: با توجه به تولید بالای پسماندهای آلی در کشور که به شکل صحیحی مدیریت نمی‌شود و می‌تواند مشکلات و آلودگی‌های زیست محیطی از جمله انتشار گازهای گلخانه‌ای را به همراه داشته باشند، یکی از دغدغه‌های اساسی در این زمینه مدیریت صحیح و تولید محصولات با ارزش افزوده بالا از این پسماندها است. استخراج آنزیم‌های مورد نیاز برای فعالیت‌های صنعتی و زیستی به روشی آسان و مقرون به صرفه می‌تواند به اقتصاد کشور کمک کرده و منجر به حفظ و بازیابی منابع زیستی شود. بنابراین، ما در مطالعه خود به اصول علمی فناوری استخراج آنزیم‌های خارج سلولی از پسماندهای آلی به روش تخمیر پرداختیم.

وی ادامه داد: در این مطالعه سعی بر آن بود که یک روش مقرون به صرفه و دوستدار محیط زیست برای استخراج آنزیم‌های مختلف معرفی شود. عوامل مؤثر بر تخمیر پسماندهای آلی از جمله نوع پسماند آلی، شرایط عملیاتی فرآیند تخمیر، نوع آنزیم‌های هیدرولیتیک و کارایی راکتور زیستی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. یافته‌های حاصل از مطالعه نشان داد که آنزیم‌های تولیدی از پوست میوه‌ها و سبزیجات، ملاس یا شکر قهوه‌ای (منبع کربن) و آب طی فرآیند تخمیر حاوی آنزیم‌های هیدرولیتیک مختلف برای تسهیل تخریب پسماندهای آلی هستند. بنابراین، آنزیم را می­‌توان به عنوان یک مسیر امیدوارکننده و کارآمد برای تبدیل پسماندهای آلی به محصولات با ارزش افزوده به منظور تسریع فعالیت‌­های زیست محیطی وابسته به میکروارگانیسم‌­ها از جمله کمپوست، تصفیه فاضلاب و شیرابه در نظر گرفت.

فرزادکیا یادآور شد: در این مطالعه به اصول علمی استخراج آنزیم از پسماندهای آلی مبتنی بر تجربیات موفق جهانی در این زمینه پرداخته شد. علاوه بر این، در این زمینه یک مطالعه آزمایشگاهی با هدف استخراج آنزیم از پسماندهای آلی کشور و نقش آن در تصفیه شیرابه و تولید گاز متان طراحی و در حال اجرا است.

به نقل از دانشگاه علوم پزشکی ایران، وی با بیان این که هدف از این مطالعه تولید محصول با ارزش افزوده بالا است، تصریح کرد: در این مطالعه، هدف نهایی استخراج اختصاصی آنزیم‌های مختلف است و از مسؤولین انتظار می‌رود که با توجه به تحریم‌های بین‌المللی و هزینه بالای انتقال مواد اولیه مورد نیاز صنعت و پزشکی به کشور از ایده‌های فناورانه و کم هزینه حمایت کرده و مسیر را برای تجاری‌سازی محصولات طرح‌های فناورانه هموار کنند.

پایان


منبع

همچنین ببینید

63107861 310x165 - جابه‌جایی بازدیدکنندگان اکسپو ۲۰۳۰ با هزاران بالگرد الکتریکی

جابه‌جایی بازدیدکنندگان اکسپو ۲۰۳۰ با هزاران بالگرد الکتریکی

یک استارت‌آپ اتریشی به نام فلای‌نو(FlyNow) خبر افتتاح تاسیسات خود را در عربستان سعودی برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *