62859305 645x330 - کشف تقویم ۲۰۰۰ساله

کشف تقویم ۲۰۰۰ساله

باستان‌شناسان با کاوش در چین بقایای یک مقبره باستانی به همراه تقویم ۲۰۰۰ ساله را کشف کردند.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند به نقل از لایوساینس، ‌ باستان‌شناسان در چین مجموعه مرموزی از قطعات چوبی مستطیل‌شکل را کشف کردند که به یک تقویم نجومی باستانی مرتبط است. این اشیاء در داخل یک مقبره ۲۰۰۰ ساله در جنوب غربی این کشور کشف شدند.

هر یک از این ۲۳ تکه چوب که عرض آن‌ها ۲.۵ سانتی‌متر و طول آن‌ها ۱۰ سانتی‌متر است، مرتبط با یک نوع تقویم نجومی چین باستان است که در «دودمان شانگ» (از ۱۶۰۰ پیش از میلاد تا ۱۰۴۵ پیش از میلاد) ابداع شده است.

باستان‌شناسان معتقدند یکی از این تکه چوب‌ها نشانگر سال جاری و ۲۲ مورد دیگر برای نشان دادن سال‌های مختلف استفاده می‌شده است.

سوراخ‌هایی که در گوشه‌های هر یک از این تکه چوب‌ها وجود دارد، ‌ نشان می‌دهد این تکه چوب‌ها به همدیگر متصل شده‌ بودند. با این حال کارشناسان هنوز نمی‌توانند تشخیص دهند این تقویم چوبی چطور مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

این نخستین‌بار است که چنین اشیائی در یک مقبره باستانی یافت می‌شود. البته نوشتن اعداد و متن روی تکه‌های چوب یا بامبو قبل از اختراع کاغذ در چین رایج بود.

باستان‌شناسان گفتند که در اوایل سال جاری در مقبره‌ای در منطقه وولونگ، در حدود ۱۴۰۰ کیلومتری جنوب غربی پکن، آثار تاریخی دیگری نیز کشف شده است.

پایان

منبع

همچنین ببینید

63107861 310x165 - جابه‌جایی بازدیدکنندگان اکسپو ۲۰۳۰ با هزاران بالگرد الکتریکی

جابه‌جایی بازدیدکنندگان اکسپو ۲۰۳۰ با هزاران بالگرد الکتریکی

یک استارت‌آپ اتریشی به نام فلای‌نو(FlyNow) خبر افتتاح تاسیسات خود را در عربستان سعودی برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *