برند استقلال و پرسپولیس

پیشنهاد واگذاری برند باشگاهای استقلال و پرسپولیس

مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی در گزارشی به بررسی موانع، الزامات و ملاحظات واگذاری باشگاه های فرهنگی ـ ورزشی استقلال و پرسپولیس پرداخت.

پایگاه خبری دنیای برند به نقل از ایسنا، دفتر مطالعات آموزش و فرهنگ این مرکز در گزارشی با عنوان « موانع، الزامات و ملاحظات واگذاری باشگاه‌های فرهنگی ـ ورزشی استقلال و پرسپولیس» آورده است: مطابق حکم بند «هـ» تبصره «۲» قانون بودجه سال ۱۳۹۸ وزارت ورزش و جوانان ‌باید حداکثر تا پایان شهریورماه ١٣٩٨، شرایط پذیرش دو شرکت فرهنگی ـ ورزشی پرسپولیس و استقلال را در بازار پایه فرابورس فراهم کند. با این‌حال، این حکم اجرایی نشد.

این گزارش می افزاید: هرچند، باید اذعان کرد که واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس، تنها بخشی از مسئله نظام باشگاه‌داری کشور است و این موضوع باید در کنار سایر ابعاد مربوط به‌صورت یک مجموعه حقوقی مدون تحت عنوان نظام باشگاهداری ورزش حرفه‌ای کشور به تصویب نهاد قانونگذاری کشور برسد.

گزارش مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی تصریح می کند که درصورت اصرار قانونگذار مبنی‌ بر واگذاری دو شرکت فرهنگی ـ ورزشی‌ دو پیشنهاد در این باره مطرح است؛ پیشنهاد نخست اینکه عبارت «و باقی سهام به‌صورت خرد» از حکم قانون بودجه سال ۱۳۹۸ حذف شود و این یعنی اینکه درحال حاضر نیمی از سهام دو باشگاه از طریق فرابورس به‌صورت بلوکی عرضه شود. پیشنهاد دوم این است که در مقطع کنونی و با اقتضائات و موانع موجود «واگذاری ۸۰ درصد از سهام برند دو باشگاه (دارایی‌های نامشهود) از طریق فرابورس (بازار دارایی فکری) به شرکت‌های سهامی عام دارای حداقل ۱۰ هزار سهام‌دار به‌صورت بلوکی و باقی سهام به‌صورت خرد به هواداران (در قالب شرکت تعاونی سهامی عام) عرضه شود» و در غیر این صورت، واگذاری به روش «پیمان مدیریت» (حفظ مالکیت دولت و مدیریت بخش غیردولتی) از طریق مزایده عمومی سازمان خصوصی‌سازی پیشنهاد می‌شود.

همچنین ببینید

خودروی مسکویچ روسیه

خودروی مسکویچ روسیه درکنار ۱۰ برند پرفروش

پایگاه خبری دنیای برند، خودروی مسکویچ روسیه برای اولین بار در ۱۰ برند پرفروش قرار …