صادرات

نهایی شدن بسته حمایت از صادرات ۹۹ تا خرداد ماه

معاون وزیر و ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه با حمایت سازمان برنامه و بودجه مقرر شده تا در سال ۹۹ بسته حمایت از صادرات تا پایان خردادماه نهایی شود، گفت: همچنین مقرر گردیده تا تنخواهی از سوی این سازمان برای اجرای این بسته اختصاص یابد.

پایگاه خبری دنیای برند، به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم، در کارگروه توسعه صادرات گفت: در سال جاری بسته مشوق های صادراتی، با حدود ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار، در بودجه سال ۹۹ در نظر گرفته شده است؛ این در حالی است که مبلغ در نظر گرفته شده در بودجه برای سال ۹۸، به دلیل طولانی شدن زمان امضای بسته حمایتی که به اوایل بهمن ماه موکول شد، کار را به نحوی پیش برد که صادرکنندگان نتوانستند از این مبالغ استفاده کنند.

وی افزود: با حمایت سازمان برنامه و بودجه مقرر شده تا در سال ۹۹، بسته حمایتی و مشوق‌های صادراتی در سه ماهه ابتدای سال جاری تدوین شده و حتی تنخواهی نیز در این حوزه به سازمان توسعه تجارت ایران اختصاص یابد.

معاون وزیر و ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران تصریح کرد: قرار بر این است که این بودجه صرف زیرساختهای صادراتی در سال جاری شود؛ بر این اساس، صندوق توسعه ملی، سازمان برنامه و بودجه، وزارت صنعت، وزارت اقتصاد و وزارت جهاد کشاورزی مسئول تدوین بسته حمایتی شده اند؛ ضمن اینکه قرار است که جلسه اول برای تدوین این بسته، در هفته آینده با حضور دستگاههای ذیربط برگزار شود.

زادبوم گفت: نظر به شرایط ویژه امسال، اشکالات صادرات در سال ۹۹ را مشخص خواهیم کرد و با توجه به اینکه مرزهای خاصی پیش روی صادرات در سال ۹۹ و در سایه شیوع کرونا باز است؛ قرار بر این است که زیرساختهای صادراتی در مرزها، بنادر و مراکز تولید کالاهای صادراتی حائز اهمیت عملیاتی شود.

وی اظهار داشت: هم اکنون سه مرز ما در کردستان عراق، اگرچه ترافیک دارد، اما باز است؛ در حالیکه اکنون که ترافیک در این مرزها به دلیل بسته بودن سایر مرزها وجود دارد، باید سردخانه و سایر زیرساختهای صادراتی را در آنجا فراهم کند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به رایزنی با ترکیه برای راه اندازی یک پایانه صادراتی مشترک در ایران به منظور تسهیل مراودات تجاری گفت: البته ترکیه نیز خواستار این است که این پایانه در مرز مشترک اما در ترکیه مستقر باشد که در حال رایزنی برای تعیین تکلیف این کار هستیم؛ چراکه مرز بازرگان نیز در ایران، آمادگی راه اندازی این زیرساخت را دارد.

زادبوم عنوان کرد: در سال جاری، در وزارت صنعت ۵ پروژه برای حوزه صادرات تعریف شده که تمام نهادهای درگیر این  وزارتخانه، در اجرای آن مستقر هستند؛ این در شرایطی است که صندوق ضمانت صادرات ایران، مرکز ملی فرش هر کدام، یک پروژه از این ۵ پروژه را هدایت می کنند و در نهایت، سه پروژه نیز در اختیار سازمان توسعه تجارت ایران است.

همچنین ببینید

فراخوان تعیین نام رویداد ملی صنایع خلاق

فراخوان تعیین نام رویداد ملی صنایع خلاق

پایگاه خبری دنیای برند، رویداد ملی صنایع خلاق با هدف تقویت زیست‌بوم صنایع فرهنگی و …

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x