62291898 640x330 - نحوه ارائه طرح‌ها و ایده‌های حوزه انرژی به سرمایه‌گذاران

نحوه ارائه طرح‌ها و ایده‌های حوزه انرژی به سرمایه‌گذاران

نحوه ارائه طرح‌ها و ایده‌ها به سرمایه‌گذاران و نحوه حراست از ایده‌ها در کارگاه توانمندسازی طرح‌های منتخب رویداد نوآوری بهره‌ور در حوزه انرژی مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند، میر سامان پیشوائی، رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران در کارگاه توانمندسازی طرح‌های منتخب رویداد نوآوری بهره‌ور در حوزه انرژی که با حضور اعضای شورای سیاست‌گذاری رویداد نوآوری بهره‌ور در حوزه انرژی برگزار شد، با بیان این که رویدادهای نوآوری بهره‌ور که ذیل سند چشم‌انداز ۲۰۲۵ APO نیز ثبت شده از ابتکارات ایران است، اظهار کرد: تجربه برگزاری دو رویداد «نوآوری بهره‌ور» در حوزه‌های کشاورزی و حمل‌ونقل نشان می‌دهد بیشتر طرح‌هایی که با شکست روبه‌رو شده‌اند، پاشنه آشیل آنها مدل کسب‌وکار و تأمین مالی بوده است و نه حوزه نوآوری و فناورانه‌شان.

وی گفت: با افزایش یکباره قیمت انرژی فشار قابل‌توجهی به مصرف‌کننده وارد می‌شود، اما با استفاده از تکنیک قیمت‌گذاری بلوکی، می‌توان مصرف را مدیریت کرد، به‌طوری که قشر ضعیف جامعه کمتر تحت فشار قرار گیرد.

میثم فرج‌الهی، رئیس مرکز مدیریت طرح‌های کلان و پیشران معاونت علمی ریاست‌جمهوری، اظهار کرد: در بخش‌هایی که مزیت‌ نسبی وجود دارد، خوب عمل نکرده‌ایم، شاید دلیلش این باشد که در این حوزه‌ها عادت به کسب پول آسان داریم و همین مساله مثل یک ماده مخدر، کشور را دچار اعتیاد کرده است.

فرج‌الهی افزود: با توجه به اینکه در سال‌های اخیر بخش خصوصی در حوزه فناوری ورود کرده، امیدواریم در این حوزه با شتاب خوبی به نتیجه برسیم.

وی تصریح کرد: فناوری می‌تواند مسیر اقتصاد و حکمرانی یک کشور را تغییر دهد، چرا که دولتی قوی است که یک بخش خصوصی قوی کنار خود داشته باشد. نکته‌ حائز اهمیت، اما این است که اگر یک طرح نوآورانه خودش را به حاکمیت گره بزند، احتمال شکست طرح خیلی بالاست.

مریم کارگرنجفی، معاون تحقیقات و منابع انسانی وزارت نیرو نیز گفت: با پیگیری و تلاش‌های سازمان ملی بهره‌وری ایران، امروز بهره‌وری به موضوع روز کشور (دولت و مجلس) تبدیل شده است و حتی پیش‌نویس برنامه هفتم توسعه نیز با همین رویکرد دنبال می‌شود.

کارگرنجفی خاطرنشان کرد: لازم است بین دستگاه‌های اجرایی کشور در حوزه‌های عملیاتی و اجرایی، تعامل ایجاد شود که این امر نیاز به یک واحد متولی دارد که این وظیفه را سازمان برنامه و بودجه به‌عهده خواهد داشت.

وی با بیان اینکه وزارت نیرو طی این دو سال سعی کرده است با مدیریت یکپارچه، این تعامل را ایجاد کند، گفت: بهتر است علاوه بر در اختیار قرار دادن تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان از طریق صندوق توسعه و نوآوری، بتوانیم محصولات آن‌ها را نیز خریداری کنیم که برای انجام این مهم ضروری است که وضع قوانین ممنوعیت واردات کالاهای مشابه با جدیت پیگیری شود.

به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، «نحوه ارائه طرح‌ها و ایده‌ها به سرمایه‌گذاران»، «آشنایی با مدل و طرح کسب‌وکار و مالکیت فکری» و «نحوه حراست از ایده‌ها» از محورهای این کارگاه بود.

پایان


منبع

همچنین ببینید

63108781 310x165 - اولین ماهواره تمام برقی چین آغاز به کار کرد

اولین ماهواره تمام برقی چین آغاز به کار کرد

این ماهواره که برای عملیات در مدار زمین‌ثابت در نظر گرفته شده است، اولین ماهواره‌ای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *