0e250cc1 f9d0 4b56 860a 1c7530a04d86 660x330 - عرضه عسل آذربایجان با برند کشور ترکیه در بازارهای جهانی

عرضه عسل آذربایجان با برند کشور ترکیه در بازارهای جهانی

عسل خریداری شده به صورت فله ای پس از انتقال به داخل ترکیه و بسته بندی در قالب های زیبا و تحت عنوان عسل ترکیه در برندهای تجاری متعددی به کشورهای حوزه خلیج فارس، قفقاز و اروپا صادر می شود.

گروه استان ها آذربایجان غربی در حالی از استان های پیشرو در تولید عسل است و قطب تولید این محصول شفا بخش به حساب می آید که ساماندهی نامناسب تولیدات و عدم حمایت موجب شده عسل تولیدی این استان به نام کشورهای دیگر به فروش برسد.
به گزارش پایگاه خبری دنیای برند به نقل از تسنیم از ارومیه ، آذربایجان غربی با توجه به اینکه از ویژگی آب و هوایی و تنوع گیاهان برخوردار است زمینه مستعدی برای پرورش زنبور عسل دارد، زنبورداران این استان در هر چهار فصل با حضور در مناطق مختلف اقدام به تولید و تهیه عسل ناب می کنند، این استان با دارا بودن افزون بر یک میلیون و صد هزار کندو از لحاظ تعداد کندو و تولید عسل در کشور سرآمد است و رتبه نخست کشوری را دارد.
عسل تولیدی آذریایجان غربی ۲۷ درصد عسل مورد نیاز کشور را تامین می کند، امسال فقط از یک شهرستان این استان ۱۰۰ هزار تن عسل برداشت شد که نیمی از نیاز کشور به عسل و فرآورده های عسلی در سایه آن تامین می شود.

عسل و عسل داری

نعمت زنبور و زنبورداری در این استان از سابقه و دیرینگی برخوردار است اما صنعت زنبورداری در پی کم توجهی ها و کم لطفی های مسئولان درگیر مسائل متعددی است که کام زنبورداران را تلخ کرده که در گزارش پیش رو بخشی از این مشکلات از زبان زنبور داران ارومیه که در نخستین نمایشگاه بین المللی عسل ارومیه تشریح شده از نظر می گذرد.

با توجه به این که آذربایجان غربی قطب تولید عسل در کشور است بدیهی است که یکی از راهکارهای فروش این محصول صادرات باشد اما برخی موانع مانند ضعف تبلیغات و بازاریابی، فقدان انسجام تشکل های زنبورداری و عرضه عسل های غیر استاندارد از سایر نقاط کشور به بازار توسط سودجویان صادرات عسل این شهرستان را تحت تاثیر قرار می دهد.

نکته قابل تامل اینکه عسل تولیدی آذربایجان غربی با این میزان مرغوبیت برند به خصوصی ندارد و با وجود اینکه در این استان چهار کارخانه بسته بندی عسل، در شهرستان های خوی و ارومیه وجود دارد و عسل های تولیدی را به نحو مطلوب بسته بندی می کنند، اما بخش زیادی از این عسل تولیدی با توجه به نبود سیستم بسته بندی مناسب از کشور خارج شده و با برند کشور ترکیه در بازارهای جهانی عرضه می شود.

در حالی که سرمایه گذاری و بسته بندی و صادرات عسل استان می تواند حدود ۴ هزار میلیارد تومان ارزش افزوده ایجاد کند، مبلغی که تنها به دلیل نبود زیرساخت های اقتصادی صنعت زنبورداری در کشور به راحتی از کشور خارج می شود و فرصت های شغلی فراوانی را از بین می برد.

images - عرضه عسل آذربایجان با برند کشور ترکیه در بازارهای جهانی

زنبورداران و تولیدکنندگان عسل استان دل خوشی از قیمت گذاری، فروش و صادرات محصولشان ندارند آنها معتقدند فقدان تسهیلات ارزان قیمت برای حمایت از واحدهای تولیدی و فرآوری زنبورعسل، نبود صادرات، فقدان بازاریابی بین المللی در کنار بی توجهی به چگونگی بسته بندی و ارائه این محصول از سوی دیگر نبود صنایع تبدیلی و بسته بندی مناسب موجب شده است عسل آذربایجان غربی قطب تولید این محصول در کشور، با برند کشور ترکیه در بازارهای جهانی عرضه شود.

آنها می گویند عسل ما به صورت عمده خریداری می شود و عسل خریداری شده به صورت فله ای پس از انتقال به داخل ترکیه و بسته بندی در قالب های زیبا و تحت عنوان عسل ترکیه در برندهای تجاری متعددی به کشورهای حوزه خلیج فارس، قفقاز و اروپا صادر می شود و بدین ترتیب ترکیه سودهای کلانی را به جیب می زند حق تولیدکنندگان استان ضایع می شود.

عسل آذربایجان غربی؛ شیره ای ناب از دل طبیعت
تولید ۱۰۰ هزار تن عسل در آذربایجان غربی؛ خوی باز هم در استان رکورد دار شد
روایت تسنیم از یک صنعت پرافتخار در سلماس؛ درب هایی که اشتغال را به روی ۵۰۰۰ جوان باز کرد
به گفته این صنف ارزش هر گرم زهر زنبور عسل ۱۳۰ دلار است که این نشانگر این است که هر گرم زهر عسل تولیدی استان از یک بشکه نفت که ارزشش ۱۰۰ دلار است به مراتب ارزش بیشتری دارد اما زمینه حمایت در و زیرساخت های صادرات این محصول چندان قابل تعریف نیست مسئولان صرفا در زمان بازدید از کندوها وعده می دهند که از تولیدکننده های این محصول حمایت خواهیم کرد اما هنوز جلوه ای محسوس از عمل به این وعده ها مشاهده نشده است.

زنبورداری یکی از صنعت های پردرآمد در آذربایجان غربی به شمار می رود اما متاسفانه به دلیل عدم حمایت از تولیدات زنبورداران و همچنین نبود زیرساخت های مناسب برای صادرات، این صنعت شفابخش دست خوش ناکامی هایی شده است.

حالا که صنعت زنبورداری امروز با مشکلات و تنگناهای زیادی روبروست که تولیدکنندگان را از انگیزه کار و تلاش بازمی دارد شایسته است دولت در دستگیری از فعالان صنعت کندو از تولید و صادرات این محصول شفابخش به شکل همه جانبه حمایت کند و. همراهی خود را در حل مشکلات زحمتکشان این عرصه به خوبی نشان دهد.

همچنین ببینید

Tractor collection as a national brand 310x165 - مجموعه تراکتورسازی به عنوان یک برند ملی

مجموعه تراکتورسازی به عنوان یک برند ملی

پایگاه خبری دنیای برند، سرکنسول جدید ایران در جمهوری خودمختار نخجوان با اشاره به شرایط …