19011855 468 660x330 - طنین انتخابات روی موج صدا

طنین انتخابات روی موج صدا

شبکه‌های مختلف رادیویی با استقرار واحد سیار در مناطق مختلف سراسر استان تهران لحظه به لحظه حضور مسئولین، هنرمندان، ورزشکاران و آحاد مردم را در پای صندوق‌های رای به سمع و نظر مخاطبان رساندند.

ایستگاه رادیویی ایران در مسجد امام حسن عسگری (ع)

«روز انتخاب» نام ویژه برنامه انتخاباتی رادیو ایران که در روز جمعه ۱۱ اسفند، از آغاز نخستین لحظات رای گیری آماده انعکاس این رویداد بزرگ است. این برنامه راوی انعکاس و بازتاب حضور پر شور مردم و رویداد سرنوشت ساز ایران اسلامی است. به همین منظور ۴ گروه برنامه ساز، از نخستین لحظات شروع رای گیری از ساعت ۸ تا پایان ساعت رای گیری این وظیفه مهم را بر عهده خواهند داشت.

گزارشگران رادیو ایران نیز با حضور در میان مردم، روایتگر شور و شعور اجتماعی در این روز مهم و سرنوشت ساز خواهند بود. ویژگی منحصر به فرد رادیو ایران، در برنامه «روز انتخاب» استفاده از ظرفیت ایرانیاران (شبکه گسترده گزارشگران مردمی رادیو ایران) برای دریافت تازه‌ترین اخبار از حضور مردم در پای صندوق‌های رای از اقصی نقاط ایران عزیز خواهد بود. همچنین تمام مخاطبان رادیو ایران می‌توانند عکس‌های انتخاباتی خود را به شماره ۰۹۹۰۴۰۵۵۵۹۰ در فضای مجازی ارسال و از رادیو نمای رادیو ایران مشاهده کنند.

ارتباط با صدا و سیما و گزارشگران مراکز مختلف و رصد خبرگزاری‌های خارجی از بازتاب ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری و دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، میزبانی از تحلیلگران سیاسی از بخش‌های مهم برنامه «روز انتخاب» است.

ایستگاه رادیویی ایران نیز در مسجد امام حسن عسگری (ع) واقع در خیابان شهر ری، جمعه همراه و همدل مردم ایران است.

«باهم برای ایران» از رادیو فرهنگ 

برنامه «باهم برای ایران» از ۸ صبح تا ۱۲ شب در سه گروه جامعه، تاریخ و اندیشه، ادب و هنر روی آنتن رادیو فرهنگ می‌رود. گروه جامعه در نوبت اول از ساعت ۸ صبح به تهیه کنندگی سید هادی موسوی نژاد گویندگی دانیال معنوی و سکینه ارجمندی روی آنتن می‌رود. نوبت دوم عوامل برنامه از گروه تاریخ و اندیشه به تهیه کنندگی محمدرضا حاج حیدری گویندگی حامد عباسی و راضیه گردکاهد پخش خواهد شد. نوبت سوم پخش این برنامه از گروه هنر و ادب رادیو فرهنگ به تهیه کنندگی احمدرضا راز و همراهی نگین خواجه نصیر و ناصر قوام پور به عنوان گویندگان برنامه است.

رادیو فرهنگ با چهار گزارشگر همراه مردم در روز انتخابات است، حمیرا فراتی از حسینیه ارشاد ساعت ۷ تا۱۴ گزارش می‌دهد. علیرضا نوری در وزارت کشور مستقر است و سمیه نجفی ۹ تا۲۰ از سطح شهر برای مردم از حال و هوای انتخابات می‌گوید. امیر مسعود مصدرالامور نیز همراه با صندوق سیار گزارش‌های مختلفی ارسال می‌کند. گزارش از شهرستان‌ها و گفتگو با مسئولان از دیگر بخش‌های این برنامه است.

«روز انتخاب» از رادیو نمایش

در روز انتخابات، جمعه ۱۱ اسفند برنامه «روز انتخاب» به تهیه کنندگی محسن جواهری، نویسندگی سهیلا خدادادی، گویندگی نگین خواجه نصیر، علیرضا تابان، حمید عبیری، محمد شریفی مقدم، محمد خادم حسینی، نرجس فروغی، نسرین زارع، دستیار تهیه مهدی خانزاده و ارتباطات و هماهنگی، اتنا سادات محمد پناه و با حضور گزارشگران در ستاد انتخابات وزارت کشور و شورای نگهبان و گزارشگران شهرستان‌ها و مراکز استان‌ها از ساعت ۸ صبح به صورت زنده از رادیو نمایش پخش می‌شود.

 «روز انتخاب» رادیو نمایش در تمام مدت رای گیری در قالب یک جشن ملی تهییجی؛ به همراه پخش بیش از ۷۰ قطعه نمایشی با این مضمون، به تشویق مردم برای مشارکت در انتخابات و سرنوشتشان می‌پردازد. ارتباط با حوزه‌های انتخابیه در شهر‌ها و استان‌های مختلف کشور، وزارت کشور، ستاد انتخابات و همچنین حضور گزارشگران در میان مردم و گفتگو با هنرمندان و ورزشکاران وکارشناسان مسائل سیاسی و… از دیگر بخش‌های این برنامه است. 
ایستگاه رادیو تهران، در میدان خراسان مسجد لرزاده

شبکه رادیویی تهران جمعه ۱۱ اسفندماه، با استقرار در میدان خراسان مسجد لرزاده، به صورت مستقیم از ویژه برنامه» شهرآرا» لحظه به لحظه؛ اخبار، رویدادها، اتفاقات و حواشی انتخابات و… را از موج اف. ام ردیف ۹۴ مگاهرتز منعکس می‌کند.

 ویژه برنامه» شهرآرا» روز انتخابات از دو گروه فرهنگ و جامعه و تاریخ و معارف با استقرار واحد سیار در مسجد لرزاده در جنوب تهران و استودیو پخش رادیو تهران لحظه به لحظه حضور پرشور و باشکوه مردم در پای صندوق‌های رای را منعکس می‌کنند. استقرار گزارشگران در ستاد انتخابات وزارت کشور، استانداری تهران، شورای نگهبان و فرمانداری و… در گفتگو با مسئولین و مردم که پای صندوق‌های رای حضور می‌یابند بخشی از این ویژه برنامه است. 
حضور گزارشگران محمدرضا میرحسینی و مائده علاقمند در مناطق مختلف شهر تهران، حضور علیرضا محمدی گزارشگر در وزارت کشور، حضور زهرا افشار نژاد گزارشگر در شورای نگهبان، حضور اعظم قربانپور گزارشگر در استانداری تهران، الهه مصطفوی گزارشگر با حضور در فرمانداری تهران و خبرنگاران مستقر در شهرستان‌ها و ارسال گزارش‌هایی از شهرستان‌های استان تهران و استقرار گزارشگران و گویندگان در مسجد لرزاده سیدزرین کشاورز، مهدی اسماعیلی و نیما اعتصام و …

تدراک بخش‌های کارشناسی، نمایشی، طنز، پخش موسیقی شاد و انتخاباتی از دیگر بخش‌های این ویژه برنامه شهرآراست.

تهیه کنندگان؛ حسین جهانی، اکبر محمدی خانی، محمدرضا پاکزادیان، احمد برمر، مریم السادات آصفی، امیرحسین ثقفی و گویندگان سعید بارانی، سارا بیگی، زرین کشاورز، نیما اعتصام، امیر قربانی، مجتبی حیدری، الهام شوقی و حمیدرضا بوجاریان، محمدحسین امیدی، زاهرا رحیم حسینی و علیرضا مهران فر از جمله عواملی هستند که با برنامه روز انتخابات رادیو تهران همکاری می‌کنند.

اجرای مشترک رادیو صبا با ۳۱ صدای مراکز استانی

رادیو صبا همزمان با برگزاری انتخابات با ویژه برنامه‌های زنده «صبح انتخابات، اثر انگشت و مثبت انتخابات» همراه مخاطبان می‌شود.

این ویژه برنامه‌ها با پخش بخش‌های متنوع و ایجاد شور انتخاباتی از هم‌وطنان عزیز دعوت می‌کند در این حماسه ملی شرکت کنند و در تعیین سرنوشت خود تاثیرگذار باشند. رادیو صبا قرار است در این روز با اجرای مشترک با صدای مراکز ۳۱ استان گزارشی از شور انتخاباتی از سراسر کشور تقدیم مخاطبان کند. 

هر یک از این برنامه‌های زنده با اجرای مشترک و ارتباط با گزارشگران صدای مراکز رادیویی حضور مردم سراسر کشور در انتخابات را بازتاب می‌کند. پخش آیتم‌های انتخاباتی، گفتگوی مردمی، گزارش، دعوت هنرمندان و ورزشکاران از مهم‌ترین بخش‌های این ویژه برنامه‌هاست. ویژه برنامه «صبح انتخابات» از ساعت ۷:۳۰ به تهیه کنندگی امیر اکبری و با اجرای مریم خادم پور و مهبد قناعت بیشه تقدیم مخاطبان می‌شود.

ویژه برنامه «اثر انگشت» از ساعت ۱۲:۳۰ تا ساعت ۱۷ به تهیه کنندگی محمد حسین خسروجردی و با اجرای زهرا مدبر و محمد قریب پناه راهی آنتن می‌شود و در ادامه ویژه برنامه «مثبت انتخابات» از ساعت ۱۸ و ۱۵ دقیقه به تهیه کنندگی رضا عزتی و با اجرای مهدی پر و لاله جلال آبادی تا ساعت ۲۲ همراه مخاطبان می‌شود.

میدان انتخاب در رادیو ورزش

برنامه «میدان انتخاب» رادیو ورزش یک مجله رادیویی است که با هدف پوشش حضور ورزشکاران و جامعه ورزش در روز انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری با هدف تشویق و ترغیب ورزشکاران به حضور پرشور در انتخابات از ساعت اولیه شروع رای گیری و تا پایان ساعات اخذ آرا در کنار سایر آحاد مردم است.

این برنامه در ۴ شیفت ۴ ساعته ارائه خواهد شد. تهیه کنندگان این برنامه محسن افضلی، صدف سبحانی و عباد الله رضایی و مرتضی میلانی خواهند بود گویندگی آن هم بر عهده امین ضیایی، شهریار شهریاری، مسعود خواجه وند و مجید مرادی، بتول مرادی، لاله جلال آبادی، الهام حسینی خواهند بود. گزارشگران رادیو ورزش ابوذر مارکولایی، منور کوشافرین، معصومه کیانی و حمید خواجه خباز نیز حضور مردم و ورزشکاران را در پای صندوق‌های رای روایت خواهند کرد. 

ارتباط با مراکز استانها، گفتگو با ورزشکاران و جامعه ورزش، رای اولی ها، حضور بانوان و خانواده‌های ورزشی، حضور جامعه توانیابان از بخش‌های این برنامه خواهد بود. گزارش زنده از شعب اخذ رای و گفتگو با ورزشکارانی که در حال رای دادن هستند، پخش موسیقی، سرود ملی و حماسی و پیام‌های ورزشی از طرف ورزشکاران برجسته، مسابقه تلفنی با موضوع انتخابات و ورزش، گفتگوی زنده با ورزشکاران معلول و جانباز در خصوص اهمیت حضور در انتخابات، گزارش زنده از شور و حال انتخابات در استان‌های کشور و.. از سایر بخش‌های این برنامه خواهد بود. 

 آیتم‌های برنامه شامل “تا پای جان برای ایران” روایت ورزشکاران ایرانی که تا پای جان برای ایران مبارزه کردند. “کلام مرشد”پخش پیام‌های امام و رهبری در خصوص مشارکت مردم، “در محضر ولایت” پخش سخنان رهبر معظم انقلاب درباره اهمیت انتخابات و “خورشید انقلاب” پخش بیانات امام خمینی (ره) در خصوص اهمیت انتخابات است.

متولد ایران در رادیو جوان

از آنجایی که رسانه‌ها نقش مهمی در شناخت عمیق‌تر از مسائل عمومی و تأثیرات سیاست‌ها دارند، پوشش‌های متنوع و جامع از انتخابات می‌تواند به تحولات سیاسی و اجتماعی کشور کمک کند و مخاطبان را برای شرکت فعال‌تر در فرایند‌های سیاسی ترغیب کند. از همین رو پوشش رسانه‌ای انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در ویژه برنامه زنده «متولد ایران» رادیو جوان، روز جمعه از ساعت ۷ تا ۲۳ از شبکه رادیویی جوان پخش خواهد شد.

 این ویژه برنامه رادیویی به صورت زنده از ساعت ۷ تا ۱۱ صبح به تهیه کنندگی مجتبی حسنی با اجرای مهدی مفیدی، صدیقه مرادی با هماهنگی فرزاد محمدی از آنتن رادیو جوان پخش خواهد شد. از ساعت ۱۱ تا ۱۵ توسط سیروس رجبی تهیه و با اجرای لاله اکبری، حسن اسماعیلپور، ابوالفضل اینانلو و با هماهنگی حسین قدیمی پخش می‌شود؛ و از ساعت ۱۵ تا ۱۹ توسط نیره مرادحاصلی، حسن اسماعیلپور و فاطمه امجدیان تهیه و با هماهنگی فرزاد محمدی پخش خواهد شد. در نهایت، از ساعت ۱۹ تا ۲۳ توسط عباس پیری تهیه و با اجرای آرزو جعفرپور، مجید عسگری و با هماهنگی بابک شکری روی موج FM ردیف ۸۸ مگاهرتز پخش خواهد شد. این پوشش رسانه‌ای یک فرصت برای شناخت بهتر از فرایند انتخابات و آگاهی از مسائل مهم کشور است. با شنیدن نظرات نهاد‌های مختلف و آخرین اخبار انتخابات، شنوندگان می‌توانند تصمیمات خود را با اطلاعات بهتری اتخاذ کنند. این نوع پوشش نقش مهمی در افزایش آگاهی عمومی و شفافیت فرایند انتخابات دارد. این ویژه برنامه رادیویی به ترویج مشارکت شهروندی و به افزایش اهمیت حضور جمعیت در انتخابات می‌پردازد.

فرکانس صندوق رای با ایران جان

برنامه «ایران جان» با موضوع مشارکت حداکثری مردم در انتخابات به ویژه همراهی قشر فرهیخته و نخبگان به عنوان یک مسئولیت اجتماعی از ۸صبح تا۲۲ روی آنتن شبکه تخصصی سلامت می‌رود. این برنامه حاصل مشارکت ۴ گروه برنامه ساز سلامت روان، خانواده، سلامت اجتماعی و سلامت جسم و تندرستی است.

در ایران جان مربوط به گروه خانواده به تهیه کنندگی مرتضی میلانی و گویندگی مسعود خواجه وند بخشهایی، چون “تو و من ما هستیم” در قالب وکس پاپ با موضوع من رای می‌دهم. “صفحه آخر شناسنامه من”با محوریت رای اولی ها، “برای ایران” با محتوای گفتگو با مسئولان بهداشت و سلامت در خصوص مسئولیت اجتماعی و “پرچم سه رنگ” با موضوع اقلیت‌های دینی و انتخابات ارائه می‌شود. یک مستند کوتاه با نام اولین انتخابات ایران هم به بررسی اولین انتخابات کشور در دوره قاجار پرداخته است. 

شنوندگان در ایران جان گروه سلامت اجتماعی رادیو سلامت به تهیه کنندگی یوسف فرجی، سردبیری فاطمه شهبازی و گویندگی فیروزه آدابی و دکتر حسین سامی می‌توانند بخش‌هایی همچون سوگندنامه، مجلس قوی، باماییم را بشنوند. رویکرد این گروه ترغیب و تشویق مردم پای صندوق‌های رای است. همچنین از حضور قشر پزشکان، کادر سلامت و مشارکت شان در انتخابات گزارش پخش می‌شود و بخشی از گزارش‌ها هم به رای اولی‌ها اختصاص دارد. مرجان قندی و مصطفی دایی گزارشگران این بخش‌ها هستند.

در ایران جان گروه سلامت روان و معنوی به تهیه کنندگی سهیلا باقری، گویندگی رویا کاظمی و دکترحامد مهتدی ارتباط با استان‌ها پیرامون آماده سازی صندوق رای برقرار می‌شود. ارتباط با وزارت کشور هم از دیگر بخش هاست. اولین گزارش این بخش با حرم امام رضا (ع) شروع می‌شود. بخش‌های نمایشی با محوریت هجو غرب و غربزدگی، رصد رسانه‌های بیگانه و … پخش و در برنامه دو کارشناس حضور خواهند یافت. 
در ایران جان گروه بهداشت و تندرستی به تهیه کنندگی حسین فنایی و گویندگی رضا شجاعی و فرشته قربانی به نقش مردم و حضور موثرشان در انتخابات کشور پرداخت می‌شود. همچنین به موضوع واگذاری انتخاب چه عواقبی به دنبال دارد وگزارش از ستاد انتخاباتی و تهییج مردم به انتخابات پرداخته خواهد شد.

«شکوه حضور» از رادیو معارف

برنامه «شکوه حضور» به موضوع انعکاس انتخابات مجلس شورای اسلامی و پوشش رسانه‌ای حضور مردم در انتخابات می‌پردازد. این برنامه ساعت ۶:۵۰ صبح در ۱۱ اسفند ماه پخش می‌شود. برنامه‌ای که ماموریت آن پاسخگویی به شبهات رایج درباره مجلس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی است «خانه ملت» نام داشته و از اول تا یازدهم اسفند ماه از ساعت ۱۶:۴۵ تقدیم مخاطبین می‌شود.

ویژه برنامه روز انتخابات شبکه رادیویی پیام 

«پیام حضور» برنامه روز انتخابات رادیو پیام که از ۶ صبح تا ۱۲ شب، به تهیه کنندگی امجدی فرد و احمدرضا طاهری روی آنتن می‌رود. «آوای حضور» از ۶ صبح تا ۲۲ شب به تهیه کننده گی سحر مستدام و زکیه مستعان و حسین سلطانی و حمیدرضا خضرائی با موضوع ویژه برنامه کامل انتخاباتی پخش می‌شود.

«نوبت مردم» روی آنتن رادیو اقتصاد 

«نوبت مردم» عنوان ویژه برنامه روز انتخابات رادیو اقتصاد است که در ۳ بخش ۶ ساعته، از ساعت ۶ صبح شروع و تا پایان زمان انتخابات ادامه خواهد خواهد شد.
 در این برنامه در گفتگو با مسئولان، فعالان اقتصادی و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، ضرورت شرکت در انتخابات، وظیفه یک مجلس قدرتمند متکی به آرای بالای مردمی و نقش مجلس در تصمیمات اقتصادی دولت مورد بررسی قرار می‌گیرد.

گزارشگران برنامه در سطح شهر و در ستاد‌های انتخاباتی مراکز اقتصادی حضور دارند و در گفتگو با مردم نقش حضور افراد جامعه را در سرنوشت کشور انعکاس می‌دهند. ارتباط با شهرستان‌ها از دیگر بخش‌های این برنامه است که حال و هوای انتخابات در سایر مناطق ایران را اطلاع رسانی می‌کند. در بخش دیگری از این برنامه در گفتگو با مسئولان ستاد انتخابات کشور اطلاع رسانی لحظه‌ای در خصوص روند برگزاری انتخابات صورت می‌گیرد. 

ایستگاه رادیو قرآن مسجد جامع لویزان

شبکه رادیویی قرآن ویژه برنامه‌ای را با عنوان «حماسه حضور» ویژه روز انتخابات تدارک دیده است این ویژه برنامه ۱۱ اسفندماه، ساعت ۸:۲۰ الی ۲۱ از مسجد جامع لویزان روی آنتن می‌رود. حمید عبیری و غلامرضا احمدی مجریان برنامه و تهیه کنندگی آن به عهده علیرضا صفرزاده است.

این برنامه با همکاری و مشارکت شورای عالی قرآن تهیه شده است و پیش بینی شده محل حضور و قرار جامعه قرآنی پای صندوق رأی باشد. از بخش‌های مختلف برنامه می‌توان به تلاوت قرآن توسط قاریان بین المللی و مصاحبه با آنها، ارتباط با مراکز استان‌ها و روستاها، گزارش زنده از شعب اخذ رأی و انعکاس حضور مردم اشاره کرد. این برنامه به همت گروه جامعه، محافل و مسابقات رادیو قرآن تقدیم شنوندگان می‌شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

همچنین ببینید

12523139 981 310x165 - پیمان جبلی از پشت صحنه سریال «طوبی» بازدید کرد/ نمایش هنرمندانه وحدت میان دو ملت ایران و عراق

پیمان جبلی از پشت صحنه سریال «طوبی» بازدید کرد/ نمایش هنرمندانه وحدت میان دو ملت ایران و عراق

رئیس رسانه ملی با اشاره به نمایش هنرمندانه وحدت و همدلی میان دو ملت ایران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *