صنایع لبنی

صنایع لبنی یکی از اقلام قابل توجه و برند در حوزه صادرات

پایگاه خبری دنیای برند، رییس سازمان غذا و دارو گفت: در سال ۹۹ صادرات دو میلیارد دلاری در حوزه صنایع لبنی هدفگذاری شده است.

محمدرضا شانه ساز ۱۸ خردادماه در جریان بازدید از برند کالبر در شهرک صنعتی شماره یک اراک با تاکید بر اینکه حفظ سلامت لبنیات یکی از وظایف سازمان غذا و داروست افزود: نظارت و شناسنامه دار شدن محصولات به کنترل بسیاری از بیماری ها کمک کرده است.

وی با بیان اینکه امروز صنایع لبنی یکی از اقلام قابل توجه و برند در حوزه صادرات قلمداد می‌شوند که ارزآوری می‌کنند، گفت: برای سال ۹۹ صادرات دو میلیارد دلاری در حوزه صنایع لبنی هدفگذاری شده است که می تواند ارزآوری و ارزش افزوده بالایی برای کشور داشته باشد.

شانه‌ساز با اشاره به اینکه نظارت بر صنعت لبنی و توزیع به شکل کلان با سازمان غذا و دارو است، اما در عرضه خرد نظارتی نداریم، گفت: عرضه لبنیات به شکل فله در سال‌های اخیر کمتر شده است و اقبال عمومی نسبت به لبنیات بسته بندی و شناسنامه‌دار بالا رفته است و حتی دستگاه قضایی نیز نسبت به فعالیت لبنیات فروشی‌های سنتی حساس شده است.

وی تصریح کرد: صحبت این نیست که بخش سنتی عرضه لبنیات را نابود کنیم ولی باید این صنوف تحت نظارت قرار گیرند و در کنار حمایت از صنعت لبنیات باید فرهنگ‌سازی نیز دنبال شود.

معاون وزیر بهداشت افزود: برنامه سازمان، برون سپاری است و باید برای تسریع انجام کار مردم و صنایع باید از ظرفیت انجمن‌ها استفاده کرد.

شانه‌ساز مصرف سرانه لبنیات کشور را یک پنجم اروپا دانست و گفت: این سرانه بسیار فاجعه است و زمینه بروز بسیاری از بیماری‌ها مانند پوکی استخوان را رقم می ‌زند.

بیشتر بخوانید:
برند فرش دستباف استان مرکزی، بیماری در حال احتضار و فراموش شده

معاون وزیر بهداشت، همچنین در جمع مسئولان معاونت غذا و داروی علوم پزشکی اراک با تاکید بر لزوم برون سپاری برخی خدمات این معاونت در راستای رفع مشکل کمبود نیروی انسانی در این معاونت اظهار کرد: در اکثر دانشگاه ها کار به انجمن‌ها سپرده شده است که این امر باعث آزادی بیشتر پرسنل می‌شود و لازم است که این امر در استان مرکزی نیز اجرایی شود. در صورت انجام برون سپاری نیازی به بزرگ کردن دولت نیست و می‌توان کار را واگذار کرد.

شانه‌ساز با بیان اینکه شرکت‌های بزرگ پخش دارو را در جریان تاسیس یا تمدید مجوز مجاب و ملزم می کنیم که در اراک نمایندگی داشته باشند، افزود: تکمیل سامانه تی تک و پرونده الکترونیکی سلامت مبنای سهمیه بندی دارو خواهد شد و می توان به صورت هوشمند ظرفیت سنجی کرد.

به گزارش ایسنا؛ رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز در این نشست با اشاره به مشکلات موجود در سطح معاونت غذا و داروی دانشگاه بیان کرد: استان مرکزی ۲۷۰ کارخانه مواد غذایی و ۱۶۰ داروخانه دارد که وظیفه نظارت بر این واحدها بر عهده دانشگاه علوم پزشکی است و مشکلات در این حوزه باعث اخلال در کیفیت کار می شود.

دکتر محمد جمالیان یکی از مهمترین چالش ها را کمبود نیروی کارشناسی و متخصص در بدنه معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اراک دانست و افزود: این مشکل تمامی دانشگاه های علوم پزشکی در سطح کشور است، اما این مشکل در سطح دانشگاه علوم پزشکی اراک حادتر است و تهدیدی برای سلامت مردم به شمار می‌رود و لازم است نگاه ویژه ای به این دانشگاه صورت گیرد.

بیشتر بخوانید:
هشت نوع عنوان برند جهانی در معادن کشور به ثبت رسیده

وی با اشاره به کمبود تجهیزات گفت: علیرغم وجود نیروهای متخصص در بدنه معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اراک، زیرساخت‌ها فراهم نیست و اگر تجهیزات آزمایشگاهی فراهم شود می توان به سایر استان‌ها خدمات‌رسانی داشت.

به گزارش ایسنا؛ معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اراک با اشاره به قدیمی بودن تجهیزات آزمایشگاهی خواستار کمک جهت بروزرسانی این تجهیزات شد.

دکتر عباس علیمرادیان با بیان اینکه در روزهای درگیری با بیماری کرونا هیچ کمبود دارویی نداشتیم، گفت: در این روزها فعالیت آزمایشگاه به لحاظ نمونه گیری تشدید شد به طوری که ۲۷۲ مورد نمونه الکل و ژل ضدعفونی بررسی و آنالیز شد.

وی افزود: الکل توزیعی در مراکز دولتی و ۴۵۰ اداره و ارگان بالغ بر ۲۱ هزار و ۶۰۰ لیتر بوده است، همچنین ۳۰۰ هزار بسته ژل ضدعفونی توزیع شد.

علیمرادیان با اشاره به تشدید بازرسی ها در ماه‌های اخیر، گفت: در یک نوبت ۶۸ هزار ماسک پرستاری و ۶ هزار ماسک غیر بهداشتی کشف شد.

به گزارش ایسنا، معاون وزیر بهداشت در این جلسه از بخش‌های مختلف معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اراک بازدید کرد و در جریان مشکلات این مجموعه قرار گرفت.

همچنین ببینید

برند هیوندای

پیش بینی برند هیوندای برای رشد فروش بیشتر خودروهای الکتریکی

پایگاه خبری دنیای برند، هیوندای موتور رشد قوی خودروهای الکتریکی را پس از جهش سود …

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x