چالشی به نام «بسته بندی» در حوزه صنایع دستی
صنایع دستی

چالشی به نام «بسته بندی» در حوزه صنایع دستی

بسته بندی چالش جدی صنایع دستی و سوغات مردمان شمال کشور به شمار می رود و این تحفه ارزشمند همچنان با کاغذپیچی هدیه داده می شود.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند به نقل از خبرگزاری مهر-بی شک یکی از جذاب‌ترین تفریحات سفر برای همه‌  ما و حتی مردم دنیا خرید سوغات است، که صنایع دستی نیز جزئی از سوغات فرهنگی به حساب می‌آید و این موضوع برای گردشگران خارجی جاذبه‌ای دو چندان دارد.

کشور ما به لحاظ قدمت و فرهنگی کهن که در گوشه گوشه این خاک رخنه کرده است، آثار و صنایع دستی متنوعی دارد که در هر شهر و دیار، ذوق و هنر اصیل استادکاران دست مایه‌ای شده تا با کنده کاری قطعه چوبی، ورزیدن گلی و یا آشتی دادن فلز و آتش اثر هنری بدیعی خلق شود تا چشم همگان را به خود خیره کند و در دنیا ممتاز باشد.

 روزنامه پیچی همچنان همراه صنایع دستی

با وجود پیشرفت‌هایی که در عرصه بسته بندی دیده می‌شود، همچنان صنایع‌دستی در میان روزنامه پیچیده می‌شوند و در اختیار مخاطب قرار می‌گیرند.  به‌جرات می‌توان گفت، یکی از مشکلات مهم بر سرراه محصولات صادراتی کشورمان در سال‌های اخیر، نبودِ بسته‌بندی مناسب در بازارهای داخلی و جهانی است.

البته این موضوع درخصوص صادرات محصولات خشکباری همچون زعفران، پسته و کشمش تا حدودی مرتفع شده‌، اما همچنان در حوزه بسته‌بندی صنایع‌دستی این مشکلات پا برجا است.

در این میان، نمی توان از این مهم چشم‌پوشی کرد که کالایی با عنصر جاذبی به نام بسته‌بندی می‌تواند به سلیقه زیبایی‌شناسی خریدار پاسخ دهد و با اطلاعاتی که از محصول در اختیار خریدار داخلی و خارجی قرار می‌دهد، مانند شناسنامه محصول و برند می‌تواند به عامل مهمی در خرید محصول تبدیل شود.آنچه به عنوان بسته‌بندی یک کالا از آن نام برده می‌شود، فقط از جنبه زیبایی‌شناسی و نیاز مصرفی مورد بررسی قرار نمی‌گیرد.

چالشی به نام «بسته بندی» در حوزه صنایع دستی

گرانی مواد خام واولیه بسته بندی برای تولید کنندگان صنایع دستی و نبود قالب اندازه های متناسب محصولات تولیدی با هدف عرضه بدون آسیب در بازارهای داخلی و صادراتی از جدی ترین موانع بر سر راه فعالان این بخش عنوان شده است.

گرانی مواد خام واولیه بسته بندی برای تولید کنندگان صنایع دستی از یک سوء و نبود قالب اندازه های متناسب محصولات تولیدی با هدف عرضه بدون آسیب در بازارهای داخلی و صادراتی از جدی ترین موانع بر سر راه فعالان این بخش عنوان شده است

معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری مازندران با هدف بهبود حلقه ارتباطی میان تولید کنندگان صنایع دستی و نیز فعالان بخش بسته بندی وتجاری سازی با برگزاری همایش تخصصی بسته بندی وتجاری سازی صنایع دستی درآمل تلاش کرده تا این دو بخش را بیشتر به هم نزدیک کند.

همایشی که با حضور بیش از ۱۰۰ نفر از تولیدکنندگان و فعالان رشته های مختلف صنایع دستی و نیز تعدادی از فعالان بسته بندی صنایع دستی برگزار شد و پنج نفر از استادان بنام در حوزه‌های برندینگ، بسته‌بندی، تولید محصولات کاربردی، کارآفرینی، بازاریابی و تجاری سازی صنایع‌دستی راهکارهای عملی در راستای تجاری و برندسازی صنایع دستی مازندران ارائه کردند.

 گرانی مواد خام بن بستی بر سر راه بسته بندی صنایع دستی

یکی از تولید کنندگان صنایع دستی در بخش محصولات چوبی، گرانی مواد اولیه را یکی از مهمترین مشکلات تولید کنندگان برای انتقال به چرخه بسته بندی محصول تولیدی بیان کرد و گفت: با توجه به افزایش قیمت مقوا و نیز چوب، باید طراحی بسته بندی‌ها به گونه‌ای صورت گیرد که با حداقل قیمت تمام شود.

داود ارسونی افزود: در ارائه صنایع دستی، بسته بندی متناسب باید به صورت اجباری به صادرکنندگان ابلاغ شود.

وی با تاکید و قبول این مهم که بسته بندی صنایع دستی اهمیت ویژه‌ای هم برای مشتری وهم صادرات آن دارد، تصریح کرد: متاسفانه بعضی از صنایع دستی هنوز به صورت بسته بندی در خور محصول به مشتریان ارائه نمی‌شود و این موضوع برای فروش صنایع دستی به گردشگران خارجی ضرورت دارد؛ چرا که با ارسال صنایع دستی به هر یک از کشورهای دنیا در واقع بخشی از فرهنگ و هنر مازندران به جهان معرفی می‌شود.

محافظت از محصول، برند و ارتباط با مشتری جزو وظایف بسته‌بندی است. اما چرا بیشتر تولیدات صنایع‌دستی ما بسته‌بندی مناسبی ندارند؟ چه راهکاری برای رفع این مهم در نظر گرفته شده‌ است و مسئولان صنایع‌دستی چه فعالیت‌هایی در این زمینه انجام داده‌اند؟

کارشناسان حوزه صنایع دستی با تاکید براینکه، بسته‌بندی یکی از ابزارهای اصلی مارکتینگ، فروش و موفقیت محصول است که نقش مهمی را به عنوان بیرونی‌ترین لایه در بر قراری ارتباط با مصرف‌کننده در فروشگاه‌ها و نقشی استراتژیک در ایجاد انگیزه برای خرید آن ایفا می‌کند، باور دارند که علاوه بسته‌بندی در بازار ارائه کالا ها، استراتژی بوده و عملکرد شرکت‌ها در عرصه رقابت و برندینگ محصولات نقش مهمی عهده دار است.

یکی از کارشناسان حوزه صنایع دستی، به ضرورت بسته بندی درصنایع دستی اشاره کرد و گفت: مخاطبان، صنایع‌دستی را با بسته‌بندی خاص خود می‌خواهند.

رسولی افزود: انگار مردم درخرید صنایع‌دستی، از اینکه آن را لای روزنامه بپیچند لذت می‌برند و فکر می‌کنند چون صنایع‌دستی سنتی است، عرضه آن نیز باید سنتی باشد اما ما فکر می‌کنیم باید در حوزه فرهنگ‌سازی عموم جامعه بیشتر کار شود.

وی یادآورشد: حتی در نمایشگاه‌های تخصصی صنایع‌دستی نیز شاهد آن هستیم که صنایع‌دستی روی زمین چیده می‌شوند و با پیچیده‌شدن لای روزنامه و کارتن ارائه می‌شوند.

 صنایع دستی باید به سمت نوآوری پیش برود

یکی دیگر از کارشناسان حوزه صنایع دستی و مدرس دانشگاه با بیان اینکه صنایع دستی در ایران از گذشته تاکنون در دنیا زبانزد بوده و می تواند با برطرف کردن نواقص،  جایگاه واقعی خود را بازیابد، گفت: باید قبول کنیم که در حوزه زیرساختی مشکلات زیادی داریم و این مشکلات ارتباطی هم به تولیدکنندگان بخش صنایع دستی ندارد.

آرش شجاعی افزود: انتظار می رود با تبدیل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به وزارتخانه، صنایع دستی هم بتواند مسیر و سیرصعودی خود را در پیش گیرد.

وی با بیان اینکه البته هم وزارت میراث فرهنگی و صنایع دستی  و نیز خود تولید کنندگان صنایع دستی هر یک در حد خودشان وظیفه دارند، که این هنر و صنعت ارزآور را به سمت و سوی صادرات سوق دهند، گفت: البته یکی از اشکالات عمده ای که اکنون در تولیدات صنایع دستی ما وجود دارد، این است که هر نوع از صنایع دستی باید به همان شکل و قالب خود که بوده بازتولید شود واین رویه نسل به نسل ادامه دارد بدون آنکه به تنوع و نوآوری در آن توجه شود.

وی اضافه کرد: صنایع دستی جزو هویت و اصالت کشور ما است و باید با نوآوری های ویژه دراین بخش، تحول جدیدی ایجاد کرد که ذائقه مشتریان داخلی و نیز خارج از کشور را نیز به سمت خود مجذوب کند.

 صنایع دستی در خدمت گردشگری مازندران

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری مازندران  با اشاره به ظرفیت های بالای استان در تولید صنایع دستی درامر گردشگری گفت: صنایع دستی مازندران اکنون بیشتر از گذشته در کنار توسعه گردشگری در حال دیده شدن است و این اقدام ها خوشبختانه روند صعودی دارد.

سیف الله فرزانه افزود: در سفر اخیر هیئت اقتصادی مازندران به روسیه، تولیدکنندگان صنایع دستی با ارائه متنوع ترین محصولات وهویت صنایع دستی استان، به خوبی درخشش داشتند و باعث جلب توجه و علاقمندی بازدیدکنندگان از نمایشگاه درکشور روسیه شدند.

وی با بیان اینکه اگر تولیدکنندگان صنایع دستی درمازندران تمایل به ادامه فعالیت و استمرار در این حرفه را دارند باید به بسته بندی و تنوع آن با سلیقه های مشتریان نیز توجه داشته باشند، گفت: این موارد در فروش، تجاری سازی و حتی برند شدن محصولات صنایع دستی در بازارهای داخلی و بین المللی تاثیرگذار خواهد بود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران همچنین با اشاره به برگزاری اجلاس رادیو و تلویزیون کشورهای عضو اکو در روزهای ۱۱ و۱۲ آبان ماه امسال در رامسر، افزود: با توجه به اینکه بخش عمده ای از این اجلاس بررسی توانمندی های منطقه به خصوص حوزه های گردشگری و صنایع دستی است، نمایشگاهی از توانمندی ها و تولیدات صنایع دستی فعالان استان به نمایش گذاشته خواهد شد و این بهترین فرصت برای دیده شدن هنر فاخر و هویت مازندرانی در بخش صنایع دستی خواهد بود.

احیای ۱۳ نوع صنایع دستی فراموش شده مازندران

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران نیز گفت: برگزاری نشست های تخصصی بسته بندی صنایع دستی، عامل آشنایی تولیدکنندگان با متخصصان بسته بندی و تجاری سازی صنایع دستی است تا طبق سلیقه های کشورهای حاشیه خزر ،خلیج فارس و کشورهای اکو بسته بندی شود تا زمینه سازی برای تجاری سازی صنایع دستی شود.

حسین ایزدی، با بیان اینکه برندسازی و تجاری سازی محصولات صنایع دستی استان، عامل رونق اقتصادی و افزایش صادرات در این حوزه خواهد بود، در یکسال گذشته ١٣ نوع از صنایع دستی فراموش شده در مازندران، شناسایی و برای احیای آن ١٣ شهر و روستای استان انتخاب و با  آموزش های لازم در چرخه احیا و توسعه قرار گرفته است.

در مازندران حدود هشت هزار نفر در حوزه تولید صنایع دستی فعالیت دارند که میزان فروش محصولات آن در شش ماه نخست امسال ۱۲ میلیارد تومان بوده است.

همچنین ببینید

بروزرسانی تکنولوژی‌ کارخانه‌های سیمانی در کشور

بروزرسانی تکنولوژی‌ کارخانه‌های سیمانی در کشور

پایگاه خبری دنیای برند، در نشستی که با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار …